Slīteres Nacionālajā parkā notiks Kukaiņu nakts

Kukaiņu pētnieks Voldemārs Spunģis piedalās Ādažu militārā poligona Vides dienā, kuras laikā jaunsargi, jaunie dabas pētnieki no Latvijas Dabas muzeja un militāro un dabas aizsardzības organizāciju pārstāvji iepazīst skuju koku meža veidu - boreālo mežu un tā dabas vērtības. FOTO: Zane Bitere/LETA

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šodien no plkst.21 aicina kopā ar entomologiem izzināt noslēpumaino un cilvēkiem mazpazīstamo nakts lidoņu - naktstauriņu, vaboļu un citu kukaiņu - dzīvesstāstus Slīteres Kukaiņu naktī, informēja DAP dabas izglītības centra "Slītere" vadītāja Baiba Ralle.

Tā tradicionāli norisināsies pie Šlīteres Zilo kalnu kraujas, kur no civilizācijas paslēpušās citviet jau izzudušās dabas radības.

DAP vecākais eksperts, entomologs Kristaps Vilks stāstīja, ka nakts ir noslēpumains laiks. Pēc saulrieta no malu malām uz gaismu steidz kukaiņi - pūcītes, lācīši, sfingi un daudzi citi. Cilvēku un kukaiņu ceļi dažkārt krustojas, taču lielākā daļa no tiem dabas vērotājiem ir mazpazīstami.

"Tādēļ reizi gadā vasaras vakarā pulcējamies Slīterē pie Zilo kalnu kraujas, lai aizraujošā gaismošanas procesā noteiktu nakts lidoņus un iepazīstinātu ar to "slepeno" dzīvi. Daļa no tiem, kas ieraugāmi Slīterē, nav sastopami nekur citur Latvijā," uzsvēra Vilks.

Pulcēšanās pasākumam būs pie Šlīteres bākas. No plkst.21 netālu esošajā Kukaiņu takā ikvienam interesentam būs iespēja šķetināt īpaši šim vakaram sagatavotas Slīteres kukaiņu mīklas un uzdevumus, par to veiksmīgu atrisināšanu saņemot balvas, kā arī pirms satikšanās dabā iepazīt nakts kukaiņus pavisam tuvu - caur mikroskopa "acīm" - improvizētā laboratorijā.

Plkst.22 pasākuma viesi varēs noklausīties entomologu Uģa Piterāna un Vilka stāstījumu par naktstauriņiem un citiem nakts kukaiņiem, šogad īpašu uzmanību veltot lielajam dižkoksngrauzim. Savukārt ap plkst.22.30 pie Šlīteres bākas un Slīteres Zilo kalnu pakājē esošajā dabas takā entomologu vadībā sāksies nakts kukaiņu gaismošana, galvenajās lomās iejūtoties tauriņiem, vabolēm, sienāžiem un citiem kukaiņiem.

Sarunās ar entomologiem interesenti varēs noskaidrot, kā patlaban klājas retajām vabolēm, tauriņiem, mušām, odiem, blaktīm, bitēm, lapsenēm un citiem, kas sastopami ik uz soļa, bet ir tik sīki, ka ikdienā tos nemanām. Pasākuma dalībnieki varēs uzkāpt arī Šlīteres bākā, kas parastā dienā šajā laikā apmeklētājiem jau slēgta, un no tās augstumiem noraudzīties uz nacionālo parku nakts noskaņās, solīja organizatori.

Slīteres Nacionālais parks kukaiņu ziņā ir viena no daudzveidīgākajām vietām Latvijā. Te sastopamas gan dienvidnieciskas Viduseiropas sugas, gan ziemeļnieciski Sibīrijas taigai raksturīgi iemītnieki. Daži kukaiņi, piemēram, sešus centimetrus garais lielais dižkoksngrauzis vai tik ļoti spožais spīdīgais praulgrauzis, ir dabas retumi, kas simbolizē Šlīteres lomu dabas daudzveidības saglabāšanā. Laiku pa laikam dabas pētniekiem nacionālajā parkā izdodas atklāt kādu līdz šim nezināmu kukaini vai atrast sugu, kas uzskatīta par izzudušu.

Apmeklētājiem uz pasākumu līdzi jāņem lukturītis, lai labāk redzētu ceļu naksnīgajā Šlīteres dabas takā, segu, uz kuras apsēsties, klausoties entomologu stāstījumus, kā arī labu garastāvokli kukaiņu daudzveidības izzināšanai.

Pasākums ir bezmaksas, taču dalība tajā notiks, ievērojot valstī noteiktās aktuālās publisko pasākumu epidemioloģiskās prasības.

Pasākumu rīko DAP sadarbībā ar Latvijas Entomoloģijas biedrību un biedrību "Zaļā doma".

Uz augšu
Back