Miris lietuviešu fotomākslinieks Romualds Rakausks

FOTO: 15min.lt

Lietuvā 80 gadu vecumā aizgājis mūžībā viens no izcilākajiem lietuviešu fotomāksliniekiem, Nacionālās kultūras un mākslas prēmijas laureāts Romualds Rakausks.

"Lietuva un pasaule zaudējusi ļoti talantīgu personību, fotomākslas meistaru, kura redzējums mums dāvinājis neapvaldīta prieka un dziļa smalkuma acumirkļus. Ar Romualda Rakauska darbību saistāms vesels fotomākslas laikmets," savā līdzjūtības apliecinājumā norādījis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Premjerministre Ingrīda Šimonīte atzinusi, ka meistara darbi "pārliecina ar jutīgumu un skaidrību, ar lirismu bez sentimenta". Ar savu optimistisko skatījumu uz dzīvi un cilvēkiem Romualds Rakausks atstājis dziļas pēdas Lietuvas fotomākslā, rakstījusi valdības vadītāja.

"Jūtos tā, it kā būtu zaudējis brāli,"

sabiedriskās raidorganizācijas ziņu portālam "Lrt.lt" atzinis Lietuvas fotomākslas klasiķis Antans Sutkus.

Romualds Rakausks dzimis 1941. gadā Akmenē, netālu no Latvijas robežas. Viļņas universitātē studējis žurnālistiku, strādājis izdevumos "Literatūra ir menas", "Mūsu gamta", no 1967. līdz 2004. gadam vadījis kultūras žurnāla "Nemunas" Ilustrāciju nodaļu.

1969.gadā kopā ar domubiedriem nodibinājis Lietuvas Fotomākslas biedrību. Rīkojis vairāk nekā septiņdesmit personālizstādes Lietuvā un ārvalstīs. No 1976.gada bijis Starptautiskās Fotomākslas federācijas (FIAP) goda biedrs.

Pazīstamākais meistara veikums ir cikls "Ziedēšana", kas tapis laikā no 1974. līdz 1984.gadam, kad autors apceļojis Lietuvu, vērojot pavasara ziedoni, kas dažādās Lietuvas vietās sākas atšķirīgā laikā, un iemūžinājis satiktos cilvēkus, ietverot savās poētiskajās fotogrāfijās dziļāku vēstījumu par autoram svarīgajām idejām un vērtībām.

2004. gadā Romualds Rakausks godalgots ar Lietuvas valdības Kultūras un mākslas prēmiju, 2009. gadā - ar Nacionālo kultūras un mākslas prēmiju.

Uz augšu
Back