S, 10.12.2022.

Riski, kam jāpievērš uzmanība, lai saules paneļi nenestu lielus zaudējumus

TVNET | FINANCENET
Riski, kam jāpievērš uzmanība, lai saules paneļi nenestu lielus zaudējumus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Foto: AFP / Scanpix

Līdz ar energoresursu cenu kāpumu, ievērojami palielinoties pieprasījumam pēc elektroenerģijas pašražošanas, nebijušu popularitātes vilni Latvijā piedzīvo saules paneļi. Kādēļ tos vērts apdrošināt un kādiem riskiem jāpievērš lielākā uzmanība, uzstādot saules paneļus?

Pieprasījuma vilnis

Kā norāda ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis, ar pilnu jaudu – tā var raksturot tempu, ar kādu Latvijā patlaban ienāk saules paneļi. Šī gada pirmajos sešos mēnešos mājsaimniecībās uzstādīts trīs reizes vairāk saules paneļu elektrības ģenerācijas iekārtu nekā visa 2021. gada laikā, liecina AS "Sadales tīkls" dati.

Augsta ir interese arī par saules un vēja elektrostacijām ar lielāku ražošanas jaudu. Līdz 2022. gada vidum kopējais rezervēto jaudu apjoms (projekti, kuriem jau izsniegti tehniskie noteikumi) elektrības ražošanai no saules vai vēja sadales sistēmā vien sasniedzis vairāk nekā 900 megavatus (MW), “Augstsprieguma tīklā” (elektroenerģijas pārvades sistēmā) – vairāk nekā 3000 MW. Vēl 2021. gada noslēgumā kopējais rezervēto jaudu apjoms tieši sadales sistēmā bija aptuveni 180 MW, pusgada laikā tas pieckāršojies. Līdzīgi augsta interese par elektrības ražošanu novērojama ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā.

"Aprēķinot saules paneļos ieguldīto līdzekļu atdevi ilgtermiņā un pieņemot lēmumu par to uzstādīšanu, ir jāpievērš uzmanība virknei drošības aspektu: sākot ar pareizu un kvalitatīvu montāžu un beidzot ar apdrošināšanu. Turklāt jāatceras, ka šīs lietas ir savstarpēji saistītas. Apdrošināšanas tirgus piedāvā dažādas iespējas saules paneļu īpašniekiem, tomēr jārēķinās, ka, pieņemot lēmumu par apdrošināšanas līguma slēgšanu, apdrošinātāji var izvērtēt paneļu stiprinājumu kvalitāti, to atrašanās vietu u.c. drošības jautājumus," norāda Čaklis. 

Vēl svarīgi: apdrošinot saules paneļus kopā ar nekustamo īpašumu, ir rūpīgi jāaprēķina kopējā apdrošināšanas summa, lai negadījuma rezultātā apdrošināšanas atlīdzība maksimāli segtu zaudējumus. Saules paneļu iekļaušana nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē nelaimes gadījumā ļaus vieglāk aprēķināt zaudējumus un sniegs labāku aizsardzību nekā atsevišķa apdrošināšana saules paneļiem un ēkai.

Apdrošināšanas summa – atbilstoša īpašuma vērtībai

Ņemot vērā straujo būvniecības izmaksu kāpumu, nekustamā īpašuma apdrošināšanas summas pārrēķinu iesakām regulāri veikt visiem klientiem – ne tikai tiem, kuri īpašumā nolēmuši uzstādīt saules paneļus. Pretējā gadījumā var rasties zemapdrošināšana jeb situācija, kad izvēlētā apdrošināšanas summa un atlīdzība ir mazāka par īpašuma atjaunošanas vērtību. Tā ir arvien izplatītāka parādība gan privātīpašumu, gan komercīpašumu sektorā, sevišķi, ja īpašums apdrošināts pirms ilgāka laika.

"Mūsu klientu praksē bijuši gadījumi, kad jau nepilnu gadu pēc ēkas uzbūvēšanas tajā notiek ugunsnelaime, kuras radītos zaudējumus apdrošināšanas atlīdzība nespēj pilnībā segt tieši būvmateriālu straujās sadārdzināšanās un ēkas vērtībai neatbilstošās apdrošināšanas summas dēļ," saka Čaklis.

Ja patlaban dzīvojamās ēkas minimālajā apdrošināšanas summā vidēji tiek rēķināti 1200 eiro/m2, tad, uzstādot saules paneļus, to vērtība jāpierēķina klāt. Līdzīgi jārīkojas, ja saules paneļi tiek stiprināti uz palīgēkas vai stiprināti uz zemes blakus ēkai. Būvējot jaunu īpašumu, apdrošināšanas summu aprēķināt būs vieglāk, jo saules paneļu un to montāžas izmaksas parasti tiek iekļautas būvniecības tāmē.

Lai panelis nekļūtu par buru

"Redzam, ka klimata pārmaiņas, tostarp vētras, arvien vairāk ietekmē mūsu ikdienu, radot lielu risku arī saules paneļu īpašniekiem. Par pirmā pusgada vēja radītajiem postījumiem atlīdzībās ERGO klientiem izmaksāti teju 700 000 eiro – galvenokārt par nekustamā īpašuma bojājumiem. Pēc stiprā vēja plosīšanās martā saņēmām arī pirmos atlīdzību pieteikumus par bojātiem saules paneļiem, taču patlaban spilgtākais piemērs bijis ERGO Lietuvā, kur saņemts atlīdzības pieteikums 25 000 eiro apmērā par vētrā norautiem saules paneļiem, kas bijuši nekvalitatīvi piestiprināti uz plakana jumta komercīpašumā," norāda Čaklis.

Šajā gadījumā paneļu uzstādītāji kā labu risinājumu klientam ieteikuši uz paneļu rāmja uzlikt betona blokus, kas palīdzētu izturēt vēja pretestību. Vēlāk jautāti par to, kā tiek aprēķināts nepieciešamo bloku daudzums, “speciālisti” nav varējuši atbildēt. Tādēļ nepieciešams ļoti rūpīgi izvērtēt saules paneļu uzstādītāju prestižu, atbildību un darba kvalitāti, potenciālos riskus atrunājot pakalpojumu līgumā.

Svarīgi, lai saules paneļu uzstādītājs varētu apliecināt, ka stiprinājumi atbilst noteikta vēja ātruma izturībai, lai vētras laikā paneļi nepaceltos kā bura un netiktu bojāti, kā arī lai to montāža un svars nebojā jumta segumu. Tie ir jautājumi, kas, pirmkārt, būtiski ēkas un saules paneļu drošībai, turklāt šiem aspektiem uzmanību var pievērst arī apdrošinātāji.

"Ja saules paneļi novietoti uz iežogota dzīvojamās ēkas gruntsgabala, to vērtība pieskaitāma dzīvojamās ēkas apdrošināšanas summai un iekļaujama polisē. Taču, ja paneļi atrodas uz zemes, bet nav pietiekami nostiprināti (tikai uzlikts slogs), pastāv liels risks, ka vētras gadījumā tie var kļūt par buru un tikt bojāti, tādēļ šādus paneļus nebūs iespējams iekļaut nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē. Līdzīgi būs ar paneļiem, kas atrodas uz zemes neiežogotā teritorijā, kurā tiem var brīvi piekļūt trešās personas," norāda Čaklis. 

Jāatceras, ka saules paneļu ilgtspējai visos gadījumos rūpīgi jāizvērtē to atrašanās vieta, jo paneļus var bojāt arī krītoši priekšmeti, koki, zari, stabi, trošu pārvadi, zibens, kā arī krusa.

Ugunsdrošība

Vēl viens risks, kam aicinām pievērst uzmanību: īpašumi, kas aprīkoti ar saules paneļiem, kļūst potenciāli ugunsnedrošāki. Ēkā var atrasties baterijas, kurās tiek uzkrāta saražotā elektroenerģija, un ugunsgrēka gadījumā var būt apgrūtināta uguns dzēšana. Tādēļ svarīgi, lai elektrības patērētājam ir iespēja atslēgt elektrību no saules paneļu padeves, ja ēkā rodas avārijas situācija.

"Tas ir līdzīgi kā gadījumā, kad tiek sabojāta kāda no rozetēm: drošinātājam jāveic sava funkcija, atslēdzot rozeti no elektrības padeves. Tāpat ir jābūt iespējai atslēgt elektrības patērētāju no saules paneļa, kas turpina ražot elektrību arī ugunsgrēka gadījumā, un tam būtu jānotiek automātiski. Tas ir būtiski ne tikai no apdrošinātāja skatpunkta, bet, pirmkārt, no paša patērētāja viedokļa – lai pasargātu sevi no ugunsnelaimes," saka Čaklis.

Rūpīgi izvērtējot nekustamā īpašuma apdrošināšanas summas apmēru un iekļaujot tajā saules paneļu vērtību, kā arī atbildīgi izturoties pret iespējamajiem riskiem, varam pasargāt sevi no potenciāliem sarežģījumiem nākotnē un veiksmīgi izmantot saules paneļus elektroenerģijas ražošanā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu