Pk, 12.08.2022.

Tiesībsargs: Pieņemot lēmumus, jāuzklausa arī bērni

TVNET/LETA
Tiesībsargs: Pieņemot lēmumus, jāuzklausa arī bērni
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Tiesībsargs Juris Jansons
Tiesībsargs Juris Jansons Foto: Ieva Leiniša / LETA

Pieņemot lēmumus, jāuzklausa arī bērni, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" pauda tiesībsargs Juris Jansons.

Šodien - bērnu aizsardzības dienā - Jansons pauda, ka Latvijā ir virkne "kliedzošu" lietu bērnu tiesību aizsardzības jomā. Tomēr būtiski ir, pieņemot lēmumus vai darbojoties ar bērniem, uzklausīt arī bērnu viedokli.

"Ir pilnīgi nepareizi pašiem lemt, neuzklausot bērnu, jo viņš ir mazs," sacīja tiesībsargs.

Ļoti daudz sūdzību Tiesībsarga birojs saņem saistībā ar saskarsmes tiesību nodrošināšanu situācijās, kad starp vecākiem ir strīds, bērns kā situācijas ķīlnieks ir pa vidu. Jansona ieskatā pieejamo juridisko risinājumu spektrs ir apmierinošs, taču būtiskākā problēma ir bērna psihoemocionālā veselība, kas var tikt ietekmēta vecāku strīdu laikā.

"Bērni tiek daudzās situācijās psiholoģiski ietekmēti, viņi negrib tikties ar, piemēram, tēvu. Ir, piemēram, nolēmums par saskarsmes tiesību nodrošināšanu, taču tas ir saistošs vecākiem, nevis bērnam, kurš var vienkārši negribēt tikties ar kādu no vecākiem. Kāpēc viņš negrib tas ir jāskatās dziļāk," pauda Jansons, piebilstot, ka būtu jāstiprina ekspertīzes, psihologu dienesti.

Jansona ieskatā deinstitucionalizācijas programma faktiski ir apstājusies un nedarbojas, neradot nekādus uzlabojumus. Tāpat arī bāriņtiesu reformā ir problēmas: "Viens solis uz priekšu, divi - atpakaļ".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu