jāsniedz neatliekamā palīdzība un iekārtai ir jābūt gatavai, aiziet pusstunda līdz stunda, kamēr sagatavojas, nevar izslēgt,” skaidro Uģis Muskovs, SIA “Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētājs.
Vidzemes slimnīcā vidējais elektrības rēķins līdz šim ir aptuveni 20 tūkstoši eiro mēnesī. Nākamgad tas varētu būt jau ap 33 tūkstošiem eiro mēnesi, līdz ar to gadā elektroenerģijai vien papildus nepieciešami vairāk nekā 100 tūkstoši eiro. Tieši tāpēc slimnīca šobrīd cītīgi strādā pie ēku energoefektivitātes paaugstināšanas. Slimnīcām krietnu robu budžetā iesit arī kāpums pievienotās vērtības nodoklim par deviņiem procentiem medicīnas precēm, kas stājies spēkā no 1. jūlija. “Visiem cimdiem, maskām, instrumentiem, tas ir liels trieciens visai nozarei. Ļoti ceru, ka to kompensēs šogad nākamgad, jo valsts šos deviņus procentus budžetā iekasēs. Tas tikai solidāri pret nozari, ja atgriež atpakaļ. Pēc vidējiem aprēķiniem desmit līdz divpadsmit miljoni veselības aprūpes budžetā, mūsu gadījumā tas ir pusmiljons gadā, kas jāmaksā vairāk,” saka Uģis Muskovs.
“Šobrīd mēs rēķinam vidēji - mūsu palielinās ar nodokli saistītās izmaksas par 30 tūkstošiem, kas gadā ap 400 tūkstošiem,” atzīst Grigorijs Semjonovs.
Slimnīcu vadītāji uzsver - lai lūgtu radušās izmaksas kompensēt, vērsīsies Veselības ministrijā. Tam atbalstu izsaka arī Latvijas Slimnīcu biedrībā. “Mums nav skaidrs, kā tiks kompensēts energoresursu pieaugums slimnīcās, jo intensīvas terapijas nodaļās visa aparatūra darbojas uz elektrību, kur sakarā ar slimnieku lielāko pieplūdumu šie te resursi tiek izmantoti. Pašreizējā brīdī valdība mums ir pagriezusi muguru šim jautājumam,” saka Jevgēnijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs.
Tiesa gan - kāda varētu būt potenciālā atbilde, ReTV noskaidrot neizdevās, jo šonedēļ Veselības ministrija steidz risināt ar Covid-19 pandēmiju saistītos jautājumus. Vien saņēmām nelielu komentāru, ka ministrija strādā pie šīs situācijas izvērtējuma un potenciālajiem risinājumiem.