Produkti, kas nav ieteicami dažādu slimību gadījumā
· Lietojot jebkāda veida medikamentus, ir jāizvairās no alkohola lietošanas, jo tas var zāļu iedarbību gan nevajadzīgi pastiprināt, gan nomākt. Alkohola ietekmē zāļu vielas inaktivācija organismā notiek lēnāk, līdz ar to pastiprinās zāļu vielas izraisītie efekti un arī blakusefekti. Kā dažāda veida medikamenti ietekmē organismu, ja vienlaikus tiek lietots alkohols? Nomierinošie, antidepresīvie, pretepilepsijas un pretalerģijas līdzekļi apvienojumā ar alkoholu var pastiprināti nomākt centrālo nervu sistēmu un elpošanas sistēmu, kas smagos gadījumos var izraisīt nāvi. Perorālie pretdiabēta medikamenti, medikamenti, kas satur aktīvo vielu metronidazolum, kā arī antibakteriālie līdzekļi – cefalosporīnu grupa, nitrofurānu grupa – izraisa saindēšanos. Pretdiabēta līdzekļu iedarbība pastiprinās un var iestāties smaga hipoglikēmija vai pat komas stāvoklis. Paracetamols un visi kombinētie pretsaaukstēšanās vai pretsāpju līdzekļi var negatīvi ietekmēt aknu stāvokli, izraisot dažāda smaguma aknu bojājumus. Sirds un asinsspiediena zāles var pārlieku pazemināt asinsspiedienu, radot reiboni un nespēku. Pretrecēšanas medikamenti palielina asiņošanas risku, arī aspirīns un tā kombinētie līdzekļi palielina asiņošanas risku un spēcīgi bojā kuņģa zarnu traktu.
· Asinszāle var samazināt dažu medikamentu koncentrāciju asinīs un vēlamo ārstniecisko efektu. No tās vajadzētu izvairīties, ja sirds atveseļošanai lieto sirds glikozīdus, beta blokatorus, holesterīna līmeni samazinošus medikamentus, varfarīnu, kā arī erektilās disfunkcijas novēršanas un perorālos pretapaugļošanās līdzekļus. Savukārt antidepresantu iedarbību asinszāle var izteikti palielināt, radot nemieru, satraukumu, muskuļu trīci, apjukumu, paaugstinātu asinsspiedienu un citus nevēlamus simptomus.
· Greipfrūta un tā sulas iedarbība līdzinās asinszālei un var ietekmēt vairāku medikamentu efektivitāti, to pavājinot, kā arī pastiprinot nevēlamos blakusefektus. Traucēta ir jau pieminēto holesterīna līmeņa samazināšanas līdzekļu darbība, tāpat arī asinsspiedienu un sirds ritmu regulējošu medikamentu darbība. Jāuzmanās, lietojot antibiotikas vai zāles, kam ir imūnsupresantu jeb imunitāti nomācoša darbība.
· Veselīgie, šķiedrvielām bagātie produkti (piemēram, kliju maize, ananass, burkāni) nedaudz kavē sirds glikozīdu uzsūkšanos organismā, tādēļ, lietojot šos preparātus, kopā ar ārstu un uztura speciālistu ir jāseko līdzi ēdienkartē iekļautajiem produktiem. Ļoti liels šķiedrvielu daudzums uzturā var kavēt tādu medikamentu uzsūkšanos, kas paredzēti augsta holesterīna līmeņa mazināšanai. Taču šajā gadījumā nav pilnībā jāizvairās no šķiedrvielu uzņemšanas – atliek vien izvēlēties produktus, kuros ir vidējs daudzums šķiedrvielu – droši var ēst augļus un dārzeņus.
· Ieteicams izvairīties arī no lakricas, ja kādas sirds slimības (piemēram, sirds ritma traucējumu, sirds mazspējas) dēļ ārsts noteicis lietot sirds glikozīdus. Sirds mazspējas gadījumā būtiska ir precīza diurētisko līdzekļu lietošana, taču lakrica var mazināt to iedarbību.
· Produktus, kas ir bagāti ar E vitamīnu, neiesaka uzņemt gadījumā, ja tiek lietoti antikoagulanti jeb asins šķīdinātāji, pacientiem ar dziļo vēnu trombozi, plaušu emboliju vai sirds vārstuļu slimību. E vitamīns var pastiprināt medikamentu iedarbību, līdz ar to veicināt asiņošanas risku. E vitamīns lielā daudzumā ir sastopams riekstu un sēklu eļļās, veselos riekstos un sēklās, tāpat arī riekstu sviestos. Šo medikamentu lietotājiem nebūtu vēlams aizrauties arī ar spinātu, olīvu, olas dzeltenuma iekļaušanas uzturā.