Baidens pauž spēcīgu atbalstu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai NATO

ASV prezidents Džo Baidens. FOTO: Alex Brandon/AP/Scanpix

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien paudis spēcīgu atbalstu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai NATO, savukārt šo valstu līderi solījuši kliedēt Turcijas bažas.

Somijas un Zviedrijas vēstnieki trešdien Ziemeļatlantijas alianses galvenajā mītnē Briselē NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam oficiāli iesniedza pieteikumus dalībai aliansē.

NATO paplašināšanās prasa visu 30 alianses dalībvalstu piekrišanu, bet Turcija paziņojusi, ka bloķēs Somijas un Zviedrijas uzņemšanu, apsūdzot tās par atbalstu kurdu kaujiniekiem.

Baidens ceturtdien Baltajā namā tikās ar Zviedrijas premjerministri Magdalēnu Andešsoni un Somijas prezidentu Sauli Nīnisti un pavēstīja, ka iesniegs ratificēšanai ASV Kongresā abu valstu lūgumus uzņemt tās NATO.

ASV prezidents sacīja, ka Somija un Zviedrija padarīs NATO stiprāku un tas ir pats galvenais, un uzsvēra, ka Savienotās Valstis pilnībā atbalsta Somijas un Zviedrijas pievienošanos aliansei.

"Zviedrijai un Somijai ir spēcīgas demokrātiskas institūcijas, spēcīgas armijas un spēcīgas un caurskatāmas ekonomikas, kā arī spēcīga morālā izpratne par to, kas ir pareizi," norādīja Baidens.

"Tās atbilst visām NATO prasībām," viņš uzsvēra.

Baidens arī apliecināja abām valstīm, ka ASV "paliks modras pret draudiem mūsu kopīgajai drošībai".

ASV centīsies atvairīt un stāties pretī jebkurai agresijai, kamēr Somija un Zviedrija atrodas iestāšanās procesā, uzsvēra Baidens.

Abas valstis bažījas par iespējamo Krievijas agresiju posmā starp lūgumu uzņemt tās NATO un iestāšanos.

Baidens arī uzsvēra, ka ASV vienmēr pildīs savu solījumu aizsargāt katru NATO teritorijas collu, nodēvējot to par "svētu solījumu".

Runājot par Turcijas iebildumiem, Nīniste paziņoja, ka Somija ir gatava atklāti un konstruktīvi apspriest visas Turcijas bažas par tās pievienošanos NATO.

"Mēs terorismu uztveram nopietni. Mēs nosodām terorismu visās tā formās un mēs esam aktīvi iesaistīti tā apkarošanā," uzsvēra Nīniste.

Andešsone sacīja, ka Zviedrija cer uz ātru ratifikācijas procesu.

"Šobrīd mums ir dialogs ar visām NATO dalībvalstīm, tai skaitā Turciju, dažādos līmeņos, lai atrisinātu visus aktuālos jautājumus," norādīja Andešsone.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans Zviedriju un Somiju apsūdzējis "terorisma atbalstīšanā", jo tās simpatizējot Turcijā aizliegtajam kurdu separātistu grupējumam "Kurdistānas strādnieku partija" (PKK) un Sīrijā operējošajam kaujinieku grupējumam "Kurdu Tautas aizsardzības vienības" (YPG).

Ankara abus grupējumus uzskata par teroristiskām organizācijām, kas rada eksistenciālus draudus valsts drošībai, un Turcijas pierobežā ar Irāku un Sīriju bieži notiek sadursmes starp to kaujiniekiem un Turcijas drošības spēkiem.

Tikmēr ASV Sīrijā aktīvi sadarbojas ar YPG, kuru uzskata par vienu no tuvākajiem sabiedrotajiem cīņā ar teroristisko grupējumu "Islāma valsts".

Reaģējot uz militāro operāciju, kuru 2019.gadā Ankara vērsa pret YPG, Zviedrija un Somija kopā ar citām valstīm, tostarp ar Vāciju, noteica ierobežojumus ieroču eksportam uz Turciju.

.

Uz augšu
Back