Aptauja: Vismaz reizi gadā zobārstu profilaktiski apmeklē 41% Latvijas iedzīvotāju

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūta mācību kabinets.
Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūta mācību kabinets. Foto: Zane Bitere/LETA

Vismaz reizi gadā zobārstu profilaktiski apmeklē 41% Latvijas iedzīvotāju, kas ir kritums salīdzinājumā ar 2020.gada augustu, kad šādu atbildi sniedza 50% respondentu, secināts jaunākajos "Benu aptiekas Veselības monitoringa" datos.

Tāpat samazinājies arī to cilvēku īpatsvars, kas vismaz reizi gadā apmeklē zobu higiēnistu - 2020.gada augustā to darīja 29% aptaujāto, kamēr šī gada septembrī šādu atbildi sniedza 26%.

No jaunākajiem datiem izriet, ka 17% respondentu zobārstu apmeklē reizi divos gados, 8% - vidēji reizi trīs gados, 6% - vidēji reizi četros gados vai retāk, 21% zobārstu apmeklē tikai tad, kad parādās sāpes, 3% zobārstu nekad nav apmeklējuši, bet 5% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Savukārt zobu higiēnistu reizi divos gados apmeklē 13%, reizi trīs gados vai retāk - 23%, kamēr 30% zobu higiēnistu nav apmeklējuši, bet vēl 8% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse skaidro, ka pandēmija ir atstājusi savu iespaidu arī uz zobārstniecību, jo tā ir medicīnas sfēra, kur pacients un ārsts atrodas tuvā kontaktā.

Pandēmijas sākumā, vadoties pēc Latvijas Zobārstu asociācijas vadlīnijām, lai minimizētu potenciālo inficēšanās risku, tika ierobežota plānveida zobārstniecības pakalpojumu sniegšana, proti, tika sniegta tikai akūta palīdzība zobu sāpju gadījumā, kā arī bija praktiski paralizēta pieņemšana pie higiēnistiem, norāda Ķīse.

Viņas ieskatā, šie aspekti ir skaidrojums tam, kādēļ iedzīvotāji zobārstu un higiēnistu apmeklē retāk. Tāpat speciāliste norādīja, ka krīzes apstākļos cilvēki nereti atturas no apjomīgiem zobu ārstēšanas darbiem un pārliek tos uz vēlāku laiku, kad ir lielāka skaidrība par ekonomisko situāciju.

Analizējot aptaujas rezultātus pēc dzimuma, secināms, ka zobārstu un higiēnistu biežāk apmeklē sievietes. Vismaz reizi gadā zobārstu apmeklē 33% vīriešu un 48% sieviešu, savukārt higiēnistu - attiecīgi 22% vīriešu un 28% sieviešu.

Raugoties pēc vecuma, zobārstu un higiēnistu profilaktiskos nolūkos biežāk apmeklē gados jaunāki cilvēki, piemēram, vecumā no 18 līdz 24 gadiem zobārstu vismaz reizi gadā apmeklē 50% respondentu, kamēr vecuma grupās no 35 līdz 44 un no 55 līdz 63 gadiem šis rādītājs ir attiecīgi 42% un 35%.

Higiēnistu vismaz reizi gadā apmeklē 34% respondentu vecumā no 18 līdz 24 gadiem, 33% - vecumā no 25 līdz 34 gadiem, 31,5% - vecumā no 35 līdz 44 gadiem, 26% - vecumā no 45 līdz 54 gadiem, 18% - vecumā no 55 līdz 63 gadiem, 16% respondentu - vecumā no 64 līdz 75 gadiem.

Tāpat veidojas sakarība starp zobārsta un higiēnista apmeklējuma biežumu un iedzīvotāju ienākumu līmeni. Piemēram, respondentu grupā ar augstiem ienākumiem higiēnistu vismaz reizi gadā apmeklē 40%, kamēr zemu ienākumu grupā šis rādītājs ir 20%.

"Benu aptiekas Veselības monitoringu" veic "Benu aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS". Pētījums veikts 2021.gada augusta beigās un septembra sākumā, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu