“Binance” un “Coinbase” ir lielas globālās biržas, taču – pastāv arī tūkstošiem mazāku biržu, kurām nav tik striktas politikas, kā sekot līdzi sankcijām. Tas nozīmē – ja arī lielākās kriptobiržas ierobežos pieeju Krievijas lietotājiem, tad būs citas biržas, kas ļaus Krievijas lietotājiem darboties bez problēmām. “Krievijas lietotāji tad masveidā pāries uz citām, mazākām kriptoplatformām,” teica Žao.
Neefektīvs primārais rīks
“Chainalysis” norāda, ka kriptovalūtu sektoram ir rīki, kas ļauj pamanīt, vai kāds sankcionēts indivīds mēģina apiet sankcijas. Līdz ar to kritptovalūtu biržām ir savas sistēmas, kas ļauj brīdināt klientus par aizdomīgām aktivitātēm.
“Piemēram, pagātnē, tiklīdz kāda organizācija, kā par sankciju ieviešanu atbildīgā ASV aģentūra OFAC, identificēja sankcionētas personas vai uzņēmuma aktivitāti kriptomaciņā, faktiski stundas laikā bija iespējams apziņot biržas klientus, ka ir jābūt ļoti piesardzīgiem ar konkrēto lietotāju, jo tā var būt sankcionēta persona vai pat sankcionēta valsts valdība,” skaidroja “Chainalysis” starptautiskās politikas vadītāja Karolīna Malkolma.
Turklāt arī vairāki politiķi izteikušies, ka krievu bagātnieki varētu izmantot kriptovalūtas, lai izvairītos no sankcijām.
“Ja tā tas tik tiešām notiks un kāds sankcionēts indivīds centīsies veikt darījumus ar kriptovalūtām, tad mēs par to nekavējoties uzzināsim," sacīja Malkolma.
Malkolma uzsvēra, ka ir vēl viens būtisks faktors – lielākā daļa kriptovalūtu transakciju tiek rakstītas publiski pieejamos blokķēžu reģistros. Pateicoties tam, var efektīvi izsekot un secināt, ka kādi darījumi ir veikti pretlikumīgi. Piemēram, ASV varasiestādes konfiscējušas bitkoinus 3,6 miljardu vērtībā, jo šos līdzekļus 2016. gadā nozaga hakeri.