Sv, 24.09.2023.

Kāds bija Vairas Vīķes-Freibergas ucināmais pantiņš?

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga
Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga Foto: Zane Bitere/LETA

Izdevniecības "Droši un Koši" izdotās grāmatas papildina Vairas Vīķes-Freibergas mammas pierakstītais ucināmais pantiņš par "Zīlīti žubīti". Grāmata ir paredzēta mazuļiem jau no pusgada vecuma. Tā iepazīstina ar latviešu folkloras mantojumu, skaistām ilustrācijām un norādēm, ko pieaugušam veikt kopā ar bērnu.

Par ucināmajiem pantiem mēdz saukt tekstus, ko pieaugušais skaita un ko pavada kustības - spēles ar bērna pirkstiem, rokām, kājām, kutināšana un paijāšana, un bērna šūpošana uz ceļiem.

Parasti ucināmos pantus sāk skandēt bērna otrajā dzīves pusgadā, kad mazais sāk aptvert teksta nozīmi un pats spēj nosēdēt klēpī. Ucināšana veicina maņu un motorikas attīstību, un mazie ucināmie panti bagātina bērna garīgo pieredzi, ļaujot viņam iepazīties ar tautas kultūras daļu - folkloru.

Foto: Izdevniecības "Droši un Koši" publicitātes foto
Foto: Izdevniecības "Droši un Koši" publicitātes foto

"Maziem bērniem patīk pieaugušo uzmanība, kad tie ar viņiem rotaļājas, izmantojot ritmiskas kustības, ucinot, pametot gaisā vai spēlējoties ar roku vai kāju pirkstiņiem. Ucināmos pantus vajag atkārtot atkal un atkal, kamēr vien bērns tos gaida un par tiem smejas. Tad viņš tos atcerēsies līdz pat laikam, kad pašam būs bērni, ko ucināt," tā par ucināmo pantu nozīmīgumu saka četru mazbērnu vecmāmiņa Vaira Vīķe-Freiberga.

Ucināmais pants par zīlīti žubīti kopā ar daudziem tūkstošiem ucināmo dziesmu šobrīd glabājas Latviešu folkloras krātuvē (LFK). Lielākā daļa šo tekstu iegūts laikā no 1922. līdz 1930. gadam, kad pēc skolotājas un LFK dibinātājas Annas Bērzkalnes iniciatīvas Latvijas skolās tika aktīvi vāktas bērnu dziesmas, izmantojot īpaši šim nolūkam izstrādātas aptaujas lapas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu