Pk, 22.09.2023.
Stingrāki drošības pasākumi, ātrie antigēnu testi arī pakalpojumiem - par ko rīt lems valdībā?
Papildināts
Cilvēki sejas maskās sabiedriskā transporta pieturvietā Covid-19 pandēmijas laikā. Foto: Zane Bitere/LETA
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 14

Valdība otrdienas, 21.septembra, sēdē, konceptuāli lems par drošības pasākumiem Covid-19 ierobežošanai, šodien pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes žurnālistiem sacīja "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce.

Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja, ka valdības sēdē paredzēts uzklausīt ekspertus par nepieciešamajiem drošības pasākumiem, testēšanās režīmu un pienākumu zināmām profesijām vakcinēties. Premjers uzsvēra, ka šie soļi saistīti ar to, lai netiktu bremzēta ekonomikas attīstība.

Vaicāts sīkāk par to, kādi varētu būt gaidāmie ierobežojumi, Pūce uzsvēra, ka koalīcijā šādus jautājumus neizlemj, balstoties politiskos apsvērumos, un ka ir jāsagaida ekspertu viedoklis. Veselības ministrija par šo jautājumu ziņos publiskā valdības sēdē, kur būs iespējams dzirdēt argumentāciju un ekspertu redzējumu, kādi ir efektīvākie instrumenti, pauda politiķis.

Kā ziņots, Latvijas slimnīcās turpina pieaugt Covid-19 pacientu skaits un svētdien tas ir sasniedzis 351, liecina Nacionālā veselības dienesta sniegtā informācija.

TVNET jau rakstīja, ka pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 189 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par pieciem mirušiem Covid-19 pacientiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija.

Saslimstības divu nedēļu kumulatīvais rādītājs pēdējās diennakts laikā ir pieaudzis no 319,1 līdz 323,1 uz 100 000 iedzīvotāju. Augstāks šis rādītājs pēdējo reizi bija vien 26.maijā - 326,1

Vērtēs iespēju drošai pakalpojumu saņemšanai izmantot ātro antigēnu testu uz Covid-19

Valdības koalīcija vienojusies vērtēt iespēju drošai pakalpojumu saņemšanai izmantot ātro antigēnu testu uz Covid-19, pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes žurnālistiem sacīja Saeimas deputāte Ilze Indriksone (NA).

Viņa atzina, ka jautājums par ekonomikas neslēgšanu, atļaujot strādāt visiem, kas to vēlas un var, ir ļoti svarīgs.

"Tāpēc lielu daļu laika veltījām diskusijām par drošu pakalpojumu nodrošināšanu. Esam vienojušies, ka turpmāk jāpēta iespējas izmantot ātros testus, kas būtu daudz efektīvāk, ātrāk. Tas varētu sniegt iespēju gan pakalpojumu saņēmējiem, gan sniedzējiem drošā veidā saņemt pakalpojumu, neapdraudot savu veselību," pārliecināta Indriksone.

Viņa arī uzsvēra, ka ātrie antigēnu testi maksā lētāk.

Deputāte arī informēja, ka sēdē ir rasts risinājums, kā ģimenes ārstus papildus motivēt iesaistīties vakcinācijas aptveres palielināšanā.

Arī Ekonomikas ministrijā (EM) aģentūrai LETA atzina, ka ir jāpadara pieejamāka testēšana, pilnveidojot testēšanas procesu un atzīto testu klāstu, lai paplašinātu pakalpojumu sniegšanas iespēju "dzeltenajā režīmā". Tāpēc EM izskatīšanai Operatīvajā vadības grupā rosināja izvērtēt iespēju ātro antigēna testu padarīt pieejamāku pakalpojumu saņemšanai un sniegšanai, ļaujot tos veikt ne tikai laboratorijās, bet arī īpaši apmācītu personu uzraudzībā, jo pēc būtības antigēna testam būtiska ir pareiza parauga paņemšana. Ministrijā norāda, ka šāds testu veikšanas process tika atzīts vairākās citās Eiropas Savienības valstīs, tai skaitā Vācijā, Austrijā, Portugālē.

EM ieskatā, ļaujot pakalpojumu sniedzējam apkalpot klientus arī ar ātrajiem antigēna testiem, tiktu atslogots laboratoriju darbs, identificēti vairāk saslimušo, īpaši slimības sākuma posmā, tai skaitā vakcinēto cilvēku vidū.

EM rosina atļaut bērniem līdz 12 gadu vecumam saņemt pakalpojumus "zaļajā" režīmā, ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie

Bērniem līdz 12 gadu vecumam jāļauj saņemt pakalpojumi "zaļajā" drošības režīmā, ja viņus pavada pret Covid-19 vakcinēti vai pārslimojoši pieaugušie, paredz Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie priekšlikumi, ko ministrija iesniegusi izskatīšanai Operatīvajā vadības grupā.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) pirmdien sasauca pakalpojumu sniedzēju nozaru pārstāvju sanāksmi, lai uzklausītu nozaru redzējumu, kā epidemioloģiski droši nosargāt uzņēmējdarbību un kopīgu piedāvājumu valdībai epidemioloģiski drošu pakalpojumu sniegšanai un saņemšanai. EM informēja, ka sanāksmē tika pārstāvētas ēdināšanas, viesmīlības, skaistumkopšanas, fitnesa un tirdzniecības nozares, kā arī uzņēmējus pārstāvošās organizācijas - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Darba devēju konfederācija, kā arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība.

Sanāksmes laikā visi nozares pārstāvji norādījuši, ka vakcinācija ir vienīgā izeja no pandēmijas, un ir jādara viss, lai palielinātu vakcinācijas aptveri. Taču, lai neapstādinātu pakalpojumu nozari, kura joprojām nav atguvusies no iepriekšējiem Covid-19 viļņiem, atbalstīja EM priekšlikumus pārejas periodam, kamēr vakcinācija sasniegs kritisko masu.

Tostarp EM rosina atļaut pakalpojumu sniegšanu "zaļajā" drošības režīmā arī bērniem līdz 12 gadiem kopā ar vakcinētu vai pārslimojušu pieaugušo. Ministrijā uzsver, ka tas nodrošinās iespēju ģimenei kopā ar maziem bērniem aiziet uz kafejnīcu, kino, kā arī izmantot citus pakalpojumus, tādējādi "piedaloties" ekonomiskajos procesos, kā arī motivējot mazu bērnu vecākus vakcinēties. Vienlaikus tas palielinās to uzņēmumu dzīvotspēju, kas sniedz pakalpojumus "zaļajā" režīmā.

EM norāda, ka Latvijā ir vairāk kā 240 000 bērnu vecumā līdz 11 gadiem.

"Uzskatām, ka bērniem līdz 12 gadiem, kam nav iespēja vakcinēties, ir jādod iespēja saņemt pakalpojumus kopā ar vecākiem, kas ir vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19. Nedrīkst izslēgt ģimenes ar bērniem no pakalpojumu saņemšanas," pauda ministrijā.

Ministrija arī uzskata, ka šoruden, kad atbalsts no valsts puses netiek paredzēts, pēc iespējas jāpatur ekonomika atvērta - jādara viss iespējamais vakcinācijas aptveres palielināšanai un apdraudētāko sociālo grupu saslimstības mazināšanai, to nedarot uz ekonomikas rēķina. Vienlaikus EM pauda, ka pieejai jābūt kompleksai, proti, ir iespējams pārskatīt atsevišķus pašlaik spēkā esošus ierobežojumus, novēršot neloģiskas situācijas un sabiedrības šķirošanu pēc profesijas vai nozares, kurā tas strādā, kas laika gaitā ir izveidojies.

Jau ziņots, ka Nacionālo apvienību (NA) ierosina noteikt, ka bērniem, kuri ir jaunāki par 12 gadiem, ir jāļauj saņemt epidemioloģiski drošos jeb tā sauktos "zaļos pakalpojumus", ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 14

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais