Ķīna atbalsta Krievijas militāro intervenci Kazahstānā

FOTO: AFP/SCANPIX

Ķīnas valdība paudusi atbalstu Krievijas vadītajai militārajai intervencei Kazahstānā, lai apslāpētu vairākas dienas ilgušos nemierus, kas vērsti pret Vidusāzijas valsts valdību un pieaugošajām enerģijas cenām.

"Ķīna atbalsta visus centienus, kas var palīdzēt Kazahstānas varasiestādēm pēc iespējas ātrāk izbeigt haosu," piektdien žurnālistiem izteicies Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbiņs.

Viņš piebildis, ka Ķīna stingri iebilst pret "ārējo spēku" apzinātu iesaistīšanos sociālo nemieru izraisīšanā un "kūdīšanā uz vardarbību".

Ceturtdien Ķīna notikumus kaimiņvalstī raksturoja kā tās "iekšējo lietu", tomēr tagad tā paudusi stingru atbalstu Kazahstānas un Krievijas valdībām.

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs piektdien paziņojis, ka varasiestādes neiesaistīsies sarunās ar protestētājiem un drošības spēkiem dota atļauja bez brīdinājuma likvidēt "bruņotos bandītus", kuri uzbrukuši valstij.

Tāpat Tokajevs piektdien paziņoja, ka pēc šonedēļ notikušajiem nemieriem valstī lielā mērā atjaunota "konstitucionālā kārtība".

Uzrunā viņš "īpašu pateicību" izteicis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurš "biedriski silti" atsaucies Kazahstānas aicinājumam un nosūtījis karavīrus, lai palīdzētu apslāpēt nemierus.

Kazahstānā protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu straujo kāpumu sākās svētdien Žanaezenā, valsts dienvidrietumos, bet drīz vien pārauga plašos nemieros, kas vērtsi pret valdību.

Krievijas kontrolētā bijušo PSRS valstu militārā alianse jeb Kolektīvās drošības līguma organizācija (ODKB), atbildot uz Kazahstānas lūgumu, ceturtdien nosūtījusi uz Kazahstānu "miera uzturētājus".

Uz augšu
Back