KM par 6 miljoniem eiro iegādāsies bijušo LU Bioloģijas fakultātes ēku

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Google Maps

Valdība otrdien lēma piešķirt Kultūras ministrijai (KM) no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" finansējumu 6,2 miljonu eiro apmērā bijušās Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes ēkas iegādei un ar iegādi saistīto izdevumu segšanai, lai nodrošinātu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) darbību.

Kā aģentūru LETA informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, ministrija LMA turpmākai attīstīšanai no LU iegādātos ēku Kronvalda bulvārī 4, Rīgā, kas ir bijusī LU Bioloģijas fakultātes ēka un LU funkcijām vairs nav nepieciešama.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) uzsvēra, ka šis ir atbildīgs un izsvērts lēmums. Viņš norādīja, ka ēka Kronvalda bulvārī 4 ir celta tieši izglītības funkcijai un LMA tā ir vitāli nepieciešama.

"Pēdējo četru gadu laikā LMA uzsākti un realizēti vairāki starptautiskie projekti, kas paredz jaunu studiju, pētniecības un prakšu vietu atvēršanu ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu studentiem un nesenajiem absolventiem. LMA vēsturē tiek atvērta jauna attīstības lappuse, domājot par ēku Kronvalda bulvārī 4, kas būs mājvieta ne tikai dažādām akadēmijas nodaļām, starptautisko programmu studiju procesam, bet arī kalpos par inovāciju projektu mājvietu, kurā satiekas augstvērtīgs mākslas un dizaina studiju process ar biznesa un tehnoloģiju privātstruktūrām," uzsvēra ministrs.

LMA sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem - Romas Mākslas akadēmiju, Ungārijas Mākslas akadēmiju un Drēzdenes Mākslas akadēmiju - kopš 2019.gada īsteno Latvijas un starptautiskajā mērogā nozīmīgu Eiropas universitāšu alianšu projektu "Alliance for Common Fine Arts Curriculum" (EU4ART), ko atbalsta arī Eiropas Komisija. Tā laikā plānots izveidot arī kopīgas tēlotājmākslas studiju programmas un izglītības moduļus, tādējādi sekmējot kultūras nozares un radošo sektoru industriju izaugsmi, ceļot Latvijas tēlotājmākslas izglītības prestižu un veicinot LMA starptautisko atpazīstamību.

LMA rektors Kristaps Zariņš akcentēja, ka pietiekams telpu nodrošinājums ir vitāli svarīgs, lai, īstenojot minēto projektu "EU4ART", varētu veidot kopējus pārrobežu augstskolu konsorcijus. Viņš arīdzan skaidroja, ka telpu nodrošinājums LMA ir kritiski mazs uz vienu studējošo. Virknē Eiropas valstu mākslas un dizaina izglītībā uz vienu studējošo ir paredzēti no 16 līdz 19 kvadrātmetriem, tikmēr LMA tie ir tikai septiņi kvadrātmetri.

"Lai LMA varētu īstenot konkurētspējīgu starptautisku Eiropas universitāšu ideju mākslas izglītībā, kā arī doktorantūras un citu starptautisku programmu attīstību, steidzami nepieciešams paplašināt pieejamās studiju, pētniecības un inovāciju telpas, tāpēc ar šādu ierosinājumu vērsāmies KM," pauda Zariņš.

LMA, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā atbilstoši Valdības rīcības plānā Deklarācijas par Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerētās darbības īstenošanu noteiktajam no 2021.gada iespējams iegūt profesionālā doktora grādu studiju programmā "Mākslas".

Šogad LMA kopā ar Latvijas un starptautiskajiem partneriem turpina darbu pie starptautiskas maģistra līmeņa studiju programmas "Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas" īstenošanas, kas ir plānota kā pirmā starptautiska pakalpojumu dizaina maģistra līmeņa studiju programma Baltijas valstīs. Šī ieceres īstenošanai arī nepieciešamas papildu telpas.

KM skaidroja, ka LMA daļu no nekustamā īpašuma lieto kopš 2019.gada, pamatojoties uz nomas līgumu, kas ik gadu tiek pagarināts. 2020.gada nogalē LMA un KM sāka pārrunas ar Latvijas Universitāti (LU) par iespējām atsavināt nekustamo īpašumu vai turpināt nomas attiecības. Saņemot un izvērtējot LU priekšlikumus par atsavināšanas vai nomas nosacījumiem, tika secināts, ka ekonomiski izdevīgāk ir nekustamo īpašumu atsavināt.

Pēc atsavināšanas pabeigšanas KM īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nostiprinās zemesgrāmatā uz valsts vārda KM personā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu