Ludmilai vairākas nedēļas kavējas bankas konta atvēršana, pēc tam - personas koda saņemšana. Kad tas bija nokārtots, viņu Jūrmalas domē informēja, ka bēgļiem paredzētais budžets izsmelts.
No kara bēgošie ukraiņi Latvijā saņem vienreizēju krīzes pabalstu. Tie ir 272 eiro pieaugušajiem un 190 eiro bērniem. Pēc tam bēgļi ik mēnesi var saņemt garantēto minimālo ienākumu - 109 eiro par vienu personu mājsaimniecībā, 76 eiro par katru nākamo.
"Pēc pāris mēnešiem es saņēmu gan vienreizējo pabalstu manai ģimenei, gan ikmēneša maksājumus, tostarp arī maksājumus par bērniem - tā bija vēl atsevišķa palīdzība," viņa stāstīja.
"Sarkanais krusts no savas puses sniedza arī humāno palīdzību. Jebkurā gadījumā pilnīgi visur mēs sastapāmies ar ļoti labvēlīgu attieksmi pret sevi, mūs atbalstīja," pateicīga bija Ludmila.
Jūrmalā reģistrēti vairāk nekā 1000 Ukrainas bēgļu. Pabalstus saņēmuši ir aptuveni 80% no viņiem. Dome skaidro, ka kavēšanās saistīta ar lielo sociālo darbinieku noslodzi.
Trešā daļa bēgļu ir nepilngadīgi bērni. Jūrmala līdz šim ukraiņiem izmaksājusi 300 tūkstošus eiro, kopumā rezervējusi miljonu pabalstiem līdz augusta beigām. Šajā pašvaldībā darbu izdevies atrast 98 bēgļiem. Te atvērta bērnudārza grupiņa, kurā strādā pedagogi no Ukrainas. Skolās darbā pieņemti pieci skolotāji no kara skartās Ukrainnas.
Ludmila uzsver, ka nežēlojas un ir ļoti pateicīga par visu viņas ģimenei sniegto palīdzību. Skolā un dārziņā gan vienaudži, gan pasniedzēji bērniem palīdzējuši ļoti ātri iejusties, brīvprātīgie kursos māca Ludmilai latviešu valodu, bet aizķeršanās bēgļu pieplūduma dēļ, viņasprāt, ir saprotamas. Tomēr viņa atzīst - ja vīrs nevarētu turpināt strādāt un atbalstīt ģimeni, tad iztikt būtu grūti.
Saskaņā ar īpaši Ukrainas iedzīvotāju atbalstam pieņemto likumu, pirmās 90 dienas bēgļi var saņemt bezmaksas pajumti un ēdināšanu. To nodrošina pašvaldības, bet valsts tēriņus kompensē. Līdz šim šādu iespēju no 28 tūkstošiem uzņemto ukraiņu izmantojuši 8445 cilvēki
Pēc 90 dienu perioda šādu atbalstu likums neparedz. To pagarināt valdība un Saeima neplāno. Par pabalstu pabarot ģimeni un īrēt dzīvokli nav iespējams.
Tomēr no Ukrainas uz Latviju atbēgušas arī māmiņas ar bērniem, kurām nav bijusi iespēja atrast darbu. VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša norāda, ka "pašvaldības šo uztver ļoti atbildīgi un ir norādījušas, ka šī vieta būtu jāsaglabā, kur iedzīvotājiem - arī Ukrainas iedzīvotājiem - ir piedāvāts mājoklis, līdz brīdim, kamēr tas jautājums tiek atrisināts tā, ka vai nu ir, kur dzīvot citur vai var par dzīvesvietu samaksāt paši."
Līdz šīs nedēļas sākumam Nodarbinātības valsts aģentūrā bija vērsušies ap četriem tūkstošiem darba meklētāju no Ukrainas. Cik daudziem ir izdevies darba vietu atrast, nav zināms. Priekšstatu rada nepilni 3000 iesniegumu vienreizējam darba uzsākšanas pabalstam. Tā apmērs ir 500 eiro.
Saeima šonedēļ atbalstīja mājsaimniecības pabalsta ieviešanu. To saņems cilvēki, kas ukraiņus izmitina pie sevis. Atkarībā no uzņemtajā bēgļu ģimenē esošā cilvēku skaita pabalsta lielums būs līdz 300 eiro. Taču arī šī palīdzība attieksies tikai uz pirmajiem trim mēnešiem. Pabalstu turpinās saņemt atsevišķos gadījumos, piemēram, ja uzņemtajā ukraiņu ģimenē ir kāda persona ar invaliditāti.