FKTK papildina ieteikumus finanšu iestāžu iekšējās kontroles sistēmas pilnveidei un klientu izpētei

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Shutterstock

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir papildinājusi ieteikumus, kuri veidoti kā praktiska rokasgrāmata finanšu iestādēm, veicot klientu izpēti un pilnveidojot iekšējās kontroles sistēmu finanšu noziegumu novēršanai, informēja FKTK pārstāvji.

Ieteikumi papildināti ar sankciju un terorisma un proliferācijas (ieroču nelikumīgas aprites) finansēšanas novēršanas sadaļu, kā arī praktiskiem skaidrojumiem, kas vērsti uz finanšu iestādes un klienta sadarbības un komunikācijas vecināšanu.

Ieteikumos iekļauti piemēri, lai dokuments būtu praktiski pielietojams, izprotams un kalpotu efektīvai naudas atmazgāšanas novēršanai un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei.

Jau izstrādājot ieteikumu pirmo versiju 2020.gadā, tika plānots tos regulāri papildināt un atjaunot, sniedzot atgriezenisko saiti par pārbaudēs gūtajiem secinājumiem un reaģējot uz tirgus dalībnieku vajadzībām. Šo papildinājumu mērķis ir nodrošināt klientu izpētes pasākumu samērīgumu atbilstoši identificētajiem riskiem, kā arī mazināt administratīvo slogu gan tirgus dalībniekiem, gan arī klientiem, skaidro FKTK pārstāvji.

Ieteikumi skaidro un sniedz piemērus tādās jomās kā risku novērtējums, iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošana, klientu izpēte, sankciju un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršana.

Būtiskākās izmaiņas saistītas ar ieteikumiem par klientu izpēti atbilstoši riskam, komunikāciju ar klientiem, tiesībām atklāt informāciju, vienlaikus ievērojot likumā noteiktās prasības. Izstrādāta sankciju, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas sadaļa, kura aizstās līdzšinējos ieteikumus sankciju riska pārvaldīšanai.

FKTK pārstāvji norāda, ka ieteikumi stiprina pieeju, ka klientu izpēte tiek veikta identificētajam riskam atbilstošā apmērā un izpētei nepieciešamā informācija, ja iespējams, tiek iegūta no datubāzēm un publiski pieejamās informācijas. Šāda pieeja nodrošina iespēju samazināt no klientiem iegūstamās informācijas apjomu. Ieteikumos arī skaidrots, kā un kādā apmērā finanšu iestāde var informēt klientu par informācijas iesniegšanas mērķi.

Ieteikumi veido vienotu finanšu iestādes un uzrauga izpratni par normatīvo aktu piemērošanu saistībā ar finanšu noziegumu novēršanu, kā arī risku izvērtējumā balstītas pieejas piemērošanu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Svarīgākais
Uz augšu