Kazahstāna pieprasa Kolektīvās drošības līguma organizācijas palīdzību "agresijas" novēršanai

Protesti Kazahstānā FOTO: PAVEL MIKHEYEV

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs trešdien paziņojis, ka vērsies Krievijas kontrolētajā bijušo PSRS valstu militārajā aliansē jeb Kolektīvās drošības līguma organizācijā (ODKB) ar lūgumu sniegt palīdzību "teroristu" organizēto protestu apspiešanā.

"Šodien lūdzu ODKB valstu vadītājiem palīdzēt Kazahstānai pārvarēt šos terorisma draudus," uzstājoties valsts kontrolētajā televīzijas kanālā "Habar 24", pavēstīja Tokajevs, piebilstot, ka "teroristu bandas", kas vada protestus, "tikušas nopietni sagatavotas ārzemēs".

Prezidents uzsvēra, ka tādējādi masu protesti, kas pārņēmuši visu valsti, esot uzskatāmi par "agresijas aktu".

Kā ziņots, protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu straujo kāpumu sākās svētdien Žanaezenā, valsts dienvidrietumos.

Protesti nākamās dienās pārņēma visu Kazahstānu, un līdztekus ekonomiskajām prasībām sāka parādīties arī politiskās prasības. Protestētāji cita starpā pieprasa Nazarbajeva un viņa klana pilnīgu aiziešanu no valsts vadības.

Otrdien Almati sākās sadursmes starp protestētājiem un drošības spēkiem, kas turpinās arī trešdien.

Lai gan varasiestādes paziņojušas par gāzes cenu pazemināšanu līdz agrākajam līmenim un trešdienas rītā atkāpusies arī valdība, nemieri turpinās un protestētāji ielauzušies Almati pilsētas administrācijas ēkā, kā arī valsts prezidenta rezidencē. Abas ēkas aizdedzinātas.

Protestētāji ielauzušies arī Aktobes administrācijas ēkā.

Demonstranti sapulcējušies arī pie Kostanajas, Petropavlovskas un Pavlodaras pilsētu administrāciju ēkām.

Pēcpusdienā tika saņemtas ziņas, ka protestētāji ieņēmuši arī Almati lidostu, kur izdemolējuši beznodokļu veikalu un terminālu.

Tokajevs trešdien, televīzijā uzrunājot nāciju, paziņoja, ka masu nekārtībās esot bojāgājušie un ievainotie.

Savukārt Iekšlietu ministrija pavēstījusi, ka sadursmēs ar protestētājiem nogalināti astoņi policisti un Nacionālās gvardes karavīri, bet 317 guvuši ievainojumus.

Tokajevs brīdinājis, ka uz masu nekārtībām reaģēs "maksimāli stingri".

Viņš arī pavēstījis, ka nomainījis Nazarbajevu Drošības padomes priekšsēdētāja amatā, un tas tiek vērtēts kā bijušā prezidenta atbīdīšana no varas, kuru viņš faktiski bija saglabājis arī pēc savas negaidītās atkāpšanās 2019.gadā.

Trešdienas vakarā visā Kazahstānā izsludināts ārkārtējais stāvoklis un noteikta komandantstunda.

Uz augšu
Back