Jauns energomarķējums jau vairāk nekā gadu!

Apmaksāta informācija
Jauns energomarķējums jau vairāk nekā gadu!
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Energomarķējums iekārtu energoefektivitātes klasificēšanai tiek izmantots jau vairāk nekā 20 gadus, un tā ieviešana ir veicinājusi gan pieprasījumu pēc efektīvākām iekārtām, gan inovācijas elektronisko iekārtu ražošanā! Jau vairāk nekā gadu atsevišķām preču grupām ir ieviests jauns energomarķējums, būtiski uzlabojot energomarķējuma sistēmu.

Jaunais energomarķējums ir ieviests:

  • Ledusskapjiem un saldētavām
  • Veļas un trauku mazgāšanas iekārtām
  • TV un datoru ekrāniem
  • Gaismas avotiem (pārejas periods līdz 1.03.2023)

Būtiskākie uzlabojumi energomarķējumā ir energoefektivitātes klašu skala, QR kods un jauni simboli. Energoefektivitātes klase turpmāk šīm preču grupām tiks noteikta skalā no A līdz G (klases ar “+” vairs netiks izmantotas). QR kods nodrošina saiti uz EPREL datu bāzi, kur jebkuram patērētājam iespējams pārbaudīt preces atbilstību sniegtajai informācijai un iegūt pilnu produkta datu lapu. Atsevišķiem produktiem ir ieviesti jauni vai uzlaboti simboli, kas sniedz papildus informāciju par iekārtu, piemēram, nominālā ietilpība, ūdens patēriņš u.tml.

Jāatceras, ka jauno un veco energomarķējumu salīdzināt nevar, jo ir mainīta ne tikai skala, bet arī metodika, kā energoefektivitāte iekārtām tiek noteikta un kā piešķirtas klases. Piemēram, mazgāšanas iekārtām vairs netiek aprēķināts gada enerģijas patēriņš, bet enerģijas patēriņš uz 100 darbības cikliem.

Patērētāju informēšanas atbalsta rīki

Visi dati, kas nav tieši parādīti uz produkta iepakojuma, būs pieejami ES produktu datubāzē (EPREL), un tiem varēs piekļūt, gan noskenējot QR kodu uz marķējuma, gan izmantojot jaunu tīmekļa rīku patērētājiem “Pārbaudi energoefektivitāti”. Šo rīku izstrādāja ES projekta Label2020 ietvaros, un 2021. gada vasarā to jau sāka izmantot visās 16 iesaistītājās ES dalībvalstīs. Pašlaik tajā iekļauta informācija par tām produktu grupām, kuras jau saņēmušas jaunu energomarķējumu.

Lai iegūtu papildinformāciju, apmeklējiet tīmekļa vietni un tīmekļa rīku.

Par Label2020

Label2020 ir starptautiska iniciatīva, ko finansē Eiropas Komisijas programma “Apvārsnis 2020”, un kuru koordinē Austrijas Enerģētikas aģentūra 15 Eiropas Savienības dalībvalstīs un Apvienotajā Karalistē. Label2020 sniedz efektīvu informāciju un rīkus, lai atbalstītu patērētājus, mazumtirgotājus un visas citas ieinteresētās personas laikā, kamēr noris pāreja uz jauno energomarķējumu.

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu