Turcija izraidīs desmit rietumvalstu vēstniekus

Turcijas prezidents Redžeps Tajjips Erdogans FOTO: ADEM ALTAN / AFP

Desmit rietumvalstu vēstnieki, kas pieprasījuši turku aktīvista Osmana Kavalas atbrīvošanu, tiks pasludināti par "persona non grata", sestdien paziņojis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

"Esmu devis rīkojumu ārlietu ministram pasludināt šos desmit vēstniekus par "persona non grata", cik drīz vien iespējams," pavēstījis Erdogans.

Konkrētu vēstnieku izraidīšanas datumu Erdogans nenosauca.

"Viņiem Turcija jāzina un jāpazīst," piebildis prezidents, apsūdzot rietumvalstu vēstniekus "nepiedienībā". "Viņiem no šejienes jādodas prom, brīdī, kad tie Turciju vairs nepazīst."

64 gadus vecais uzņēmējs un filantrops Kavala atrodas ieslodzījumā kopš 2017.gada un vēl nav saukts tiesas priekšā.

ASV, Vācijas, Kanādas, Dānijas, Somijas, Francijas, Nīderlandes, Jaunzēlandes, Norvēģijas un Zviedrijas vēstnieki pirmdien nāca klajā ar kopīgu paziņojumu, kurā teikts, ka Kavalas aizturēšana met ēnu pār Turciju, un aicināja ātri un taisnīgi atrisināt viņa lietu.

24

Kavala ticis apsūdzēts saistībā ar protestiem pret valdību 2013.gadā un neveiksmīgo militāro apvērsumu 2016.gadā.

Kavala intervijā ziņu aģentūrai AFP no cietuma pagājušajā nedēļā sacīja, ka Erdogans viņu izmanto, lai radītu iespaidu, ka opozīcijas darbību Turcijā, tostarp 2013.gada protestus Stambulā, organizē ārvalstu spēki.

"Tā kā mani apsūdz, ka esmu iesaistīts šajā sazvērestībā, ko, iespējams, organizē ārvalstu spēki, mana atbrīvošana vājinātu attiecīgos izdomājumus, un valdība to nevēlas," sacīja Kavala.

2020.gada februārī Kavala tika attaisnots apsūdzībās, kas bija saistītas ar 2013.gada protestiem pret valdības plāniem veikt apbūvi Stambulas centrā līdzās Taksima laukumam, iznīcinot vienu no pilsētas lielākajām zaļajām zonām - Gezi parku. Taču drīz pēc tam viņš tika atkal aizturēts un apsūdzēts par saistību ar neveiksmīgo puču 2016.gadā.

Eiropas Padome ir izteikusi pēdējo brīdinājumu Turcijai ievērot 2019.gada Eiropas Cilvēktiesību tiesas rīkojumu par Kavalas atbrīvošanu līdz tiesas procesam.

Ja Turcija to neizdarīs līdz nākamajai Eiropas Padomes sanāksmei, kas paredzēta no 30.novembra līdz 2.decembrim, Eiropas Padome varētu nobalsot par pirmās disciplinārlietas uzsākšanu pret Turciju. Tiesvedības rezultātā varētu tikt apturētas Turcijas balsstiesības un pat tās dalība Eiropas Padomē.

Uz augšu
Back