S, 20.08.2022.

Aptauja: 66% iedzīvotāju pēdējo 10 gadu laikā nav pārbaudījuši mājokļa elektroinstalāciju

TVNET/LETA
Aptauja: 66% iedzīvotāju pēdējo 10 gadu laikā nav pārbaudījuši mājokļa elektroinstalāciju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Shutterstock

Divas trešdaļas jeb 66% Latvijas iedzīvotāju, kas savā mājoklī dzīvojuši 10 un vairāk gadus, šajā laika posmā nav veikuši īpašuma iekšējā elektrotīkla jeb elektroinstalācijas pārbaudi, liecina AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar pētījumu centru "SKDS" veiktās aptaujas "Elektrodrošības indekss" dati.

"Sadales tīkls" pārstāvji norāda, ka rudens un ziemas periodā pieaug elektroierīču izmantošanas intensitāte, tāpēc šis ir laiks, kad "Sadales tīkls" aicina iedzīvotājus jautājumam par mājokļa elektroinstalācijas stāvokli pievērst īpašu uzmanību. Ja iekšējais elektrotīkls nav drošā tehniskā stāvoklī, tā intensīva izmantošana var ievērojami paaugstināt gan ugunsgrēku izcelšanās, gan elektrotraumu gūšanas varbūtību.

"Sadales tīkla" darbinieki katru mēnesi konstatē vairākus simtus gadījumu, kad elektroapgādes pārtraukumu iemesls meklējams nevis "Sadales tīkla" elektroietaisēs, bet gan ēku iekšējos elektrotīklos. Šādos gadījumos bojājums, piesaistot sertificētu elektriķi, jānovērš pašam klientam.

"Sadales tīkla" Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats norāda, ka veca, savu laiku nokalpojusi elektroinstalācija un bojāta elektrotehnika ir bieži ugunsgrēku cēloņi. Ja juridiskām vai privātpersonām piederošie iekšējie elektrotīkli ir nolietojušies, bojāti vai nepareizi ierīkoti, var rasties strāvas noplūdes un īssavienojumi, kas ne vien izraisa materiālu aizdegšanos un bojā elektrotīklam pieslēgtās elektroierīces, bet arī rada būtisku apdraudējumu cilvēku veselībai un dzīvībai.

Šmats skaidro, ka īssavienojumi visbiežāk rodas elektroinstalācijas savienojumu vietās, piemēram, kontaktligzdās un slēdžos. Lai šos riskus nepieļautu, nedrīkst aizmirst par elektroinstalācijas pārbaudi. Lai papildus parūpētos par sava īpašuma un tā iemītnieku elektrodrošību, ir vērts ierīkot arī strāvas noplūdes automātslēdžus," pauž Šmats.

Parasti elektroinstalācijas vadi un kabeļi ir paslēpti sienās, neļaujot iemītniekiem redzēt to reālo stāvokli, tomēr elektroinstalācija ir regulāri jāpārbauda un jāuztur tehniski drošā stāvoklī. To, ka šīs pārbaudes ir jāveic, nosaka arī ugunsdrošības noteikumi - atbilstoši tiem katram nekustamā īpašuma īpašniekam vismaz reizi 10 gados jāpārbauda gan elektroinstalācija, gan arī zemējuma un zibensaizsardzības ierīces. Ja noteiktais termiņš ir nokavēts, tad iekšējā elektrotīkla pārbaude jāveic nekavējoties.

Par drošu elektroinstalāciju svarīgi parūpēties arī kopīpašumu kāpņu telpā, kas ir ēkas apsaimniekotāja pienākums. "Sadales tīkla" pārstāvji skaidro, ka daudzviet daudzdzīvokļu ēku kāpņu telpās esošajās elektrības sadalnēs ir vadu jūklis - elektrības un telekomunikāciju vadi mēdz brīvi karāties vai veidot vadu mudžekli, kas krāj putekļus. Šāda situācija apdraud gan ēkas iedzīvotājus, gan pašu ēku, jo negaidīts īssavienojums var radīt neatgriezeniskus bojājumus elektroiekārtās vai pat ugunsgrēku.

Signāli, kas var liecināt par bojātu un nedrošu elektroinstalāciju

Bieži nekvalitatīvs elektrotīkls ir iemesls, kādēļ īpašumā pēkšņi "pazūd" elektrība - ja tīklā ir kāds bojājums, nostrādās elektrības drošības slēdži jeb tā dēvētie "korķi" un mājoklim tiks pārtraukta elektrības padeve. Ja tas notiek regulāri un pat pie neliela elektrības patēriņa, tas var liecināt par nedrošu elektroinstalāciju, un ir vērts par šo problēmu konsultēties ar sertificētu elektriķi.

Vēl viens signāls, kas var norādīt uz bojātu elektroinstalāciju, ir neizskaidrojams elektroenerģijas patēriņa pieaugums. Parasti šādās situācijās klienti nav mainījuši savus elektrības lietošanas paradumus, tomēr rēķins rāda, ka patēriņš ir audzis - tas var būt skaidrojams ar strāvas noplūdi, kas rodas bojāta vai nepareizi ierīkota iekšējā elektrotīkla dēļ.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu