Makrons piedāvā izveidot Eiropas kolektīvās drošības līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons FOTO: Reuters/ScanPix

Francijas prezidents Emanuels Makrons trešdien paziņojis, ka eiropiešiem jānoslēdz pašiem savs kolektīvās drošības līgums un jāveic pārapbruņošanās, reaģējot uz Krievijas militārajām darbībām pie kontinenta durvīm.

"Eiropai beidzot jāveido savs drošības ietvars," Strasbūrā uzrunājot Eiropas Parlamenta (EP) deputātus, uzsvēra Makrons.

"Mūsu kontinenta drošība pieprasa stratēģisko pārapbruņošanos," norādīja Elizejas pils saimnieks, piebilstot, ka nepieciešamas arī "atklātas un prasīgas" sarunas ar Krieviju.

"Kā eiropiešiem mums kolektīvi jāizvirza pašiem savas prasības un jānostāda sevi tādās pozīcijās, lai tās uzturētu," Francijai rotācijas kārtībā uz pusgadu pārņemot Eiropas Savienības (ES) prezidentūru, uzsvēra Makrons.

Krievija ir sakoncentrējusi pie Ukrainas robežām 100 000 vīru lielu karaspēka kontingentu, raisot bažas par jaunu iebrukumu kaimiņvalstī.

Decembrī Maskava izvirzīja Rietumiem ultimātu, pieprasot apturēt tālāku NATO paplašināšanos uz austrumiem, kā arī alianses infrastruktūras demontāžu tā dēvētajās jaunajās dalībvalstīs, atjaunojot stāvokli, kāds pastāvēja uz 1997.gada 27.maiju, tas ir, pirms pirmās NATO paplašināšanās.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piedraudējis, ka gadījumā, ja Maskava nesaņems viņa pieprasītās "drošības garantijas", viņam nāksies īstenot "militāri tehniskus pasākumus".

ASV un citas NATO dalībvalstis paziņojušas, ka šīs prasības ir nepieņemas un nav pat apspriežamas, taču izrādījušas gatavību runāt par ieroču kontroli, raķešu izvietošanu un par pasākumiem savstarpējās uzticības stiprināšanai.

Tajā pašā laikā ES nebija tieši iesaistīta pagājušajā nedēļā notikušajās sarunās ar Maskavu.

Eiropas drošību pamatā garantē NATO, kuras sastāvā ir lielākā daļa ES dalībvalstu.

Taču Makrons norādīja, ka "dažu nākamo nedēļu laikā" nepieciešams izstrādāt jaunu "drošības ietvaru".

"Tas jāizveido starp mums, eiropiešiem, jādalās ar to ar mūsu sabiedrotajiem NATO un jāpiedāvā sarunām ar Krieviju," izteicās Francijas prezidents.

Šī "drošības ietvara" centrā, pēc viņa domām, jābūt principiem, kas tikuši ar Krieviju saskaņoti pirms 30 gadiem.

Tie ietver atteikšanos no spēka pielietošanas vai piespiešanas, valstu tiesības brīvi izvēlēties alianses, robežu negrozāmību un atteikšanos no ietekmes sfērām, norādīja Makrons, piebilstot, ka "mums, Eiropā, jāiestājas par šīm neatņemamajām tiesībām."

Uz augšu
Back