ZZS prasa veselības ministra Pavļuta demisiju

Veselības ministrs Daniels Pavļuts piedalās politiskās partijas "Kustība "Par!"" kongresā, kura laikā vēlē jaunu valdi, tās priekšsēdētāju un pārskata padomes locekļus, kā arī debatē par politiskajiem mērķiem nākamajam politiskajam ciklam. FOTO: Paula Čurkste/LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina parlamentu lemt par neuzticības izteikšanu veselības ministram Danielam Pavļutam (AP), aģentūru LETA informēja ZZS preses sekretāre Dace Kārkliņa.

ZZS veselības ministram pārmet "haosu jaunā mācību gada sākumā" skolēnu testēšanas organizēšanā, neskaidras prasības par sejas masku lietošanu izglītības iestādēs, turklāt partija uzskata, ka ministram ar demisiju jāatbild par situāciju, ka daži pusaudži saņēmusi vecumam neatbilstošas Covid-19 vakcīnas.

Kā uzskata ZZS Saeimas frakcijas deputāti, Pavļuts no darbības pirmsākumiem demonstrējot "nespēju konsekventi īstenot nepieciešamo pasākumu kopumu, lai Latvijā mazinātu Covid-19 izplatību". ZZS neapmierina Vakcinācijas biroja izveide un tad reorganizācija, ģimenes ārstu nepietiekama iesaiste vakcinācijas procesā, "neauglīgas debates par obligāto vakcināciju", valdības un īpaši - atbildīgās Veselības ministrijas - "nespēja atbilstoši uzrunāt sabiedrību", skaidrojot vakcinācijas ieguvumus un iespējamās blaknes, tā vietā rosinot un atsaucot iniciatīvu par vakcinācijas loteriju, kas esot novedis pie tā, ka Latvija vakcinācijas tempu ziņā iepaliek no pārējām Eiropas valstīm.

Opozīcijas politiķu skatījumā, jaunais mācību gads esot iezīmējies "ar haotisku skolēnu testēšanu, laikus nepiegādājot izglītības iestādēm testus un nenodrošinot nepieciešamo testēšanas kapacitāti". Neskaidra esot prasība par sejas masku lietošanu izglītības iestādēs, kas sniedzot "mazāku ieguvumu skolēniem, nekā gaisa kvalitātes uzlabošana skolās".

Portālā "nra.lv" šodien publicētā informācija, ka daži pusaudži saņēmuši tiem neatbilstošas jeb speciālistu neieteiktas vakcīnas, ZZS politiķiem esot bijis "pēdējais piliens". Šāda pret bērniem pieļauta kļūda esot traģiska, jo iedzīvotāju uzticības līmenis valdībai un veselības ministram jau pašlaik esot kritiski zems un apdraudot sekmīgu cīņu pret vīrusa izplatību.

"Valdība un atbildīgais ministrs ir pilnīgi izgāzušies un tiem jāatzīst savas kļūdas valsts turpmākas darboties spējas vārdā," paziņojuši ZZS deputāti.

Nacionālā veselības dienesta izstrādātajā Vakcinācijas rokasgrāmatā noteikts, ka vakcinācijai pret Covid-19 pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem pašlaik ir divas Eiropā reģistrētas vakcīnas: ražotāja "Pfizer/BioNTech" vakcīna un "Moderna" vakcīna, bet pārējās reģistrētās un Latvijā pieejamās vakcīnas pret Covid-19 "Astra Zeneca" un "Janssen" pašlaik ir apstiprinātas lietošanai tikai pieaugušajiem no 18 gadu vecuma. Pusaudžiem un bērniem šīs vakcīnas nedrīkstot izmantot. "Nra.lv" raksta, ka daži par 12 gadus jaunāki pusaudži tomēr vakcinēti ar "Astra Zeneca" un "Janssen" vakcīnām.

ZZS deputāti uzskata, ka Pavļuts ir neatbilstoši pildījis veselības ministra pienākumus, tāpēc, pamatojoties uz Saeimas Kārtības ruļļa 29.pantu, ir sagatavots lēmuma projekts par neuzticības izteikšanu, lūdzot to iekļaut tuvākās Saeimas sēdes darba kārtībā, informēja Kārkliņa.

Partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce aģentūrai LETA veselības ministra Pavļuta darbu vērtē atzinīgi un neredz pamatu viņa demisijas pieprasīšanai. Lai arī apstākļi, kādos ministram patlaban ir jāstrādā, esot ārkārtīgi sarežģīti, Pavļuts savus darba pienākumus pilda labi, jo valstī ir pieejamas vakcīnas, ir nodrošinātas iespējas ikvienam ērti vakcinēties sev tuvākajā vietā, tāpat arī esot nodrošināti visi veselības pakalpojumi, kā arī izstrādāts plāns turpmākajai rīcībai, kad saslimstība pieaugs, uzsvēra Pūce.

To, ko ZZS pārmet Pavļutam, Pūce uzskata par opozīcijas darbu, proti, mēģināt atrast trūkumus viena vai otra ministra darba organizācijā situācijā, kurā ir nonākts pirmo reizi.

"Patlaban tikai divas reizes ir vākti skrīninga dati no 200 000 izglītības iestāžu darbiniekiem un audzēkņiem. Jā, atsevišķos gadījumos bija novērojama aizķeršanās. Arī viena mana bērna skolā testu rezultāti aizkavējās, tas kaitina arī mani. Taču es par to nevainoju ministru, bet gan konkrētu uzņēmumu, kas šo darbu veic," sacīja Pūce.

Viņš uzskata, ka ZZS prasība pēc Pavļuta demisijas ir politiska vēlme parādīt sevi un diskutēt par šiem jautājumiem no Saeimas tribīnes. "Opozīcijai ir tādas tiesības. Ieguvumu gan, manuprāt, no šādas soļa opozīcijas frakcijai nebūs," norādīja Pūce.

Uz augšu
Back