Rumānijā atkāpjas seši ministri; koalīcija krīzes priekšā

Rumānijas premjerministrs Florins Čitu FOTO: INQUAM PHOTOS/REUTERS/Scanpix

Rumānijā valdošā centriski labējā koalīcija pirmdien nonāca krīzē pēc tam, kad atkāpās visi seši ministri no partijas USR-PLUS, aicinot premjerministru Florinu Čitu atstāt amatu.

Sociāldemokrātiskā partija (PSD), kas ir lielākais opozīcijas grupējums, aicināja sarīkot pirmstermiņa vēlēšanas kā izeju no politiskā strupceļa.

"Premjerministrs Čitu tīšām uzspridzināja šo koalīciju," žurnālistiem paziņoja USR-PLUS līdzpriekšsēdētājs Dans Barna.

"Mēs vairs nevaram tā turpināt."

USR-PLUS ir gatava palikt valdībā kopā ar Nacionālliberālo partiju (PNL) tikai tad, ja PNL nominēs jaunu premjerministru, piebilda Barna.

Čitu neizrādīja nekādu piekāpšanos. "Mums vispirms jāredz viņu atlūgumi. Pagaidām ir bijuši tikai paziņojumi," premjers sacīja reportieriem. "Viņi rīkojas kā niķīgi bērni," viņš piebilda.

49 gadus vecais Čitu pēdējās dienās ir noraidījis aicinājumus atkāpties pēc tam, kad viņš negaidīti atcēla no tieslietu ministra amata USR-PLUS biedru Steljanu Jonu.

Čitu mēģināja panākt, lai tiktu pieņemts 10 miljardus eiro vērts pašvaldību attīstības plāns, kuru kritizē USR-PLUS un kuru Jons atteicās pieņemt.

Premjera kritiķi apgalvo, ka viņš izmanto šo projektu, lai nopirktu ietekmīgu vietējo politiķu atbalstu pirms šomēnes paredzētām PNL iekšējām vēlēšanām.

USR-PLUS un nacionālistiskās partijas AUR ierosināts neuzticības balsojums pirmdien izgāzās procesuālu iemeslu dēļ, bet sarunas par to ir paredzēts atsākt tuvākajās dienās.

Ja valdība kritīs, centriski labējais valsts prezidents Klauss Johanniss var nominēt jaunu premjerministru valdības izveidošanai.

Uz augšu
Back