Skolēniem sācies rudens brīvlaiks

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Šonedēļ skolēniem ir rudens brīvlaiks, taču, ņemot vērā augsto saslimstību ar Covid-19, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aicina skolēnus izvairīties no pulcēšanās, došanās ekskursijās un ceļojumos.

Skolēnu brīvdienas ir laiks, ko daudzas ģimenes izmanto, lai kopīgi atpūstos un ceļotu ne vien pa Latviju, bet arī uz ārzemēm. Ja nu ceļojums jau ieplānots un paredzēts doties uz ārvalstīm, nepieciešams savlaicīgi iepazīties ar epidemioloģisko situāciju plānotajā ceļojuma galamērķī, atgādināja IZM.

Jāņem vērā, ka, atgriežoties Latvijā no valsts, kurā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 75, obligāti jāveic Covid-19 tests pirms iebraukšanas Latvijā un, neatkarīgi no testa rezultāta, jāievēro desmit dienu pašizolācija. Pašizolācijas laiku var saīsināt, ja septītajā dienā pēc izbraukšanas no augsta riska valsts veic atkārtotu testu, un tas ir negatīvs. Testa rezultāts jāfiksē testēšanas sertifikātā. Testu pirms iebraukšanas var neveikt un pašizolāciju var neievērot personas ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Bērni līdz 12 gadu vecumam var neievērot pašizolāciju, ja ir ceļojuši kopā ar pieaugušajiem, kuri atbrīvoti no pašizolācijas prasības. Tomēr arī šādos gadījumos bērniem 10 dienas pēc izbraukšanas no augsta riska valsts, ir jāatturas no ciešākas kontaktēšanās ar personām ārpus savas mājsaimniecības, jāizvairās no sabiedriskā transporta lietošanas.

Plašāka informācija ar noteikumiem ceļotājiem, kas atgriežas no ārvalstīm, kā arī ar valstu saslimstības rādītāju sarakstu, pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: "

Latvijas mērķis ir uzvarēt vīrusu un sekot to valstu piemēriem, kas spējušas nepārslogot savu veselības sistēmu. IZM aicina ikvienu atbildīgi izturēties pret valstī noteiktajiem drošības pasākumiem, līdz minimumam samazināt fiziskos kontaktus, lai kopīgi pārvarētu krīzi.

Tie, kas var, aicināti vakcinēties pret Covid-19, jo tas ir vienīgais veids, kādā pārvarēt Covid-19 pandēmiju un atgriezties dzīvē bez ierobežojumiem un bailēm, uzsvēra IZM.

Skolēnu rudens brīvlaikā rutīnas skrīningu veiks pēc ierastā grafika

Ņemot vērā augstos inficēšanas rādītājus ar Covid-19, arī šonedēļ skolēnu brīvlaikā 1.-12.klašu skolēnu testēšanu rutīnas skrīninga ietvaros laboratorijas veiks pēc esošā grafika.

Testēšanai izglītības iestādēs jānotiek epidemioloģiski drošos apstākļos, samazinot kontaktu laiku, lai nerastos jauni infekcijas riski.

Rutīnas skrīninga testus nodod skolēni, izglītības iestāžu darbinieki un izglītojamie, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, kuri iesaistīti formālajā izglītībā, interešu izglītības, sporta, ārpusskolas, neformālās izglītības aktivitātēs.

Testus laboratoriju filiālēs var nodot arī sestdien, 23.oktobrī, un svētdien, 24.oktobrī, iepriekš piesakoties pa tālruni. Ņemot vērā laboratoriju lielo noslodzi, jārēķinās ar rindām un ierobežotu laboratoriju kapacitāti.

Lai atgrieztos izglītības procesā, var veikt šādus testus ir jānodod individuālu testu kādā no norādītājām laboratorijām, piesakoties pa tālruni.

Vai arī izglītības iestādes medmāsa vai ārstniecības persona veic antigēna eksprestestu.

Pēc brīvlaika 25.oktobrī, mācības klātienē varēs atsākt tikai skolēni un nodarbinātie ar negatīvu testa rezultātu. Tāpēc, nododot testu laboratorijā, ir obligāti jāsagaida testa rezultāts. Izglītības iestādēs netiks ielaistas personas ar saslimšanas pazīmēm.

Ļoti stingra kontrole jāveic personām, kuras ierodas no ārzemju ceļojuma. Nevakcinētās un nepārslimojušās personas, kuras ierodas no sarkanajām un dzeltenajām valstīm, ir jādodas desmit dienu pašizolācijā. Izglītojamie līdz 12 gadiem šajā desmit dienu termiņā nedrīkst apmeklēt skolu.

Skolēnu testēšana rudens brīvlaikā augstas saslimstības apstākļos neattiecas uz pirmsskolu un profesionālās izglītības iestādēm, kurām nav noteikts rudens brīvlaiks.

Izglītības un zinātnes ministrija aicina vecākus un skolēnus ļoti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību brīvlaikā pulcēties publiskās vietās, pārvietoties ar sabiedrisko transportu, doties ekskursijās vai ceļojumos, savukārt skolotāji aicināti ar skolēniem pārrunāt, kāpēc šajā situācijā ir ārkārtīgi svarīgi katram no mums ievērot noteiktos ierobežojumus, lai pārvarētu Covid-19 pandēmiju.

Uz augšu
Back