Blinkens sola ASV atbalstu Eiropai pēc "Nord Stream" noplūdēm (2)

LETA/AFP
Foto: AP/Scanpix

ASV ir gatavas palīdzēt Eiropas sabiedrotajiem stiprināt enerģētikas drošību pēc noplūdēm no cauruļvadiem "Nord Stream", otrdien paziņojis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Blinkens paziņoja, ka Savienotās Valstis izvērtē, vai noplūdes notikušas uzbrukuma vai sabotāžas rezultātā.

"Ja tas tiks apstiprināts, tas noteikti nav neviena interesēs," žurnālistiem sacīja Blinkens.

"Es saprotu, ka noplūdēm nebūs būtiskas ietekmes uz Eiropas noturību enerģētikas jomā," sacīja Blinkens. Taču viņš piebilda: "Svarīgi, ka mēs strādājam katru dienu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, lai risinātu Eiropas un, šajā ziņā, visas pasaules energoapgādes drošību."

Blinkens norādīja uz ASV centieniem palielināt sašķidrinātās gāzes piegādes kopš Krievija sāka iebrukumu Ukrainā.

Arī ASV prezidenta Džo Baidena nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans vēlāk tviterī pavēstīja, ka runājis ar Dānijas kolēģi par acīmredzamo "Nord Stream" cauruļvadu sabotāžu.

"ASV atbalsta centienus veikt izmeklēšanu, un mēs turpināsim savu darbu, lai aizsargātu Eiropas energoapgādes drošību," piebilda Salivans.

Baltā nama amatpersona iepriekš paziņoja, ka ASV ir gatavas sniegt atbalstu Eiropai.

Dānijas varasiestādes kopumā konstatējušas trīs noplūdes gāzesvados "Nord Stream" un "Nord Stream 2", kas no Krievijas stiepjas līdz Vācijai.

Divas no noplūdēm atrodas "Nord Stream" gāzesvadā uz ziemeļaustrumiem no Bornholmas salas Baltijas jūrā, bet vēl viena konstatēta "Nord Stream 2" uz dienvidaustrumiem no šīs salas.

"Nord Stream" noplūdes atrodas Dānijas un Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos, bet "Nord Stream 2" noplūde atrodas Dānijas teritoriālajos ūdeņos.

Neviens no šiem gāzesvadiem šobrīd nedarbojas, tāpēc šie incidenti neietekmē gāzes piegādes Eiropai. "Gazprom" septembra sākumā paziņoja, ka gāzesvada "Nord Stream" tehniskās apkopes laikā konstatētas tehniskas problēmas un līdz to novēršanai gāzesvads nestrādās, bet "Nord Stream 2" nav nodots ekspluatācijā.

Novērojumu stacijas Zviedrijā un Dānijā reģistrējušas spēcīgus zemūdens sprādzienus pirms tika atklātas noplūdes no "Nord Stream" gāzes vadiem Baltijas jūrā.

Dānijas premjerministre Mete Frederiksena otrdien paziņoja, ka noplūdes radušās tīšas rīcības, nevis negadījuma rezultātā.

Ukraina ir apsūdzējusi Krieviju noplūžu izraisīšanā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais