Izstrādāti tālākie soļi izmaiņām regulējumā sauszemes vēja parku attīstībai

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi tālākos soļus izmaiņām regulējumā sauszemes vēja parku attīstībai, liecina ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums par sauszemes vēja parku turpmāko attīstību valstī.

Priekšlikumi izstrādāti, izvērtējot ziņojumā apkoptos viedokļus un, lai veicinātu sauszemes vēja enerģijas balstītas elektroenerģijas ražošanas attīstību Latvijā, ievērojot līdzsvarotu citu atjaunojamās enerģijas jaudu, piemēram, jūras vēja, saules enerģijas, biomasas, attīstību un nacionālās enerģētikas nozares sektoru kompleksu attīstību.

Līdz 1.jūnijam EM sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) plānots uzdot izstrādāt un izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegt grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, nosakot reģionālās attīstības maksājumu par sabiedrībai diskomfortu radošo elektroenerģijas iekārtu ieviešanu, ka turpmāk elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanas atļauja no EM būs nepieciešama tikai elektroenerģijas ražošanas iekārtām ar jaudu no viena megavata (MW).

Tāpat līdz 1.jūnijam Ministru kabinetam paredzēts uzticēt noteikt kārtību, kādos gadījumos EM drīkst atteikt elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanas atļaujas izsniegšanu.

Plānots arī noteikt potenciālā elektroenerģijas ražotāja pienākumu maksāt drošības naudu par sistēmas jaudas rezervēšanu un nosacījumus, pie kādiem elektroenerģijas ražotājs zaudē iemaksāto drošības naudu par sistēmas jaudas rezervēšanu, kā arī deleģējumu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) noteikt drošības naudas apmēru un citus ar drošības naudas piemērošanu saistītus jautājumus, lai risinātu jaudu rezervācijas problēmu.

EM sadarbībā ar Zemkopības ministriju (ZM) un Finanšu ministriju (FM) līdz šā gada 1.decembrim paredzēts uzticēt sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā nepieciešamos grozījumus Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumos, lai novērstu šķēršļus vēja enerģijas attīstībai publiskai personai piederošās meža zemēs.

Tāpat līdz 2023.gadam EM plānots uzticēt izstrādāt un izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegt regulējuma projektu par vēja un citu pie elektroenerģijas pārvades tīkla pieslēgto atjaunojamajā enerģijā balstītu elektroenerģijas ražošanas jaudu demontāžas kārtību un ietekmētās vides, tostarp šīm darbībām nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai.

VARAM sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) plānots uzdot ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā pēc informatīvā ziņojuma apstiprināšanas Ministru kabinetā izstrādāt un publicēt vadlīnijas par vēja parku iekļaušanu pašvaldību teritoriju attīstības plānošanas dokumentos - teritorijas plānojumā un ilgtspējīgas attīstības stratēģijā.

Vienlaikus EM sadarbībā ar VARAM, Veselības ministriju (VM) un Vēja enerģijas asociāciju plānots uzdot izveidot starpministriju darba grupu, lai līdz šā gada 1.jūnijam savstarpēji vienotos par nepieciešamajiem normatīviem vai vadlīniju dokumentiem, kas reglamentē trokšņu, mirguļošanas un zemfrekvences skaņu un līdz 2023.gada 1.maijam pilnveidot attiecīgo regulējumu vai vadlīniju dokumentus.

Tāpat EM sadarbībā ar VARAM un LPS līdz šā gada 1.jūnijam paredzēts uzticēt izstrādāt priekšlikumus par Eiropas Savienības (ES) fondu un klimata finansējuma programmām, kurās iespējams iestrādāt vērtēšanas kritēriju un minēto kritēriju piemērošanas nosacījumus par priekšrocībām pašvaldībām un teritorijām, kurās sekmīgi attīstās atjaunojamajā enerģijā balstītas elektroenerģijas ražošana.

EM līdz šā gada 1.jūlijam plānots noteikt uzdevumu izstrādāt un izskatīšanai valdībā iesniegt grozījumus Aizsargjoslu likumā, kas paredz atcelt pastāvošo aizsargjoslu ap vēja elektrostacijām.

Tāpat EM līdz šā gada 31.decembrim plānots uzdot izstrādāt un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā grozījumus noteikumos par atļaujām elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai, ņemot vērā šajā informatīvajā ziņojumā identificētās problēmas attiecībā uz situācijām, kādās atļauju izsniegšana būtu ierobežojama.

Informatīvajā ziņojumā norādīts, ka EM līdz šā gada 1.decembrim paredzēts noteikt iesniegt grozījumus noteikumos par kārtību, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu attiecībā par kompensāciju kārtību zemes īpašniekiem par vēja enerģijas iekārtu elektrisko tīklu kabeļu līniju aizsargjoslām.

Šajā informatīvajā ziņojumā piedāvātie risinājumi un veicamie uzdevumi sauszemes vēju parku attīstības uzlabošanai tiks nodrošināti piešķirto līdzekļu ietvaros, neprasot papildu valsts budžeta finansējumu, skaidro EM.

Jau ziņots, ka ministrijām līdz 1.aprīlim bija uzdots pilnveidot tiesību aktus un iesniegt tos izskatīšanai Ministru kabinetā līdz šā gada 1.aprīlim, lai mazinātu šķēršus un veicinātu vēja enerģijas parku attīstību Latvijā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu