Liepājā viesnīcas atjaunošanas laikā identificēti 126 arheoloģiskie atradumi

FOTO: shutterstock.com

Restaurācijas un būvniecības darbu procesa gaitā Hoijeres kundzes viesnīcā, Kungu ielā 24, Liepājā, kopumā atrasti 126 dažādi arheoloģiskie atradumi, pavēstīja Liepājas pilsētas Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne.

Viņa informēja, ka viesnīcas pagraba izbūves laikā veikta arheoloģiskā uzraudzība un tās ietvaros identificēti 126 arheoloģiskie atradumi, kas nodoti Liepājas muzejam. Starp atradumiem ir arī krāsns podiņi, pēc kuru parauga uzbūvētas divas Hoijeres kundzes viesnīcas telpās esošās krāsnis.

Viesnīcas restaurācijas projektā atjaunots ēkas pirmā stāva sākotnējais 17.gadsimta beigu plānojums, bet otrajā stāvā daļēji saglabāta 19.gadsimta otrās puses telpu plānojuma, vēsturiskajā būvapjomā iekļaujot jaunas funkcijas. Labiekārtota arī Kungu kvartāla pagalma teritorija, papildinot to ar Liepājai 17., 18. un 19.gadsimtā raksturīgajiem elementiem un detaļām.

Projekta laikā veikti daudzveidīgi ēkas saglabāšanas un atjaunošanas darbi. Piemēram, visā ēkā veikta fumigācija jeb likvidēti koka konstrukcijās esošie kaitēkļi. Nostiprināti ēkas pamati, izbūvēts pagrabs, veikta ēkas sienu un pārsegumu koka konstrukciju protezēšana, daļēja siju nomaiņa, kā arī pilnīgi jaunu koka siju montāža. Tāpat attīrīti esošie māla dakstiņi, uzmontēti jaunie dakstiņi, pārmūrēts mūra skurstenis un atjaunots vīna pagrabs.

Vienlaikus veikta arī rūpīga logu un durvju, to elementu restaurācija un izgatavošana pēc vēsturiskajiem paraugiem, kā arī esošo grīdu un griestu restaurācija, jauno kāpņu izbūvē integrēti vēsturiskie elementi un restaurēta galvenā ieeja.

Pēc Lazdānes teiktā, īpaši smalks darbs bija vēsturiskās grīdas krāsojuma trafareta tehnikā veiktā restaurācija un kopijas izgatavošana, apgleznoto koka sienu, griestu fragmentu restaurācija, kā arī krāšņu un vēsturisko tapešu rekonstrukcija.

Kā atzīmēja Liepājas pilsētas pārstāve, fundamentāls darbs, ko bija īpaši sarežģīti veikt tik vēsturiskā ēkā, paveikts saistībā ar ēkai nepieciešamo iekšējo un ārējo inženiertīklu - ūdensvada, kanalizācijas, siltumapgādes, ventilācijas, elektroapgādes, ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas, apsardzes, zibens aizsardzības un video novērošanas sistēmas - izbūvi.

Projekta laikā veikti ievērojami pagalma labiekārtošanas darbi, ietverot apaļakmens bruģa seguma izveidi, žoga izbūvi, ārstniecības augu un sakņu dārza izveidi, koka solu pēc vēsturiskā parauga izgatavošanu, un jaunas pavarda vietas izbūvi. Izmantoti arī Liepājas muzeja krājumi - tagad Hoijeres kundzes pagalmā novietota 18.gadsimta sākumā būvētā aka.

Lazdāne uzsvēra, ka visi minētie darbi veikti saskaņā ar izstrādātu restaurācijas darbu programmu, iepriekš veicot arhitektoniskās izpētes analīzi, atzīmējot vēsturisko gleznojumu vietas un veicot vēl citus darbus, lai maksimāli saglabātu vēstures liecības par ēku.

Kā vēstīts, līgumcena ar "RERE Meistari" par būvdarbu veikšanu saskaņā ar pašvaldības rīkotā iepirkuma konkursa rezultātu bija 2 205 177 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli, bet būvuzraudzību iepirkuma rezultātā veica SIA "Firma L4" par 84 440 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Uz augšu
Back