O, 28.03.2023.

Faktomāts ⟩ Vai taisnība, ka Latvijā pērn piedzima 14 tūkstoši, bet nomira 7 tūkstoši iedzīvotāju?

Vita Daukste-Goba
, TVNET Ziņas | KLIK redaktore
Vai taisnība, ka Latvijā pērn piedzima 14 tūkstoši, bet nomira 7 tūkstoši iedzīvotāju?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Shutterstock, TVNET kolāža

Priekšvēlēšanu debatēs un diskusijās nereti 14. Saeimas deputāta amata kandidāti klajā nāk ar dažādiem faktiem un skaitļiem, kas ne vienmēr ir patiesi. Šoreiz nolēmām pārbaudīt skandalozā 14. Saeimas deputāta amata kandidāta Valentīna Jeremejeva ("Tautas varas spēks") sacīto par dzimstību un mirstību Latvijā pērn. TVNET faktu pārbaudes projekts "Faktomāts" skaidro, vai taisnība, ka Latvijā 2021. gadā piedzima 14 tūkstoši, bet nomira 7 tūkstoši iedzīvotāju.

Īpašais partiju duelis "Latvijas Televīzijas" ēterā ar Jeremejeva dalību izskanēja 19. septembra rītā. Partijas "Tautas varas spēks" līderim bija paredzēts "duelis" ar partijas  “Vienoti Latvijai” pārstāvi, bet tas duelī nepiedalījās, jo partija paudusi nostāju, ka pirms vēlēšanām nepiedalās nevienās debatēs un raidījumos.

Jeremejevam tika uzdoti dažādi jautājumi, viens no tiem bija arī par jaunu slimnīcu būvēšanu Latvijā. "Vai redzat iespēju un vajadzību Latvijā būvēt jaunas slimnīcas? Vai tiktu reorganizēts esošais slimnīcu tīkls?" - šādu jautājumu žurnālists uzdeva 14. Saeimas deputāta amata kandidātam.

Jeremejevs uz šo jautājumu skaidru atbildi žurnālistam nesniedza. Toties viņš pievērsās dzimstības un mirstības situācijai Latvijā. Deputāta kandidāta teikto par mirstību un dzimstību var skatīties no 4:27 minūtes.

"Cik jaundzimušo pagājušogad piedzima?" Jeremejevs vaicāja raidījuma vadītājam. Uz ko žurnālists atbildēja: "Kādi ir jūsu pieejamie dati?"

"Ha, ha. Nu, atbildiet man - cik?"pauda Jeremejevs. Uz ko raidījuma vadītājs norādīja, ka šajā raidījumā viņš uzdod jautājumus.

"Tad jūs nezināt. Es jums atbildēšu. 14 tūkstoši piedzima... aa, aa, 7 piedzima un 14 nomira. Nē, 14 tūkstoši piedzima, un tas ir par 7 tūkstošiem mazāk nekā iepriekšējā gadā. Ja? Tāpēc vajadzīga pilna sistēmas restrukturizācija, jo pretējā gadījumā mēs dzīvojam pēc kaut kādiem rietumiskiem šabloniem, bet cietusi ir tauta," tā savu sakāmo pabeidza Jeremejevs.

TVNET faktu pārbaudes projekts pārbaudīja, ka 14. Saeimas deputāta amata kandidātam nav taisnība ne par dzimstības datiem, ne par mirstības datiem 2021. gadā.

Mēs jau šī gada februārī, atsaucoties uz Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sniegto informāciju, ziņojām, ka 

Latvijā 2021. gadā miruši 34 142 iedzīvotāji, kas ir lielākais reģistrētais mirušo skaits pēdējo 20 gadu laikā.

Kā februārī pauda CSP, 2021.gadā, salīdzinot ar 2020.gadu, mirušo skaits Latvijā pieauga par 5288 jeb 18%. Lielākais mirušo skaita pieaugums bija 2021. gada nogalē - oktobrī un novembrī, kad mirušo skaits bija par 24% lielāks nekā vidēji 2021. gada mēnešos.

CSP dati februārī arī liecināja, ka pērn dzimstība bija viena no zemākajām pēdējo 100 gadu laikā, proti, Latvijā reģistrēti 17 115 jaundzimušie. 2021.gadā piedzima par 2,5% jeb 437 bērniem mazāk nekā iepriekšējā gadā,

Kā gada sākumā pauda CSP pārstāvji - 2021.gadā mirušo skaits divas reizes jeb par 17 027 cilvēkiem pārsniedza dzimušo skaitu. Tā ir lielākā dzimušo un mirušo skaita starpība pēdējo 20 gadu laikā.

"Faktomāts" CSP mājaslapā 27. septembra vakarā vēlreiz pārbaudīja mirstības un dzīvi dzimušo dzimstības datus par 2021. gadu. Tajā precizēts, ka Latvijā 2021. gadā pavisam dzīvi piedzima 17420. No tiem 8969 puikas un 8451 meitene. Savukārt 2021. gadā pavisam Latvijā nomira  34600 cilvēku. No tiem 16187 vīrieši, bet 18413 sievietes.

Kāpēc vērojamas šādas datu izmaiņas? Kā teikts CSP mājaslapā, mirušo skaits ir Latvijas Republikā gada laikā reģistrētais mirušo skaits. Šis skaits netiek precizēts, ja personu pēc ilgāka laika atzīst par mirušu. Savukārt īstermiņa statistikā, kā teikts CSP mājaslapā, pēdējā atskaites gadā tiek publicēti dati par reģistrēto mirušo skaitu attiecīgajā mēnesī. Tas nozīmē, ka mirušo skaitā ir iekļauta daļa iepriekšējā mēnesī mirušo un netiek iekļauti visi konkrētajā mēnesī mirušie, jo atbilstoši Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumam miršanas faktu reģistrē sešu darba dienu laikā.

Tāpat CSP mājaslapā teikts, ka dati par dzimušajiem un mirušajiem iedzīvotājiem tiek iegūti no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Civilstāvokļa aktu reģistrācijas informācijas sistēmas, kas ir vienota informācijas sistēma, kura sniedz iespēju reģistrēt Civilstāvokļa aktus jebkurā dzimtsarakstu nodaļā, kā arī nodrošina nepārtrauktu aktuālas un ticamas reģistru informācijas pieejamību jebkurā dzimtsarakstu nodaļā, Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Jebkurā gadījumā - 14. Saeimas deputāta amata kandidāts pat ne tuvu nav bijis pareiziem minējumiem par mirušo un dzimušo skaitu Latvijā pērn.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu