Erdogans: Krievija rīkotos negudri, ja uzbruktu Ukrainai

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans FOTO: AFP/SCANPIX

Krievija rīkotos negudri, ja tā uzbruktu Ukrainai, un tādā gadījumā Turcija darītu to, kas tai kā NATO valstij jādara, trešdien paziņoja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Intervijā telekanālam NTV Erdogans sacīja, ka uzaicinājis uz Turciju Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu iniciatīvas ietvaros, lai runātu ar abām pusēm diplomātijas un miera ceļa labā, piebilstot, ka sagaida atbildi no Maskavas.

Erdogans arī norādīja, ka ir nepieciešams plašs dialogs, kurā tiktu izskatītas dažas Krievijas bažas drošība jomā, kā arī paskaidrots Maskavai, ka zināmas tās prasības ir nepieņemamas.

"Es ceru, ka Krievija neveiks bruņotu uzbrukumu vai neokupēs Ukrainu. Šāds solis nebūtu gudra rīcība Krievijai vai reģionam," viņš sacīja. "Ir nepieciešamība pēc dialoga, kurā tiktu uzklausīta Krievija un kliedētas tās pamatotās drošības bažas."

Ankarai ir labas attiecības gan ar Kijevu, gan Maskavu, tomēr tā iebilst pret Krievijas politiku Sīrijā, Lībijā, kā arī pret Krimas aneksiju.

Uzturot sadarbību ar Krieviju aizsardzības un enerģētikas jomās, Ankara piegādājusi Kijevai modernus dronus, ar to sadusmojot Maskavu.

Turcija pirmo reizi piedāvāja starpniecību novembrī. Pagājušajā nedēļā avoti diplomātu vidū apliecināja, ka Krievija un Ukraina ir atvērtas tam, ka Turcija uzņemas zināmu lomu krīzes atrisināšanā.

Erdogans iepriekš izteicies, ka februāra sākumā apmeklēs Ukrainā prezidentu Volodimiru Zelenski, lai runātu par krīzi, kā arī drīzumā tiksies ar Putinu vai ar viņu runās.

Jau vairākas nedēļās nerimst spriedze, ko izraisījusi Krievijas karaspēka koncentrācija pie Ukrainas robežām, Kijevā un Rietumos raisot bažas par vēl viena Krievijas iebrukuma gatavošanu.

Krievija noraida apsūdzības par iespējamu tās karaspēka iebrukumu Ukrainā. Kā apgalvo Krievijas prezidents Vladimirs Putins, Maskava ieņem aizsardzības pozīcijas, jo bažījas, ka Kijeva pārmērīgi tuvinās ar NATO.

ASV prezidents Džo Baidens vēl 7.decembrī videosamitā brīdināja Putinu, ka ASV noteiks Krievijai līdz šim nepieredzētas sankcijas, ja tā uzbruks Ukrainai.

Uz augšu
Back