Papildu vakcinācija pret Covid-19 varētu būt nepieciešama ap 10 000 cilvēku
Nākamā grupa - par 75 gadiem vecāki iedzīvotāji

FOTO: EPA /Scanpix

NVD apkopo datus par iedzīvotājiem, kuriem veselības stāvokļa dēļ varētu būt nepieciešama papildu vakcīnas deva.  No tiem izriet, ka papildu vakcinācija pret Covid-19 Latvijā varētu būt nepieciešama aptuveni 10 000 cilvēku ar būtiski novājinātu imūnsistēmu, trešdien žurnālistiem sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu par papildu vakcīnas devas saņemšanu aicināti sazināties ar savu ģimenes ārstu. Arī NVD, izmantojot īsziņas un e-pastu, plāno informēt šādus pacientus par iespēju saņemt papildu devu. Ja iedzīvotājs atbilst kādai no grupām, bet nesaņem personalizētu uzaicinājumu, papildu devu var saņemt, vēršoties pie ģimenes ārsta vai pie ārstējošā ārsta.

Pašlaik šādu cilvēku skaits tuvojas 10 000, taču, ņemot vērā, ka lēmumu par papildu devu var pieņemt ģimenes ārsts un ārstējošais ārsts, šis skaits varētu mainīties.

7

Plānots, ka papildu vakcināciju nodrošinās ģimenes ārsti, klīniskās universitātes slimnīcas un lielākās slimnīcas reģionos, stāstīja Gaigala.

Papildu devu var saņemt, sākot ar 28.dienu pēc tam, kad saņemta otrā vakcīnas deva vai viena "Johnson&Johnson" deva. Papildu devu var saņemt arī vēlāk, izvērtējot imūnsupresijas pakāpi, kā arī nepieciešamības gadījumā jautājumu izskatot ārstu konsīlijā. Papildu devai var tikt izvēlēta jebkura no Latvijā pieejamām vakcīnām pret Covid-19.

NVD Vakcinācijas projekta nodaļā informēja, ka Ministru kabinets 7.septembrī lēma, ka Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē sāks trešo vakcīnu devu pret Covid-19 administrēšanu.

Pirmie primārās vakcinācijas kursā papildu vakcīnu devas pret Covid-19 saņems iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūnsistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība.

7

Savukārt nākamie papildu vakcīnas devu pret Covid-19 varētu saņemt par 75 gadiem vecāki iedzīvotāji.

Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja Dace Zavadska skaidroja, ka pašlaik papildu vakcīnas devu varēs saņemt cilvēki, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnsistēmas funkcionēšana. Taču vienlaikus gan publiskajā, gan politiskajā telpā ir daudz diskusiju par to, vai papildu deva nebūtu nepieciešama visiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši vakcīnu pret Covid-19.

"Joprojām IVP rīcībā nav zinātniski pamatotas informācijas, datu un pierādījumu, ka balstvakcinācija jeb papildu deva pārējām sabiedrības grupām dažādos vecumos, dažādos veselības stāvokļos un profesionālajās grupās tiešām būtu pamatota," skaidroja Zavadska.

7

Viņa uzsvēra, ka lēmumam par papildu devu jābūt balstītam uz pierādījumiem un analīzi, ņemot vērā riskus katram cilvēkam un sabiedrībai kopumā.

"Vakcīna ir medikaments, un medikamentus mēs nelietojam tad, kad mums gribas. Jābūt pamatojumam, kas tieši šiem cilvēkiem, kas saņems trešo devu, būs labāk - viņi nesaslims, viņiem būs augstāka noturība pret smagāku saslimšanu. Uz šiem jautājumiem šobrīd labas atbildes, kas būtu par pamatojumu iet un saņemt trešo devu, mums nav," teica IVP priekšsēdētāja.

Vienlaikus viņa apgalvoja, ka

nākamā grupa, kas varētu saņemt papildu devu, ir par 75 gadiem vecāki iedzīvotāji.

7

"Uzveru, ka daudz būtiskāk nekā runāt par trešo devu ir paplašināt vakcinācijas aptveri tiem, kas vispār nav vakcinēti, jo īpaši augsta riska grupās. Mums joprojām ir ārkārtīgi maza vakcinācijas aptvere šajās sabiedrības grupās," atzina speciāliste, atgādinot, ka tieši nevakcinētie cilvēki ir galvenie vīrusa izplatītāji, turklāt viņi vieglprātīgi rada risku savai veselībai.

Saskaņā ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju, Eiropas Slimību kontroles centra, Eiropas Zāļu aģentūras un Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām šobrīd papildu vakcīnas deva vajadzīga cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnsistēmas funkcionēšana, lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti.

Šāda nepieciešamība varētu būt, piemēram, cilvēkiem pēc orgānu transplantācijas, pacientiem, kuri ilgstoši saņem dialīzes procedūras, HIV pacientiem ar asinsrades sistēmas slimībām.

IVP norāda, ka minētajām iedzīvotāju grupām divas vakcīnas devas imūnsupresijas dēļ var nebūt izveidojušas optimālu imūno atbildi. Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, kad saslimstība ar Covid-19 turpina pieaugt, šie cilvēki inficēšanās gadījumā pakļauti smagai Covid-19 slimības attīstībai, hospitalizācijas riskam, kā arī ilgstošiem veselības traucējumiem.

Uz augšu
Back