Īrijas ministrs: 89% vakcinēto ir saistīts ar Īrijas augsto izglītības līmeni

Īrijas valsts ministrs Eiropas lietās Tomass Bērns. FOTO: Paula Čurkste/LETA

Līdz šim jau 89% Īrijas iedzīvotāju virs 12 gadu vecuma ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas pret Covid-19 devu, līdz ar to Īrijas cilvēki no pandēmijas ir cietuši salīdzinoši maz, vēsta Īrijas Eiropas lietu ministrs Tomass Bērns.

"Zinu, ka Latvijai veicas sliktāk, un vēlos latviešiem uzsvērt, ka līdz ar tik augstu vakcinācijas līmeni mums izdodas pasargāt cilvēkus no saslimšanas un nonākšanas slimnīcās," viņš sacīja.

Tik augstu vakcinācijas līmeni Īrijas valsts ministrs Eiropas lietās skaidro ar ļoti augsto izglītoto cilvēku īpatsvaru valstī, jo Īrija jau desmitgadēm ilgi par prioritāti izvirzījusi izglītību.

"Mums ir ļoti augsts augstākās izglītības līmenis, un gandrīz 100% iedzīvotāju ir vidējā izglītība. Un nav nekādu šaubu, ka izglītībai ir tieša ietekme uz vakcinācijas līmeni un propagandas uztveri," teica Bērns.

Vakcinācijas procesam sākoties, "Pfizer" Īrijā jau bija plaša pārstāvniecība. Bērns pauda pārliecību, ka tas tā bija ne tikai tāpēc, ka šim uzņēmumam Īrijā nebija grūti atrast darbiniekus, bet arī īru pozitīvās attieksmes pret zinātni dēļ. "Tas ir izšķiroši svarīgi ekonomikas attīstībai, jo bizness redz, ka šī ir laba vieta, uz kurieni doties, jo cilvēki šeit zinātni mīl," viņš norādīja.

Viņš piebilda, ka īri uzticas gan valsts institūcijām, gan zinātnei.

"Propaganda Īrijā noteikti tika izmēģināta, tomēr mūsu ekonomika ir tik ļoti balstīta tieši uz šo izglītoto darbaspēku, ka sabiedrība skaidri redz - tehnoloģiskā attīstība un zinātne dod ieguldījumu ne tikai sabiedrības veselībā, bet arī ekonomikai kā tādai," skaidroja ministrs. "Piekrītu, ka propaganda un sociālie tīkli ir problēmas pamatā. Iespējams, vienīgais veids, kā dot pretsparu, ir cilvēkiem, kuri nelokāmi atbalsta vakcināciju, pašiem būt ļoti stipriem sociālajos medijos. Kaut kādā ziņā mēs to Īrijā esam pieredzējuši, jo daudzi vakcinācijas piekritēji un influenceri bija ļoti aktīvi, paužot atbalstu zinātnei."

Cīņa pret melu izplatīšanu sociālajos tīklos arī Īrijā rit smagi, un tā ir liela problēma. "Un kļūst par aizvien lielāku problēmu," norādīja Bērns. Viņš piebilda, ka patlaban to var novērot arī Vācijas vēlēšanu sakarā, kur propagandas klātbūtne ir acīmredzama.

"Ar to mums būs jātiek galā. Gan Eiropas Komisijai, gan parlamentam, strādājot pie Eiropas vēlēšanu likumdošanas, būs ar šo problēmu jātiek galā, jo tā rada ļoti lielas bažas," viņš uzsvēra.

Bērns arī norādīja, ka gan ASV, gan Lielbritānijā un arī Īrijā reģionālie mediji strauji zaudē savu nozīmi un šo plaisu aizpilda "Facebook" grupas. Un tas kļūst par problēmu, jo šīs grupas nebūt nepielieto tādu pat faktu pārbaudes sistēmu kā mediji, sacīja Īrijas ministrs.

"Īrijai ir stingri likumi pret apmelošanu, tomēr tie vēl ir jāsabalansē ar vārda brīvības principiem. Domāju, ka mums Īrijā ir jāsniedz finansiāls atbalsts neatkarīgajiem medijiem. Mums jādod nauda, piemēram, reģionālajiem laikrakstiem, pretī nesaņemot nekādu kontroli par to, ko tie vēstīs. Jo nav nekādu šaubu par to, vai šāds finansiāls atbalsts tiem ir nepieciešams," izteicās Bērns.

Šonedēļ Īrijas valsts ministrs Eiropas lietās Tomass Bērns bija ieradies Latvijā darba vizītē. Tās gaitā viņš tikās ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču un Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu.

Uz augšu
Back