Pk, 12.08.2022.

Infografika ⟩ Inflācija Latvijā jūlijā būs pārkāpusi 20% slieksni, prognozē banku eksperti

TVNET/LETA
Inflācija Latvijā jūlijā būs pārkāpusi 20% slieksni, prognozē banku eksperti
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Foto: Shutterstock

Latvijā gada inflācija šogad jūlijā varētu būt sasniegusi 20,8-21%, prognozē banku analītiķi.

Tostarp "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne prognozēja, ka 2022.gada jūlijā salīdzinājumā ar jūniju patēriņa cenas varētu būt augušas par 1,9%, inflācijai gada laikā sasniedzot 21%.

Viņa norādīja, ka pārtikas cenas, kā arī ar mājokli un transportu saistītās izmaksas joprojām bija galvenajās inflācijas virzītāju lomās.

"Visievērojamāk inflāciju uz augšu jūlijā cēla ar mājokli saistītās izmaksas. Lielākoties tas ir "Latvijas gāzes" tarifu kāpuma rezultātā, kas daudziem lika sarauties, saņemot jaunos rēķinus. Apkures sezonas gaidās, vairākas Latvijas pilsētas cēla siltumenerģijas tarifus, bet daļai kāpums gaidāms rudenī, kas nodrošinās cenu kāpuma turpinājumu tuvākajos mēnešos," sacīja Orleāne.

Tāpat viņa minēja, ka elektrības cena jūlijā "NordPool" biržā pārspēja jūnijā uzstādīto rekordu. Augstā cena ar dinamisko tarifu pieslēguma starpniecību parādās arī inflācijā, kamēr izlīdzinātā maksājuma veicēji cenas pieauguma var gaidīt tuvākajos mēnešos, tostarp, piemēram, "Elektrum" klientiem tarifa kāpums gaidāms septembrī.

Orleāne arī atzīmēja, ka pasaules naftas cenas jūlijā saglabājušās virs pagājušā gada līmeņa, bet mēneša laikā tika reģistrēts kritums. Attiecīgi degvielas uzpildes stacijās Latvijā degvielas cenas mēneša laikā samazinājušās par 2,6%, kamēr, salīdzinot ar pagājušā gada jūliju, degvielas cenu līmenis ir par 54% augstāks.

Savukārt "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozēja, ka šogad jūlijā salīdzinājumā ar jūniju patēriņa cenas varētu būt augušas par 1,6%, bet šogad jūlijā salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju patēriņa cenas varētu būt palielinājušās par 20,8%.

"Saistībā ar inflāciju jūlijā pozitīvu ziņu nav, cenu līmenis turpināja celties, turklāt plašā spektrā," teica Gašpuitis, piebilstot, ka joprojām inflācijas lielākie virzītāji ir enerģija un pārtika, kā arī sadārdzinās pakalpojumi. Savukārt nelielu atkāpšanos uzrādīja degvielas cenas, bet tas izteiktāk būs pamanāms augustā. Atlaižu dēļ cenas varētu būs atkāpušās apģērbiem un apaviem.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām jūlijā paziņos pirmdien, 8.augustā.

Jau vēstīts, ka patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju Latvijā pieauga par 2,4%, bet gada laikā - šogad jūnijā salīdzinājumā ar 2021.gada jūniju - patēriņa cenas palielinājās par 19,3%. Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūnijā pieauga par 9,2%

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu