Iekšlietu ministres Golubevas demisija: preses konference pēc Sadarbības sanāksmes
Kariņš pieprasa NA izvirzīt jaunu ekonomikas ministru

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un iekšlietu ministre Marija Golubeva . FOTO: Zane Bitere/LETA

Iekšlietu ministre Marija Golubeva nolēmusi demisionēt, pirmdien žurnālistiem paziņoja ministre, norādot, ka premjers Krišjānis Kariņš "pakļāvies nacionāļu spiedienam".

No Kariņa šodien preses konferencē paustā secināms, ka viņš šantāžu saskata NA aicinājumā prasīt nu jau no amata atkāpušās iekšlietu ministres Marijas Golubevas (NA) demisiju, pretējā gadījumā NA solot aiziet no valdības.

Nacionālās apvienības (NA) veiktā "šantāžas mēģinājuma dēļ Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir nolēmis prasīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju.

NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā "jaunākais" NA ministrs.

Premjers uzsvēra, ka mērķis ir politiskā līdzsvara atjaunošana, tāpēc NA arī būs jānomaina viens ministrs. Tā kā NA pati nevienu savu ministru nenosauca, Kariņš nolēmis prasīt jaunākā ministra - gan amatā, gan gados - Vitenberga demisiju.

Kariņš pauda, ka ar šādu "šantāžās elementu" valdība tālāk nevarētu strādāt, jo tas pavērtu iespējas jebkuram partnerim turpmāk iet "ultimatīvu ceļu", kas nozīmētu, ka valdība īsā laikā kļūtu rīcībnespējīga.

"Bez šādas ministra nomaiņas nav iespējas panākt politisku līdzsvaru koalīcijā, jo valdības stabilitāte ir atkarīga no tā, ka tai ir pilns sastāvs un vairākums Saeimā. Šajā gadījumā līdzsvars tika izsists, un šis ir mans piedāvājums, kā var īsā laikā atgriezties pie līdzsvara," skaidroja politiķis.

Atbilstoši koalīcijas līgumam, premjers Vitenberga demisiju prasīs pēc divām dienām, "ja nebūs citas informācijas".

Premjera Krišjāņa Kariņa (JV) piekāpšanās ultimātiem no Nacionālās apvienības (NA) puses ir valdību destabilizējoša un nerada apstākļus tam, lai valdība varētu konstruktīvi strādāt, pirmdien pēc valdošās koalīcijas partiju sanāksmes pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Viņš arī uzsvēra, ka situācija atbilstoši dienestu izvērtējumam pagājušajā nedēļā, tostarp saistībā ar notikumiem pie pieminekļa Uzvaras parkā, kur 9. un 10.maijā pulcējās plašāks pulks ļaužu, bijusi stabila. Plešs īpaši izcēla notikumus nedēļas otrajā pusē, kad, sākot no 13.maija, atbildīgie dienesti un institūcijas novērsa potenciālos likuma pārkāpumus, tai skaitā aizturot Eiropas Parlamenta deputāti Tatjanu Ždanoku (LKS).

Tāpat viņš slavēja Golubevu par citiem paveiktiem darbiem, piemēram, hibrīdkara pārvarēšanu, algu paaugstināšanu iekšlietu resoram, Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanas organizāciju un Latvijas austrumu robežas aizsardzības izbūvi.

Plešs savā uzrunā Golubevu nodēvēja par drosmīgu politiķi, kas spērusi atbildīgu soli, lai nodrošinātu valdības stabilitātes intereses. Viņš pauda, ka no AP puses nav pieņemams, ka šajā brīdī iestātos valdības krīze.

Vaicāts, vai iekšlietu ministra kandidāts tiks izvirzīts no partijas Kustība "Par!" vai citas AP veidojošās partijas, Plešs aicināja nesteigties notikumu attīstībai pa priekšu. Partiju apvienība ir ieinteresēta, lai valdība strādā pilnā sastāvā, nodrošinot darba stabilitāti arī AP pārraudzībā esošajās jomās, tajā skaitā, iekšlietu sfērā, pauda ministrs.

Politiķis norādīja, ka AP rīkosies pietiekoši raiti, lai nonāktu pie labākā kandidāta iekšlietu ministra amatam.

NA Saeimas frakcija un valde pagājušajā nedēļā pieprasīja premjeram Krišjānim Kariņam (JV) atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, kur cita starpā tika pieļauta Krievijas agresiju atbalstošu cilvēku pulcēšanās.

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) pieprasījums ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA) atstāt savu amatu izskatās pēc politiskās atriebības, pirmdien pēc valdību veidojošo spēku partiju sanāksmes žurnālistiem norādīja Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Viņš pauda, ka Kariņa paziņojums par to, ka nav bijis būtiski, kurš no trim NA ministriem pēc tam, kad partija pieprasījusi iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisiju, atstāj valdību, bijis savāds. Kariņš šo NA soli traktējis kā "šantāžu".

Dzintars atzīmēja, ka NA nepiekrīt Kariņa viedoklim par to, ka partija būtu izvirzījusi ultimātu, uzskatot, ka tā bija "atklāta pozīcija, pie kādiem noteikumiem NA ir gatava turpināt darbu koalīcijā". NA darbības pamatā ir vērtības, un partija var atrasties valdību veidojošo spēku vidū tikai tik ilgi, kamēr pārējie partneri šīs pamatvērtības respektē.

NA līderis informēja, ka koalīcijas sēdē no "Attīstībai/Par!" (AP) kolēģiem nav sadzirdēts šāds aicinājums premjeram atlaist kādu no NA ministriem.

"Manuprāt, šāds solis, ja mēs runājam par valdības stabilitāti, drīzāk ir vērsts pretēji valdības stabilitātes interesēm, nevis par labu valdības stabilitātei. Es domāju, ka mēs to esam pierādījuši gandrīz četru gadu garumā, ka politiskā stabilitāte arī ir viena no mūsu pamatvērtībām, un to mēs respektējam un ņemsim vērā arī pašreizējā procesā," pauda Dzintars.

NA Saeimas frakcijas vadītājs savā uzrunā vēl neatklāja, vai NA pildīs premjera doto uzdevumu un Vitenbergu amatā nomainīs ar citu ministra amata kandidātu. Dzintars tikai atklāja, ka koalīcijas sadarbības sanāksmes starplaikā ir runājis ar Vitenbergu par šo jautājumu, kurš to uztvēris ar neizpratni un dziļu vilšanos.

Vienlaikus Dzintars no ekonomikas ministra sarunas laikā esot saklausījis mudinājumu, ka valsts intereses ir svarīgākās, un valdības krišana šādos apstākļos nebūtu pieļaujama. Lai oficiāli atbildētu uz šo jautājumu, NA vēl plāno jautājumu apspriest partijas valdē, tostarp konsultēsies ar Vitenbergu, lai pēc tam par tālākajiem soļiem informētu arī koalīcijas partnerus.

Reizē Dzintars preses konferencē norādīja, ka lēmums pieprasīt Golubevas demisiju no Kariņa puses bijis pareizs.

"Šo lēmumu gaidīja ne tikai NA atbalstītāji, es domāju, neatkarīgi no politiskās piederības. To gaidīja ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji. Šāds notikums nevarēja palikt tikai ar simboliska brīdinājuma sekām, bija jābūt kādam, kurš uzņemas par to politisko atbildību," sacīja NA līderis.

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija un valde pagājušajā nedēļā pieprasīja premjeram Krišjānim Kariņam (JV) atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, kur cita starpā tika pieļauta Krievijas agresiju atbalstošu cilvēku pulcēšanās.

NA paziņojumā uzsvēra - ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā NA viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

Golubevas demisiju pieprasīja arī daļa no opozīcijas deputātiem, izskatīšanai Saeimā iesniedzot divus lēmumprojektus par neuzticības izteikšanu iekšlietu ministrei.

Tikmēr šodien plkst.12 valdošās koalīcijas pulcējās uz ārkārtas sanāksmi, lai apspriestu NA prasīto Golubevas demisiju.

Piektdien notika Kariņa un Golubevas tikšanās, pēc kuras iekšlietu ministre apgalvoja, ka tās laikā premjers nav izteicis pārmetumus par viņas darbu.

Preses konferences noslēgumā Ministru prezidents atbildēja arī uz žurnālistu jautājumiem.

Uz augšu
Back