Piemaksāšanu par bērna ēdināšanu Muižniece vērtē kā pieņemamu pagaidu risinājumu

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: AFP/SCANPIX

Nepieciešamība vecākiem piemaksāt par bērna ēdināšanu izglītības iestādē varētu būt pieņemams pagaidu risinājums problēmai ar nepietiekamo valsts finansējumu šim mērķim, ceturtdien, 21. aprīlī, intervijā Latvijas Radio vērtēja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Muižniece (K) atzina, ka katra pašvaldība varēs vienoties par citu pieeju šai problēmai, un konkrētajā gadījumā Rīgas domes koalīcija ir izšķīrusies par vecāku līdzmaksājumu. Pēc ministres domām, šāds līdzmaksājums ir pieņemama forma, un uz to esot norādījušas arī vecāku organizācijas.

Muižniece uzsvēra, ka patlaban noteiktajiem 1,42 eiro dienā viena skolēna paēdināšanai ir nepietiekami un Veselības ministrija jau nesen esot sagatavojusi pārrēķinu, paredzot šo summu aizstāt ar 1,90 eiro. Tomēr maija sākumā plānots vēlreiz pārrēķināt ēdināšanai nepieciešamo summu, un no tās arī būšot atkarīgs budžeta līdzekļu pieprasījuma apmērs.

Jautāta, vai bērnu vecāki var cerēt, ka valsts visu nepieciešamo finansējumu izglītības iestāžu audzēkņu ēdināšanai atradīs jau šogad, Muižniece atbildēja, ka Izglītības un zinātnes ministrija vērsīsies valdībā ar attiecīgu budžeta līdzekļa pieprasījumu šim gadam, kā arī dotāciju brīvpusdienām vajadzēs iestrādāt nākamā gada valsts budžeta plānā, kuru gan apstiprinās jau nākamā Saeima.

Tas, vai vecākiem šogad būs vai nebūs jāpiemaksā par bērnu ēdināšanu izglītības iestādēs, lielā mērā būs atkarīgs no katras konkrētās pašvaldības, piebilda ministre.

Kā ziņots, no šā gada 1.septembra Rīgā daļai vecāku par bērna pusdienām izglītības iestādē var nākties piemaksāt 1-2 eiro dienā, kamēr daļai bērnu tiktu saglabātas brīvpusdienas, šodien preses brīfingā paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Lai pārtikas cenu un citu saistīto izmaksu straujā pieauguma apstākļos nodrošinātu prasībām atbilstoša ēdināšanas pakalpojuma nepārtrauktību Rīgas izglītības iestādēs, Rīgas pašvaldība no 1.septembra palielinās maksu par ēdināšanu galvaspilsētas izglītības iestādēs no 1,42 eiro līdz 2 eiro dienā skolās, kā arī no 2,77 eiro līdz 4 eiro dienā pirmsskolas izglītības iestādēs. Par to vienojušās Rīgas domes koalīciju veidojošās frakcijas "Par!/Progresīvie", "Jaunā vienotība", frakcija "Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK, Latvijas Reģionu apvienība", "Latvijas attīstībai" un "Konservatīvie".

Brīvpusdienas saglabāsies 1.-4.klašu skolēniem, daudzbērnu, trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu skolēniem. Savukārt 5.-12.klašu skolēnu vecākiem nāksies piemaksāt 50% līdzfinansējumu jeb 1 eiro.

Savukārt bērnudārza bērniem par trīsreizēju - brokastis, pusdienas, launags - ēdināšanu pašvaldība un vecāki maksās solidāri pa 2 eiro dienā katrs.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš skaidroja, ka pašlaik brīvpusdienām no pašvaldības budžeta tiek atvēlēti 21,6 miljoni eiro, tajā skaitā 1.-12.klašu skolēniem 11,8 miljoni eiro, bērnudārzu audzēkņiem - 9,8 miljoni eiro. Atalgojumam pirmsskolu virtuvju darbiniekiem ir nepieciešami 3,9 miljoni eiro. Valsts līdzfinansējums 1.-4.klašu skolēniem Rīgā ir 3,5 miljoni eiro. Krastiņš norādīja, ka lai nodrošinātu brīvpusdienas pilnīgi visiem bērniem un skolēniem, no pašvaldības budžeta nākamgad vajadzētu 16,9 miljonus eiro.

Par izmaiņām paredzēts lemt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, un tās stāsies spēkā 1.septembrī.

Ēdinātāji ilgstoši ir uzsvēruši, ka par esošo finansējumu nodrošināt ēdināšanu vairs nebūs iespējams vispār, pat nerunājot par kvalitatīvu un prasībām atbilstošu ēdināšanu. Tāpēc gan Rīgas dome, gan Pierīgas pašvaldības vērsušās ar vēstulēm valdībā, lūdzot solidāri palielināt finansējumu par ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādēs. Tas ir jādara nekavējoties, tāpēc pašvaldība jau drīzumā lems par finansējuma palielināšanu, to sedzot daļēji ar pašvaldības līdzekļiem, un daļēji ar vecāku līdzmaksājumu, iepriekš brīdināja Rīgas dome.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu