Rinkēvičs iesniedzis valdībā likumprojektu par Somijas un Zviedrijas pievienošanos NATO

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs FOTO: Edijs Pālens/LETA

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) iesniedzis valdībā likumprojektus par Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO ratifikāciju, informē Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Kā liecina Ministru kabineta sēdes darba kārtība, valdība tos izskatīs otrdien, 24.maijā.

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" ministrs informē, ka valdībā iesniegti likumprojekti, kas apstiprinās protokolu par Somijas un Zviedrijas pievienošanos NATO.

"Somijas un Zviedrijas dalība NATO stiprinās Latvijas un Baltijas reģiona drošību. Ceru, ka tas notiks drīz," pauž Rinkēvičs.

TVNET jau rakstīja, ka 18.maijā Somija un Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Abu valstu vēstnieki pieteikumus dalībai Ziemeļatlantijas alianses galvenajā mītnē Briselē iesniedza NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam, kurš notikušo nosauca par vēsturisku.

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās aliansē, taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, tāpēc abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū ļoti strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

Alianses dalībvalstis pozitīvi vērtē Somijas un Zviedrijas uzņemšanu, vienīgi Turcija ir paudusi pretestību, apsūdzot abas Ziemeļvalstis par patvēruma sniegšanu kaujiniekiem no kurdu bruņotajiem grupējumiem, kas cīnās pret Turcijas valdību.

Somija, Zviedrija un Rietumu sabiedrotie cer, ka izdosies pārvarēt Turcijas iebildumus.

Vairākas NATO dalībvalstis, to vidū Lielbritānija, ir piedāvājušas Somijai un Zviedrijai drošības garantijas pieteikumu izskatīšanas laikā, kamēr uz abām valstīm vēl neattiecas kolektīvās aizsardzības līgums.

1949.gadā dibinātajā aizsardzības aliansē pašlaik ir 30 dalībvalstis.

Uz augšu
Back