No nākamā mācību gada plāno noteikt, ka Ukrainas bēgļi mācīsies latviešu vai ukraiņu valodas skolās

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: EPA/Scanpix

Saeima ceturdien, 12.maijā, nodeva izskatīšanai komisijās valdības virzītos grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredzēs, ka no nākamā mācību gada bēgļu bērni varēs mācīties tikai skolās ar latviešu vai ukraiņu mācību valodu.

Grozījumi paredz, ka nepilngadīgam bēglim tiek nodrošināta iespēja iegūt izglītību valsts valodā. Pirmsskolas izglītību vai pamatizglītību mazākumtautību izglītības programmās šie bērni drīkstēs apgūt tikai ukraiņu valodā, ievērojot Izglītības likumā noteikto attiecībā uz izglītības ieguves valodu mazākumtautību izglītības programmās.

Tāpat grozījumi paredz papildināt likuma pārejas noteikumus, nosakot, ka tie nepilngadīgie Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri līdz grozījumu spēkā stāšanās dienai būs sākuši mazākumtautību izglītības programmu apguvi pirmsskolas izglītības vai pamatizglītības pakāpē, būs tiesīgi to apgūt ne ilgāk kā līdz 2022.gada 31.augustam.

Izņēmums tiks noteikts tikai uz ukraiņu valodā īstenotajām mazākumtautību izglītības programmām, kuras varēs turpināt apgūt arī no 2022.gada 1.septembra.

Stājoties spēkā grozījumiem, nepilngadīgos Ukrainas bēgļus vairs nedrīkstēs uzņemt tādās mazākumtautību izglītības programmās, kas netiek īstenotas ukraiņu valodā. Kā ziņots, līdz maija pirmajai nedēļai Latvijas vispārējās izglītības skolās mācības bija sākuši 2823 ukraiņu skolēni, tostarp 1357 skolēni mācās mazākumtautību skolu programmās un 1461 skolēns mācās programmās valsts valodā.

Grozījumi paredz, ka nepilngadīgs Ukrainas civiliedzīvotājs, kurš 2021./2022. mācību gadā apgūst vispārējās pamatizglītības programmu 9.klasē, varēs neiegūt vērtējumus gadā mācību priekšmetos "Latviešu valoda", "Literatūra", "Latviešu valoda un literatūra", "Latvijas vēsture", kā arī "Otrā svešvaloda", ja attiecīgā valoda iepriekš nav apgūta.

Paredzēts, ka mācību priekšmeti "Latviešu valoda" un "Literatūra" tiks īstenoti pamatizglītības programmās ar latviešu mācībvalodu, savukārt mācību priekšmets "Latviešu valoda un literatūra" - mazākumtautību pamatizglītības programmās.

Tāpat likumprojekts paredz, ka Ukrainas jaunieši, kas 2021./2022. mācību gadā apgūst vispārējās vidējās izglītības programmu 12. klasē vai profesionālās vidējās izglītības programmu 4. kursā, varēs neiegūt vērtējumus gadā mācību priekšmetos "Latviešu valoda", "Literatūra", kā arī "Otrā svešvaloda", ja attiecīgā valoda iepriekš nav apgūta.

Paralēli valdība pieņēma līdzīgas izmaiņas kārtībā, kādā nepilngadīgam patvēruma meklētājam nodrošina izglītības ieguves iespējas. Izmaiņas šajā kārtībā nosaka, ka ukraiņu bēgļu bērnus, kuri šajā mācību gadā Latvijā apguva vispārējās izglītības programmu 1.-8. klasē vai 10.-11.klasē, nākamajā klasē pārcels, nepiemērojot prasības par vērtējumu saņemšanu atsevišķos mācību priekšmetos mācību gada noslēgumā. Tāpat noteikts, ka ukraiņu bēgļu bērni nepieciešamības gadījumā ir tiesīgi tajā pašā klasē atkārtoti apgūt attiecīgo izglītības programmu.

Savukārt tie ukraiņu jaunieši, kas mācās 9.un 12. klasē, ir atbrīvoti no valsts pārbaudes darbiem.

Pirms pārcelšanas nākamajā klasē vai atkārtotas izglītības programmas apguves tajā pašā klasē bērniem noteiks papildu mācību pasākumus, nenosakot pēcpārbaudījumus. Papildu mācību pasākumus noteiks latviešu valodas mācību priekšmetu apguvei un var noteikt arī to mācību priekšmetu apguvei, kuros mācību gada noslēgumā nav iegūts vērtējums vai iegūtais vērtējums ir zemāks par četrām ballēm. Papildu mācību pasākumi nosakāmi šā gada jūnijā, to ilgums - līdz divām nedēļām.

Jaunietis, kurš 2021./2022. mācību gadā par vispārējās vidējās izglītības programmas apguvi būs saņēmis liecību, būs tiesīgs 12. klasē atkārtoti apgūt visus izglītības programmas mācību priekšmetus un stundu plānā ietvertos mācību priekšmetus. Šādā gadījumā Ukrainas civiliedzīvotāja atkārtoti apgūtajos mācību priekšmetos iegūtie vērtējumi tiks uzskatīti par gada vērtējumiem attiecīgajā mācību priekšmetā.

Grozījumi noteikumos arī paredz, ka Ukrainas jauniešus, kas līdz 2022.gada 30.jūnijam apgūst profesionālās vidējās izglītības programmu pēc pamatizglītības ieguves 1., 2. vai 3.kursā, pārcels nākamajā kursā, nepiemērojot prasības par vērtējumu saņemšanu vispārizglītojošajos mācību priekšmetos attiecīgā kursa 2.semestra noslēgumā.

Grozījumi likumā noteiks, ka Ukrainas civiliedzīvotājiem ir tiesības saņemt atbrīvojumu no izdevumiem par personas profesionālās kvalifikācijas atzīšanu, kvalifikācijas pārbaudi īslaicīgu pakalpojumu sniegšanai, izņemot reglamentētās profesijās veselības aprūpes jomā.

Ņemot vērā, ka nodarbinātības sekmēšanā veselības aprūpes jomā faktisko darba pienākumu izpildē un Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegtais atbalsts ir ievērojamāki plašāks kā tikai atbrīvojums no maksas pakalpojuma, tad veselības aprūpes jomā netiek piemērots atbrīvojums no maksas par pakalpojumu.

Grozījumi arī paredz, ka pašvaldības sociālais dienests līdz 2022.gada 31.augustam neveiks Ukrainas civiliedzīvotāju materiālo resursu izvērtēšanu pirms lēmuma pieņemšanas par sociālās palīdzības pabalsta un sociālā pakalpojuma piešķiršanu.

Tāpat pieņemot, ka šīm personām nav līdzekļu, kas nepieciešami pamatvajadzību nodrošināšanai, grozījumi paredz noteikt izņēmumu, ka Ukrainas civiliedzīvotāji ietilpst to cilvēku lokā, kuras noteiktu laiku pēc ierašanās Latvijā neveic samaksu par sociālajiem pakalpojumiem.

Projekts paredz Ukrainas civiliedzīvotājam, kurš sasniedzis likumā "Par valsts pensijām" noteikto vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kuram nav tiesību uz vecuma pensiju Latvijā, un kurš uzturas Latvijā, piešķirt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vecuma gadījumā, ja persona Latvijā ir uzturējusies vismaz trīs mēnešus kopš ilgtermiņa vīzas vai uzturēšanās atļaujas izsniegšanas dienas.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu