Reirs: Uzņēmumus atbalsta ar mērķi palielināt vakcinācijas aptveri

Finanšu ministrs Jānis Reirs FOTO: Evija Trifanova/LETA

Valdības otrdien atbalstīto Covid-19 dēļ noteikto stingro ierobežojumu skartās uzņēmējdarbības atbalsta pasākumu mērķis ir paātrināt vakcināciju, informē finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Ministrs uzsver, ka valsts interesēs ir ierobežot vīrusa izplatību un lai tautsaimniecība darbotos bez ierobežojumiem, tāpēc lēmumi par atbalsta pasākumiem pieņemti valsts interesēs, lai sasniegtu divus mērķus.

Pirmkārt, svarīgi ir atbalstīt uzņēmējus un saglabāt darba vietas saimnieciskās darbības ierobežojumu periodā. Otrkārt, būtiski ir strauji kāpināt vakcinācijas tempu. Valdības mērķis ir nodrošināt, lai vismaz 75% no visas sabiedrības ir vakcinēti.

"To panākot, varēsim mazināt un atcelt ierobežojumus, tā veicinot pakalpojumu un uzņēmējdarbības atjaunošanos cietušajās nozarēs. Vakcinēšana palīdz samazināt vīrusa ietekmi. Sasniedzot augstu vakcinēto personu īpatsvaru, varēsim atgriezties pie normālas tautsaimniecības darbības," uzsver Reirs.

Ministrs norāda, ka labākais atbalsts Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem ir vakcinācija, tāpēc, strādājot pie atbalsta pasākumu dizaina, ietverta sasaiste ar vakcinācijas faktu. Atbalsts tiks sniegts divos virzienos - apgrozāmo līdzekļu grants un subsidētās darbavietas un atbalstu algu subsīdijai saņems vakcinēti strādājošie.

Lai valdības rīcībā būtu aktuāli dati par situāciju, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) uzdots par pienākumu divas reizes mēnesī iesniegt Ministru kabinetam informāciju par atbalsta saņemšanas pieteikumiem un tendencēm, kā arī atteikumu iemesliem.

Tas ļaus valdībai operatīvi novērtēt atbalsta pasākumu pieejamību un atbalsta sistēmas pilnveidošanas nepieciešamību, uzskata Reirs.

Finanšu ministrs uzsver, ka citu Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstu pieredze norāda uz skaidru korelāciju - valstīs, kurās ir liela sabiedrības vakcinācijas aptvere, tiek mazināti un atcelti ierobežojumi, ļaujot pilnvērtīgi darboties ekonomikai un pakalpojumiem.

"Arī mēs esam attīstīto valstu saimē, un nav pieļaujams, ka nepietiekama vakcinēto personu skaita dēļ šobrīd spēkā esošie ierobežojumi pakalpojumu sniegšanā, tirdzniecībā un citās jomās grauj mūsu valsts tautsaimniecību un konkurētspēju starptautiskā arēnā. Jāpiebilst arī, ka katrs pandēmijas uzliesmojums rada nozīmīgus tēriņus valsts budžetā, kas faktiski ilgtermiņā atsauksies uz nodokļu maksātāju maciņiem. Tādēļ valdība Latvijas sabiedrības interesēs dara visu iespējamo, lai kāpinātu vakcinācijas tempu," pauž Reirs.

Finanšu ministrs norāda, ka Latvijā īstenota viena no Eiropas Savienībā dāsnākajām valsts atbalsta programmām uzņēmējiem un strādājošajiem, un tā sniedza būtisku atbalstu ekonomikas izaugsmei un palīdzēja saglabāt pāri par 60 000 darba vietu krīzes ietekmētajās nozarēs. Saskaņā ar Finanšu ministrijas prognozēm, vidējais bezdarba līmenis Latvijā 2021.gadā būs zem 8% līmeņa.

Tomēr arī atbalsta pasākumi nespēs pilnībā atjaunot krīzes smagāk skartās nozares - transportu, izmitināšanu un ēdināšanu, mākslu, izklaidi un atpūtu, profesionālos pakalpojumus, uzskata Reirs.

Arī turpmāk, vidējā termiņā, šo nozaru attīstība ir nenoteikta un lielā mērā ir atkarīga no Covid-19 ierobežošanas sekmēm.

Līdz šā gada 10.oktobrim apstiprinātais Covid-19 atbalsts tautsaimniecībai 2021.gadam ir 3,25 miljardi eiro jeb 10,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), un no tā faktiski tika izsniegti jau 1,77 miljardi eiro. Lielākais atbalsts līdz šim brīdim tika izlietots grantiem apgrozāmajiem līdzekļiem (501 miljons eiro), veselības nozarei (315 miljoni eiro), vienreizējiem pabalstiem ģimenēm par bērniem (188 miljoni eiro), dīkstāves pabalstiem (136 miljoni eiro) un vienreizējiem pabalstiem senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti (110 miljoni eiro).

Reirs norāda, ka atbalsta sniegšana tiks turpināta, ņemot vērā "mājsēdi" un noteiktos ierobežojumus nozaru darbībai. Tiks sniegts ikmēneša pabalsts vakcinētajiem senioriem no 1.novembra līdz nākamā gada 31.martam 20 eiro apmērā, ņemot vērā vispārējo cenu pieaugumu, tostarp energoresursu cenu sadārdzinājumu 2021.gadā.

Jau ziņots, ka atbalstam Covid-19 krīzes laikā algu subsīdijām paredzēti 32 miljoni eiro mēnesī, otrdien nolēma valdība.

Atbalstu uzņēmējiem, pašnodarbinātajām personām vai patentmaksātājiem izmaksās par laika periodu no 1.oktobra līdz 31.novembrim. Atbalstam par iepriekšējo mēnesi varēs pieteikties līdz nākamā mēneša 25. datumam.

Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie grozījumi vēsta, ka, lai saņemtu atbalstu algu subsīdijām, darba devējs apliecina, ka bez atbalsta darbinieki tiktu atlaisti un Covid-19 uzliesmojuma dēļ tiktu pārtraukta vai samazināta saimnieciskā darbība. Vienlaikus darba devējs apliecina, ka visā periodā, par kuru piešķirts atbalsts, ar šiem darbiniekiem netiek pārtrauktas darba attiecības un vismaz vienu mēnesi pēc atbalsta piešķiršanas. Pašnodarbinātās personas un patentmaksātāji apliecina, ka atbalsta periodā netiks pārtraukta saimnieciskā darbība.

EM skaidro, ka algas subsīdija pēc būtības atbilst darba atlīdzības kompensēšanai oktobrī un novembrī, kad valstī nav iespējams veikt darba pienākumus pilnā apmērā, proti, darbinieki, pašnodarbinātas personas vai patentmaksātāji ir nodarbināti nepilnu darba laiku vai netiek nodarbināti mēneša ietvaros.

Konkrētajam atbalsta veidam varēs kvalificēties tikai tādi darba devēja darbinieki, pašnodarbinātās personas un patentmaksātāji, kuriem uz iesnieguma iesniegšanas brīdi ir sadarbspējīgs sertifikāts, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19 infekciju vai šīs infekcijas pārslimošanas fakts vai piesakoties uz atbalstu par 2021.oktobra mēnesi ir sākta vakcinācija.

Vienlaikus, lai atbalsts tiktu piešķirts, tas vēl jāapstiprina Eiropas Komisijai.

Jau vēstīts, ka līdz 15.novembrim Latvijā spēkā ir stingri Covid-19 ierobežojumi.

Uz augšu
Back