Sv, 14.08.2022.

BBC: Talibi nogalina civiliedzīvotājus Pandžšīrā

TVNET/LETA/BBC
BBC: Talibi nogalina civiliedzīvotājus Pandžšīrā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 26
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: AAMIR QURESHI / AFP

Britu raidorganizācija BBC noskaidrojusi, ka talibi nogalinājuši vismaz 20 civiliedzīvotājus Pandžšīras provincē, kas bija pēdējā Afganistānas province, kas krita talibu rokās.

Viens no upuriem ir tirgotājs Abduls Sami, kurš tika aizturēts un apsūdzēts par SIM karšu pārdošanu kaujiniekiem, kas cīnās pret talibiem. Pāris dienas vēlāk Sami līķis tika izmests netālu no viņa mājām. Vietējie avoti ziņoja, ka uz līķa bijušas redzamas spīdzināšanas pēdas.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, līdz pat pēdējam laikam bija Pandžšīra, bet talibu vadība pagājušo pirmdien paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.

Taču Pandžšīras provincē bāzētās Nacionālās pretošanās frontes (NPF) līderis Ahmads Masuds solījis turpināt cīņu un aicinājis uz "tautas sacelšanos" pret talibiem.

Tagad starptautiskās sabiedrības uzmanība pievērsta tam, kas tālāk notiks Pandžšīrā.

Kad talibi iegāja Pandžšīras ielejā, tie aicināja vietējos iedzīvotājus turpināt dzīvi ierastajā gaitā. Taču informācija, kas pienāk no provinces, liecina, ka daudzas tirdzniecības vietas ir pamestas un cilvēki mēģina aizbēgt no Pandžšīras. Pastāv arī bažas, ka provincē var sākt trūkt pārtikas un medikamentu.

Talibi ir nolieguši, ka uzbruktu civiliedzīvotājiem, taču pēc ziņām par hazareju kopienas locekļu slepkavībām un policistes nogalināšanu jāsecina, ka situācija uz vietas atšķiras no talibu solījumiem neatriebties.

"Talibiem virzoties uz Kabulu jūlijā un augustā, mēs saņēmām līdzīgus ziņojumus, un mēs varējām dokumentēt bijušo drošības spēku darbinieku, bijušo valdības locekļu un civiliedzīvotāju slepkavības, kas bieži bija atriebības uzbrukumi," norādīja cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" pārstāve, piebilstot, ka situācija Pandžšīrā izskatās līdzīga.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu