Par Vācijas CDU līderi virtuālā partijas kongresā ievēlēts Frīdrihs Mercs

Frīdrihs Mercs FOTO: AFP/SCANPIX

Vācijas kristīgie demokrāti (CDU) sestdien virtuālā kongresā par savu jauno līderi ievēlējuši bijušās kancleres Angelas Merkeles kritiķi Frīdrihu Mercu, uzticot viņam partijas vadību laikā, kad tai jāatgūstas pēc sakāves pērn notikušajās Bundestāga vēlēšanās.

Pagājušajā mēnesī Mercs ieguva 62,1% balsu interneta un pasta balsojumā, kurā piedalījās gandrīz divas trešdaļas no 400 000 partijas biedru, un būtiski apsteidza savus sāncenšus Helgi Braunu un Norbertu Retgenu.

Sestdienas kongresā, kurā Covid-19 pandēmijas dēļ klātienē piedalījās tikai augstākā partijas vadība, 66 gadus veco Mercu kā vienīgo kandidātu atbalstīja 95% no 980 delegātiem.

Mercs amatā nomainīs līdzšinējo CDU priekšsēdētāju Armīnu Lašetu, kas uzņēmies pilnīgu atbildību par konservatīvo vājo sniegumu vēlēšanās, pēc kurām kristīgajiem demokrātiem un viņu Bavārijas māsaspartijai Kristīgi sociālajai savienībai (CSU), kas Merkeles vadībā 16 gadus atradās pie varas, nācies pāriet opozīcijā.

"Mums jākļūst par spēcīgu opozīciju," paziņojis Mercs.

Viņš arī aicinājis tagadējo Vācijas kancleru sociāldemokrātu Olafu Šolcu ieņemt stingrāku nostāju gan attiecībā pret Krievijas ambīcijām Ukrainā, gan jautājumā par obligātu vakcināciju pret Covid-19.

Mercam ir pieredze opozīcijas vadīšanā. Viņš vadīja konservatīvo frakciju parlamentā no 2000.gada līdz 2002.gadam, kad Merkele viņu izstūma no šī amata. 2009.gadā viņš atstāja parlamentu, vēlāk strādāja kā jurists un vadīja investīciju uzņēmuma "BlackRock" Vācijas filiāles uzraudzības padomi.

Viņš pretendējis uz CDU līdera vietu arī 2018.gadā un pērn janvārī, bet abas reizes zaudējis - pirmo reizi Annegrētai Krampai-Karenbeuerei un otro reizi Lašetam. Bundestāgā Mercs atgriezās pēc septembrī notikušajām vēlēšanām.

Uz augšu
Back