Saeimas deputāti arī pandēmijas laikā saņēmuši dāsnas transporta un mājokļa kompensācijas

Ekrānšāviņš no Saeimas sēdes, kurā piedalās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, deputātiem pulcējoties vairākās zālēs, ievērojot piesardzību ārkārtas situācijā, lai pēc iespējas mazinātu Covid-19 vīrusa izplatīšanās riskus. FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Pandēmijas laikā, kad deputāti jau ilgāk nekā gadu strādā attālināti, tautas kalpi turpinājuši saņemt transporta un mājokļa kompensācijas - tajās deputātiem izmaksāti jau vairāk nekā 200 000 eiro, ceturtdien vēstīja LTV "Panorāma". Komentējot kompensāciju pieprasīšanu, daļa parlamentāriešu klāsta, ka arī šajā laikā dodas strādāt klātienē. 

Kompensāciju apjoms par ceļa izdevumiem vai dzīvokļa īri ir atkarīgs no dzīvesvietas – jo tālāk no Rīgas deputāts dzīvo, jo lielāka kompensācija viņam pienākas.

Šādas kompensācijas ir ieviestas, lai nodrošinātu vienlīdzību starp deputātiem no reģioniem un viņu Rīgas kolēģiem.

Covid-19 pandēmijas dēļ Saeima jau ilgi strādā attālināti - pirmā attālinātā parlamenta sēde, izmantojot e-Saeimas platformu, notika pērn 26. maijā. Šajā laikā parlamentāriešiem turpināja izmaksāt transporta un dzīvokļu kompensācijas. Kopš iepriekšējā gada oktobra kompensāciju apmērs samazinājies, bet lielākās kompensācijas bija augustā.

Šā gada jūnijā lielākās kompensācijas saņēmuši galvenokārt opozīcijas deputāti.

29

Piemēram, ZZS deputāts Jānis Vucāns jūnijā kompensācijās saņēmis 799 eiro, viņa partijas biedrs Gundars Daudze - 739 eiro, "Saskaņas" deputāts Jānis Krišāns - 771 eiro, un līdzīgas kompensācijas saņēmuši arī "saskaņieši" Vladimirs Nikonovs (736 eiro) un Jānis Tutins (735 eiro). 

Vucāns, Daudze, Krišāns un Tutins arī maijā bijuši dāsnāko kompensāciju saņēmēji - viņiem izmaksāti attiecīgi 811 eiro, 751 eiro, 856 eiro un 756 eiro. Maijā lielāko kompensāciju saņēmēju vidū atrodams arī Mārtiņš Šteins no "Attīstībai/Par", kuram izmaksāti 758 eiro.

"Tas ir tāpēc, lai tie deputāti, kas ievēlēti no reģioniem, lai viņi varētu ar tādu pašu intensitāti piedalīties darbā, jo izbraukāt katru dienu 200 kilometrus uz vienu un uz otru pusi nav iespējams," raidījumam skaidroja Vucāns. Situācija varot atšķirties, jo ir deputāti, kuriem darba pienākumi vairāk liek būt šeit uz vietas, klātienē, piebilda deputāts.

Parlamentārieši skaidrojuši, ka šajā laikā, kamēr darbs notiek attālināti, liela daļa no viņiem turpina doties uz Saeimu. Arī parlamenta sēdēs deputāti lielākoties piedaloties no saviem kabinetiem Saeimā, taču nepulcējās vienā lielā zālē, ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus.

Tikmēr “Jaunās Vienotības” deputāts Ainars Latkovskis atzīmēja: “Ja ir vēlme kādam pārbaudīt, tad Saeimā, ieejot katrā no ēkām ir caurlaižu sistēma, kur elektroniski tiek reģistrēts, kurš šajā dienā un cikos ierodas darbā.”

Tiesa, ne visi deputāti ir pieteikušies uz kompensācijām, turklāt viņi parasti arī nesaņem visu iespējamo kompensācijas apmēru, kas viņiem varētu pienākties.

Tāpat būtisks aspekts ir arī tas, ka daudziem noslēgti dzīvokļu īres līgumi, ko nevar pēkšņi pārtraukt uz kādu laiku, norādījis parlamentārietis Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”): “Ja deputāts neizmanto transportu, tad skaidrs, ka viņš nepieprasa kompensāciju. Ar dzīvokļiem, nekustamo īpašumu, ko deputāti īrē, ir sarežģītāk, jo līgumi noslēgti uz četriem gadiem, biežāk uz ilgāku posmu un

neviens nekustamā īpašuma saimnieks nedos iespēju uz 3-4 mēnešiem deputātiem nemaksāt vai izbraukt no šiem dzīvokļiem.”

29

Kompensāciju izmaksa arī tiek pārbaudīta. Piemēram, pašlaik notiek tiesvedība lietā, kurā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”) apsūdzēts par transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanu. Adamovičs apsūdzībai nepiekrīt.

“Kompensāciju naudas izmantošanas atbilstībai ļoti sīki seko līdzi Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojs [KNAB], mēs esam pieredzējuši vairākus gadījumus, kad ir pieķerti deputāti, kas, iespējams, nelietderīgi izmantojuši kompensācijas. Domāju, ka KNAB turpina šo lietu vētīšanu,” pauda Jaunās konservatīvās partijas deputāts Krišjānis Feldmans.

Jau vairākkārt ir rosinātas diskusijas par šīm deputātu kompensācijām. Saeimai šogad arī nodota iedzīvotāju iniciatīva par parlamentāriešu transporta kompensāciju aizstāšanu ar sabiedriskā transporta biļetēm. Taču pagaidām politiķi nesteidz šo sistēmu mainīt.

Uz augšu
Back