Pētījums: "Pfizer"/"BioNTech" trešā vakcīna senioriem palielina aizsardzību pret Covid-19

Farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" pret Covid-19. Ilustratīvs attēls. FOTO: Ivars Soikāns/LETA

60 gadus slieksni pārsniegušo cilvēku papildu vakcinācija ar "Pfizer"/"BioNTech" Covid-19 vakcīnu ievērojami stiprina aizsargājošo efektu, konstatēts pētījumā, kas publicēts izdevumā "New England Journal of Medicine".

Cilvēku vidū, kas saņēmuši divas vakcīnas devas, apstiprinātu inficēšanās gadījumu ir vismaz desmit reizes vairāk un smagu saslimšanas gadījumu teju 20 reizes vairāk nekā cilvēku vidū, kas saņēmuši trīs devas, izdevumā raksta Izraēlas pētnieki.

Izraēlā visiem vakcinētajiem tagad ir iespēja saņemt balstvakcīnu ne agrāk kā piecus mēnešus pēc otrās potes.

Neraugoties uz lielo vakcinācijas aptveri, valsts šobrīd cīnās ar trešo koronavīrusa vilni.

Kā uzskata Izraēlas pētnieki, vīrusa lipīgākais delta paveids, kā arī aizsardzības sarukums sešus mēnešus pēc otrās vakcīnas devas izraisa to, kas aizsardzības līmenis pret inficēšanos nokrītas līdz 50%.

Kā ziņu aģentūrai DPA sacīja Vācijas Imunoloģijas biedrības ģenerālsekretārs Karstens Vacls, tas jau bijis zināms, ka antivielu līmenis pēc trešās devas ir desmit reizes augstāks nekā pēc otrās.

Tomēr pētījums tagad apliecina, ka tas "nozīmē ļoti, ļoti pieklājīgu aizsargājošo efektu".

Tiesa gan, blakņu iespēja pētījumā nav izvērtēta, norādīja Vacls.

Līdz šim no Izraēlas nav saņemtas ziņas, ka trešā deva izraisītu lielākas blaknes nekā otrā.

Vacls arī neiesaka balstvakcīnu gados jauniem cilvēkiem, bet visiem par 80 gadiem vecākajiem un tiem par 60 gadiem vecākajiem, kam ir iepriekšējas slimības.

Vācijā cilvēkiem, kam ir nepieciešama aprūpe, par 80 gadiem vecākajiem un cilvēkiem ar imūndeficītu jau tagad dažkārt tiek piedāvāta trešā deva.

Uz augšu
Back