Pabriks telefoniski sazinājies ar ASV aizsardzības sekretāru

Artis Pabriks FOTO: Paula Čurkste/LETA

Latvijai ir bažas par Krievijas militārajām aktivitātēm pie Ukrainas robežas un Krievijas izvirzītais ultimāts NATO nav pieņemams Latvijai, piektdien telefonsarunā ar ASV aizsardzības sekretāru Loidu Ostinu pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāvji informēja, ka Pabriks Ostinam izklāstījis Latvijas skatījumu uz aktuālo drošības situāciju, uzsverot, ka nedrīkst pieļaut Krievijas tālāku iebrukumu Ukrainā, un informēja par Latvijas atbalsta centieniem Ukrainai, tostarp par sākto procesu, lai nodrošinātu letālo ieroču piegādi. Pabriks informēja, ka Baltijas valstis cieši koordinējas savā starpā, un būs gatavas iespējamai situācijas eskalācijai no Krievijas vai Baltkrievijas puses.

Pabriks telefonsarunā norādīja, ka šis ir kritisks mirklis ne tikai Ukrainai un tās eiroatlantiskajiem centieniem, bet arī pārbaudes moments rietumu vienotībai, starptautiskajai kredibilitātei un demokrātiju spējai aizstāvēt savas vērtības.

Pabriks uzsvēra, ka Krievijas ultimāts NATO ir absolūti nepieņemams Latvijai, jo paredz absurdas prasības, kas pēc būtības neitralizē Latvijas suverēnās tiesības attīstīt savus bruņotos spēkus.

"Krievijas izvirzītās prasības ir eksistenciāls drauds Latvijai. Tās atgādina vēsturiskos notikumus Otrā pasaules kara priekšvakarā. Latvijas vēsturiskā pieredze ir ļoti skaudra, un mēs neesam gatavi pieļaut tās atkārtošanos. Mēs nekad nepiekritīsim kaut kam, kas ierobežo mūsu suverēnās tiesības uz rīcības brīvību un apdraud mūsu neatkarību," pauda Pabriks.

Novērtējot sabiedroto klātbūtnes nozīmīgumu, Pabriks pateicās par līdzšinējo ASV atbalstu Latvijas aizsardzības stiprināšanā, īpaši izceļot nesen apstiprināto ASV Nacionālo aizsardzības autorizācijas aktu 2022. fiskālajam gadam, kurā iekļautā Baltijas Drošības iniciatīva paredz 150 miljonu ASV dolāru piešķiršanu Baltijas valstu aizsardzības spēju attīstībai 2022.gadā. Ministrs uzsvēra ASV klātbūtnes nozīmīgumu gan Latvijas, gan visas Eiropas drošībai un atturēšanas nodrošināšanai, un rosināja turpināt padziļināt veiksmīgo sadarbību.

Ministrs informēja Ostinu arī par Latvijas sasniegumiem un tālākajiem uzdevumiem aizsardzības stiprināšanā, norādot, ka novērtē aktīvo dialogu ar sabiedrotajiem, un akcentēja ASV līderības svarīgumu.

Savukārt LOstins atkārtoti apstiprināja stingro ASV atbalstu Eiropas drošībai un informēja, ka ASV turpinās aktīvi iesaistīties situācijas stabilizēšanā. Tāpat viņš akcentēja sabiedroto konsultāciju svarīgumu un izteica pateicību Latvijai par centieniem atbalstīt Ukrainu gan ar neletālu, gan letālu ieroču piegādi.

Uz augšu
Back