Asociācija: Obligāts eksāmens dabaszinībās ir nepieciešams kā pamatskolā, tā vidusskolā

Eksāmens. Ilustratīvs attēls FOTO: pexels.com

Lai nodrošinātu skolēniem Latvijā iespēju kvalitatīvi apgūt fiziku, obligāts centralizētais eksāmens dabaszinībās, fizikā, ķīmijā vai bioloģijā (STEM) ir nepieciešams gan pamatskolas, gan vidusskolas noslēgumā, aģentūrai LETA pauda Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas (LETERA) nozares izglītības eksperte Mārīte Seile.

Seile norādīja, ka obligātā centralizētā eksāmena ieviešana ļautu noteikt valsts finansētas vidējās izglītības stūrakmeņus latviešu valodā, matemātikā, svešvalodā un dabaszinātnēs.

Iepriekš LETERA sadarbībā ar Latvija Darba devēju konfederāciju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Universitāti (LU), Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas Fizikas skolotāju asociāciju nosūtīja vēstuli Latvijas prezidentam Egilam Levitam, ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei un ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam. Tajā institūcijas aicināja steidzami rast iespēju valsts līmenī atbalstīt un rast finansējumu vairākām iniciatīvām, lai nodrošinātu iespēju katram skolēnam Latvijā kvalitatīvi apgūt fiziku.

Attiecīgi 28.decembrī notika pirmā tikšanās ar Muižnieci, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Valsts izglītības satura centra (VISC) speciālistiem. Savukārt aicinājuma autoru grupu pārstāvēja LETERA valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, LETERA izpilddirektore Inese Cvetkova, LU profesors Mārcis Auziņš, LU profesors Vjačeslavs Kaščejevs, Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas prezidente Ludmila Belogrudova un Seile.

Tikšanās laikā VISC speciālisti bija piedāvājuši ieviest valsts pārbaudes darbus dabaszinībās 6. un 11.klases noslēgumā, taču LETERA ir pārliecināta, ka obligātajam centralizētajam eksāmenam dabaszinībās, fizikā, ķīmijā vai bioloģijā jābūt gan pamatskolas, gan vidusskolas noslēguma posmā. Seile norādīja, ka pašlaik daudzās pasaules valstīs eksāmens dabaszinībās ir obligāts, un tas mudina pašvaldības, skolu direktorus, vecākus, skolēnus pievērst papildu uzmanību dabaszinātņu priekšmetiem.

Attiecīgi šo priekšmetu apguve paver plašākas karjeras iespējas nākotnē un paplašina izpratni par norisēm pasaulē, uzskata Seile.

Vienlaikus tikšanās laikā LETERA uzsvēra, ka lēmums par obligāta centralizēta dabaszinātņu eksāmena ieviešanu bija apstiprināts Ministru kabineta 2015.gada 2.jūnija informatīvajā ziņojumā.

Lai vienotos par praktiskiem darbības soļiem, termiņiem un finansējuma avotiem STEM izglītības kvalitātes uzlabošanai Latvijā, nākamā tikšanās reize ar IZM un VISC ir plānota tuvākajā laikā.

Uz augšu
Back