P, 20.03.2023.

Kopš 9.maija VDD sācis trīs kriminālprocesus saistībā ar naida runu

LETA
Kopš 9.maija VDD sācis trīs kriminālprocesus saistībā ar naida runu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Valsts drošības dienests

Kopš notikumiem 9.maijā Valsts drošības dienests (VDD) sācis trīs kriminālprocesus par genocīda, noziegumu pret mieru un cilvēci un kara noziegumu iespējamu slavināšanu un attaisnošanu, kā arī izteikumiem, kas vērsti uz nacionālā naida izraisīšanu, aģentūru LETA informēja VDD.

Kriminālprocesi sākti, dienestam informatīvajā telpā identificējot videoierakstus, kuru saturs liecina par genocīda, noziegumu pret mieru un cilvēci un kara noziegumu atbalstīšanu, kā arī ir vērsts uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Divi no šiem kriminālprocesiem ir saistīti ar Krievijas pašreizējās agresijas pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem publisku slavināšanu un attaisnošanu.

Savukārt trešajā kriminālprocesā dienests vērtē izteikumus, kas vērsti uz PSRS īstenoto Latvijas iedzīvotāju deportāciju uz Sibīriju slavināšanu un attaisnošanu.

Pašlaik izmeklēšanas interesēs VDD no plašākiem komentāriem atturas.

Kopš šā gada 24.februāra, kad Krievijas bruņotie spēki iebruka Ukrainā, VDD kopumā saistībā ar naida runu sācis 17 kriminālprocesus, kā arī divus kriminālprocesus pārņēmis no Valsts policijas.

No minētajiem 19 kriminālprocesiem astoņi sākti saskaņā ar diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par genocīda, noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu (Krimināllikuma 74.1 pants) un darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants).

Sešus kriminālprocesus VDD sācis pēc Krimināllikuma 74.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, savukārt piecus kriminālprocesus - pēc Krimināllikuma 78. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm.

Minētajos 19 kriminālprocesos pašlaik 14 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt deviņām personām - personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss. Divām aizdomās turētajām personām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

VDD turpina vairāku citu gadījumu izvērtēšanu.

Jau vēstīts, ka, neraugoties uz aicinājumiem 9.maijā pieminēt Krievijas agresijas upurus Ukrainā un nepulcēties pie padomju režīma memoriāliem, Rīgā, pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, devās cilvēki, lai arī ievērojami mazākā skaitā nekā citus gadus.

Nākamās dienas rītā ziedi no pieminekļa tika aizvākti, kā rezultātā pie pieminekļa atkal tika pulcēti cilvēki. Vakarpusē pāris simti sanākušo jau uzvedās agresīvi un bravūrīgi, tostarp slavinot Krieviju un attaisnojot tās agresiju Ukrainā.

Saistībā ar notikumiem 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā policija sākusi vairākus kriminālprocesus un desmitiem administratīvā pārkāpuma procesus.

Vērtējot atsevišķu policistu rīcību sabiedriskās kārtības nodrošināšanā 10.maijā Uzvaras parkā Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks pieņēmis lēmumu atstādināt no dienesta pienākumu pildīšanas trīs policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonas - iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītāju, Kārtības policijas pārvaldes Patruļpolicijas pārvaldes viena bataljona komandieri un vienu inspektoru. Dienesta pārbaude patlaban turpinās.

Tikmēr Marija Golubeva (AP) ir demisionējusi no iekšlietu ministres amata.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu