O, 30.05.2023.

Turpinoties tiesvedībai, Jelgavā attīsta krematorijas būvniecības ieceri

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Paula Čurkste/LETA

SIA "Krematoriju apvienība" turpina attīstīt krematorijas būvniecības ieceri Jelgavā Zālītes ielā 2, tā informēja Jelgavas dome.

Šonedēļ uzņēmums saņēmis atļauju koku ciršanai šajā teritorijā.

Lai gan šajā lietā turpinās tiesvedība, uzņēmumam esot ļauts sākt būvniecību atbilstoši normatīvo aktu nosacījumiem, kas regulē būvniecību.

Kā norāda pašvaldība, pagājušā gada februārī izsoles kārtībā SIA "Krematoriju apvienība" ieguva tiesības šajā teritorijā būvēt krematoriju - sēru namu, kolumbāriju un to funkcionēšanai nepieciešamās inženierbūves.

Zemes vienība Zālītes ielā 2 ir neapbūvēta, un tās platība ir 15 000 kvadrātmetru. Saskaņā ar Jelgavas teritorijas plānojumu 2009.-2021.gadam zemesgabals atrodas dabas un apstādījumu teritorijā un tā galvenais izmantošanas veids ir kapsētas un to funkcionēšanai nepieciešamās būves un infrastruktūra.

Zemes vienības daļas lietošanas mērķis ir kapsētu teritorijas un ar tām saistīto ceremoniālo ēku un krematoriju apbūve.

Tas nozīmē, ka jau vairāk nekā desmit gadu šī teritorija pilsētā paredzēta kā vieta, kur attīstīt kapsētu pakalpojumus.

Pēc tam, kad pašvaldība saskaņoja būvniecības ieceri, iedzīvotāju grupa vērsās tiesā, to apstrīdot. Šobrīd tiesa lietu pēc būtības vēl nav skatījusi, taču iedzīvotāju grupa tiesai šajā lietā iesniedza lūgumu par papildu noregulējumu - liegt uzņēmumam sākt būvniecības darbus, pirms lieta tiek izskatīta pēc būtības.

Februāra sakumā Administratīvā rajona tiesa šo iedzīvotāju grupas prasību noraidīja, uzsverot, ka būvniecības turpināšana nevar nodarīt neatgriezenisku kaitējumu videi vai būtisku kaitējumu sabiedrības interesēm. Tas nozīmē, ka tiesa ir ļāvusi uzņēmumam uzsākt krematorijas būvniecību, neskatoties uz to, ka lietas izskatīšana pēc būtības vēl turpinās.

SIA "Krematoriju apvienība", uzsākot būvdarbus, uzņemas pašrisku, jo nelabvēlīga tiesas lēmuma gadījumā uzņēmumam būs jāsedz visi zaudējumi.

Kapsētas teritorijā Zālītes ielā 2 plānots izveidot kapu saimniecībai mūsdienīgai funkcionēšanai nepieciešamos pamatobjektus - atvadu zāli un krematoriju, kā arī zvanu torni un kolumbāriju, iepriekš informēja uzņēmuma īpašnieks Edgars Timpa.

Viņš uzsvēra, ka projektētie objekti būs ar mūsdienīgu arhitektonisko veidojumu un elegantu fasāžu apdari. "Tie kvalitatīvi attīstīs apbedīšanas pakalpojuma risinājumu reģionā. Objektiem būs ērta piekļuve, tie nodrošināti ar automobiļu stāvvietām. Tādējādi neizmantotais zemes gabals kļūs par racionālu un kvalitatīvi funkcionējošu Jelgavas Meža kapu kompleksa sastāvdaļu," skaidroja Timpa.

Tā kā Latvijā krematorijas būvniecība un izvietošana ir pieļaujama vienīgi uz zemes vienības, kuras lietošanas mērķis ir kapsētu teritorijas apbūve, lēmums par krematorijas būvniecību uzņēmumā pieņemts par labu Jelgavai, jo bija pieejams apbūves zemesgabals kapsētu teritorijas un ar tām saistīto ceremoniālo ēku un krematoriju apbūvei. Kopumā krematorijas projekts tiks īstenot uz apbūves tiesību līguma pamata pēc iespējas īsākā termiņā, lai spētu piedāvāt kremācijas pakalpojumus Zemgalē, Pierīgā un pārējās valsts teritorijas iedzīvotājiem.

Saskaņā ar Jelgavas pašvaldības sniegto informāciju, apbūves tiesību maksa gadā ir 6050 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Zemesgabals ir 15 000 kvadrātmetru plašs, un pašvaldība rīkoja rakstisku izsoli par apbūves tiesības piešķiršanu krematorijas-sēru nama, kolumbārija un to funkcionēšanai nepieciešamo inženierbūvju izbūvei.

Krematorijas darbā paredzēts izmantot kremācijas krāsni, kremulātoru jeb pelnu smalcināšanas iekārtu un pārējo aprīkojumu, kas būtu nepieciešams kremācijas pakalpojuma sniegšanai. Sākumā ir plānots veikt ap 2500-3000 kremāciju gadā, savukārt laika gaitā palielināt kremācijas skaitu.

Jau ziņots, ka Edgaram Timpam piederošā SIA "Krematoriju apvienība" uz Jelgavas pašvaldības zemes plāno sākt būvēt krematoriju un kolumbāriju. Kapsētas teritorijā Zālītes ielā 2 plānots izveidot kapu saimniecībai mūsdienīgai funkcionēšanai nepieciešamos pamatobjektus - atvadu zāli un krematoriju, kā arī zvanu torni un kolumbārij

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais