Satversmes aizsardzības biroja jauno vadītāju Saeima varētu apstiprināt janvārī

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece FOTO: Zane Bitere / LETA

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) jauno vadītāju Saeima varētu apstiprināt janvārī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja parlamenta priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Politiķe akcentēja, ka šoreiz ir piedzīvota netipiska situācija, kad Nacionālās drošības padomē ir pārstāvēta ne tikai koalīcija, bet arī opozīcija. Mūrniece pauda cerību, ka izdosies atrast tādu amata kandidātu, kas būs pieņemams gan koalīcijai, gan opozīcijai.

"Kolēģi izteikušies, ka nevēlas, lai kandidāts būtu saistīts ar politiskajām aprindām. Politiskā neietekmējamība ir ļoti svarīgs kritērijs," sacīja Mūrniece.

Saeimas spīkere norādīja, ka, uz iespējamo laika termiņu skatoties "optimistiski piesardzīgi", Saeima lēmumu par jauno SAB priekšnieku varētu pieņemt janvārī.

Žurnāliste Agnese Margēviča savā blogā raksta, ka pagaidām starp uzvārdiem, kuri tiek apspriesti SAB direktora amatam, minēti Valsts drošības dienesta (VDD) priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, kā arī divi diplomāti - Latvijas vēstnieks NATO Edgars Skuja un Latvijas vēstniece Vācijā Inga Skujiņa.

Garisonam neviens nav piedāvājis kandidēt SAB priekšnieka amatu, tomēr amatpersona ar Aizsardzības ministrijas runasvīra Kaspara Galkina starpniecību aģentūrai LETA nekomentēja, vai apsvērtu šādu piedāvājumu.

Latvijas vēstniece Vācijā Inga Skujiņa aģentūrai LETA pavēstīja, ka neviens viņu nav uzrunājis kā iespējamo kandidāti SAB direktora amatam. Viņa uzsvēra, ka šis jautājums nav aktuāls, jo, ja šāds uzaicinājums arī tiktu izteikts, viņa attiektos un turpinātu darbu diplomātiskajā dienestā.

Valsts drošības dienestā (VDD) aģentūrai LETA nekomentēja "spekulācijas par potenciālajiem SAB direktora amata kandidātiem."

Skuja aģentūrai LETA no komentāriem atturējās. Savukārt ar Sārtu patlaban nav izdevies sazināties.

Kā ziņots, iespējamo kandidātu loks uz SAB direktora amatu ir ļoti šaurs, iepriekš norādījis Levits. "No sākuma man jārunā ar kandidātiem, vai viņi piekritīs pildīt šo ļoti atbildīgo uzdevumu. Tas ir mans uzdevums. Pēc tam kandidāti tiks vērtēti NDP," žurnālistiem pauda Levits.

Dažādos likumos teikts, ka par SAB direktoru var būt persona, kura ir saņēmusi pirmās kategorijas speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, kuram ir amatam atbilstoša pieredze vadošā amatā un kura atbilst valsts drošības iestādes amatpersonām noteiktajām obligātajām prasībām, pārliecinājās aģentūra LETA.

Šīs prasības paredz, ka par specdienesta amatpersonu var kļūt vismaz 18 gadu vecumu sasniedzis un agrāk par tīšu noziegumu nesodīts Latvijas pilsonis, kurš pārvalda latviešu valodu un vismaz vienu svešvalodu. Tāpat prasības paredz, ka personai jābūt ar augstāko izglītību, kā arī veselības stāvoklim un psiholoģiskajām īpašībām ir jābūt atbilstošām, lai veiktu dienesta pienākumus.

LETA jau rakstīja, ka novembrī 60 gadu vecumā mūžībā devies SAB direktors, bijušais ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Uz augšu
Back