Bordāns rosina nekavēties ar pilsonības atņemšanu miljardierim Avenam

Pjotrs Avens FOTO: Ieva Lūka/LETA

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns ir aicinājis ceturtdien, 26. maijā, amatā apstiprināto iekšlietu ministru Kristapu Eklonu nekavēties ar pilsonības atņemšanu Krievijas miljardierim Pjotram Avenam.

Bordāns aicinājis skaidrot atbildīgo iestāžu veiktās darbības pēc 21.aprīlī pieņemtajiem Pilsonības likuma grozījumiem attiecībā uz Latvijas pilsonības atņemšanu personām, ja tā ir sniegusi jebkādu atbalstu valstīm un personām, kuras ir veikušas darbības, kas grauj vai apdraud demokrātisko valstu teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību.

Bordāns uzsver, ka minētos grozījumus sagatavoja Tieslietu ministrija pēc toreizējās iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) aicinājuma izstrādāt tiesisko ietvaru, kas dotu pamatu pilsonības atņemšanai kara noziegumus atbalstošām personām, tostarp Avenam, kurš iekļauts sankcionēto personu sarakstos par atbalstu Krievijas darbībām pret Ukrainas suverenitāti un neatkarību.

Lai gan pēc minēto grozījumu spēkā stāšanās ir pagājis jau vairāk kā mēnesis, nav notikušas nekādas tālākas darbības attiecībā uz šo privātpersonu.

Ministra ieskatā, nav apšaubāms, ka Avens ar savām darbībām ir sniedzis tostarp propagandisku atbalstu agresorvalstij - Krievijai.

Aprīlī Valsts drošības dienests (VDD) un Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) patlaban aģentūrai LETA plaši nekomentēja, vai sāktas pārbaudes par Latvijas pilsonības atņemšanu kara noziegumus atbalstošām personām.

Saeimā aprīlī pieņemtie grozījumi Pilsonības likumā paredz Latvijas pilsonības atņemšanu personai, kura sniegusi būtisku finansiālu, materiālu, propagandisku, tehnoloģisku vai cita veida atbalstu valstīm vai personām, kuras ir veikušas darbības, tai skaitā genocīdu, noziegumu pret mieru, noziegumu pret cilvēci, kara noziegumu, kas grauj vai apdraud demokrātisku valstu teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību vai konstitucionālo iekārtu.

Tāpat pilsonību varēs atņemt, ja pati persona būs piedalījusies augstāk minēto darbību veikšanā.

Pilsonību varēs atņemt tādā gadījumā, ja persona nekļūs par bezvalstnieku, tātad to varēs atņemt dubultpilsoņiem, bet nevarēs atņemt kara noziegumu atbalstītājiem, kuriem Latvijas ir vienīgā pilsonība.

Noteikts, ka informāciju par to, ka attiecīgā persona veikusi kādu no minētajām darbībām, sniegs valsts drošības iestādes.

PMLP skaidrojusi, ka to, vai personas ir veikušas kādas no minētajām darbībām, var pārbaudīt tikai valsts drošības iestādes, nevis pārvalde.

Attiecīgais jautājums aktualizējies pēc Krievijas 24.februārī sāktā iebrukuma Ukrainā. Līdz ar šādu grozījumu pieņemšanu valstij varētu būt pamats lemt par pilsonības atņemšanu Krievijas miljardierim Avenam.

Uz augšu
Back