Notiks diskusija par bērnu pubertāti vienā istabā

Apmaksāta informācija
Notiks diskusija par bērnu pubertāti vienā istabā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Publicitātes foto

Seksualitāte tāpat kā citas attīstības formas mums aizsākas jau kopš dzimšanas. Seksuālā attīstība atkarībā no bērna dzimuma ietver ne tikai ķermeņa fiziskas pārmaiņas, bet atspoguļojas arī uzvedībā. Jau ļoti agrīnā vecumā bērniem parādās interese par savu ķermeni un savu intīmo vietu izzināšanu, turklāt pieaugot, šī interese tikai pastiprinās.

Pirmsskolas vecuma bērni savu seksualitāti mēdz izpaust caur dažādām rotaļām, piemēram, spēlēšanos “dakteros”, bučošanos un apkampšanos. Lai nomierinātos, bērni mēdz masturbēt. Uzsākot pirmās skolas gaitas, dzimumu atšķirību apzināšanās kļūst vēl izteiktāka. Sāk parādīties interese par seksuāla rakstura materiāliem, filmām, žurnāliem un jokiem. Tuvojoties pubertātei, bērni sāk izjust romantisku un seksuālu interesi par vienaudžiem. Sasniedzot 10 – 13 gadu vecumu, bērnu seksuālā attīstība notiek ļoti strauji. Straujas izmaiņas notiek arī ķermenī – meitenēm sākt aug krūtis, parādās mēnešreizes, savukārt zēniem mainās balss, sāk parādīties sejas apmatojums utt. Pusaudži sāk izskatīties pieauguši, tomēr aizvien vēl ir bērni. Šis laiks parasti ir mulsinošs un grūts gan viņiem pašiem, gan vecākiem. Pubertāte ir neizbēgams attīstības posms, kam iziet cauri pilnīgi visi, tāpēc ir svarīgi, ka šajā bērnu fiziskās un emocionālās attīstības nogrieznī ir pieejams ne tikai vecāku atbalsts, bet arī atbilstoši apkārtējas vides apstākļi.

Saskaņā ar Pārresoru koordinācijas centra, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta un Nīderlandes Karaliskās zinātņu un mākslas akadēmijas Nīderlandes Starpdisciplinārā demogrāfijas institūta kopīgi izstrādāto analītisko ziņojumu “Latvijas ģimenes paaudzēs 2018” [1] aptuveni sestā daļa sieviešu un vīriešu Latvijā, kas dzīvo atsevišķi no vecākiem un sasnieguši 25 gadu vecumu, dzīvo vienā istabā kopā ar vidēji vienu bērnu, savukārt trešā daļa sieviešu un vīriešu dzīvo mājoklī, kur divi bērni dala vienu istabu. Tas nozīmē, ka Latvijā ir plaši izplatītas situācijas, kad bērni savu pubertāti piedzīvo vienā istabā kopā ar saviem vecākiem vai savu brāli vai māsu.

Lai aktualizētu bērnu fiziskās un emocionālās attīstības nozīmību pubertātes laikā, skatot to kopsakarībā ar dzīvesvietu un dzīvesvietas raksturojošiem faktoriem, mājokļu attīstītājs “Bonava Latvija” sarunu festivāla LAMPA ietvaros organizēs diskusiju, noskaidrojot, cik veselīgi no seksualitātes prizmas ir atļaut bērnu pubertātei notikt vienā (bērn)istabā.

Diskusijā piedalīsies RSU Sabiedrības veselības institūta direktore, RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne, klīniskā psiholoģe Kristīne Balode, Pusaudžu resursu centra sadarbības projektu vadītāja, mentore Romija Krēziņa un mājokļu eksperts, "Bonava Latvija" pārstāvis Kaspars Ekša. Par sarunas vadīšanu parūpēsies Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošais direktors un ētera personība Toms Grēviņš.

Sarunu aicinām vērot gan klātienē, Cēsu pils parkā, uz skatuves SPULDZE, gan arī tiešsaistē, "Bonava Latvija" Facebook kanālā piektdien, 1. jūlijā, no plkst. 17.00 līdz 18.00.


[1] http://petijumi.mk.gov.lv/sites/default/files/title_file/Latvijas-gimenes-paaudzes-2018.pdf

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu