Sv, 4.12.2022.
Kāpēc NBS kara gadījumā varēs ņemt iedzīvotāju transportlīdzekļus? Skaidro NBS un Aizsardzības ministrija
Ilustratīvs attēls. Foto: The designerr/Shutterstock
Kāpēc NBS kara gadījumā varēs ņemt iedzīvotāju transportlīdzekļus? Skaidro NBS un Aizsardzības ministrija
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9

Pavisam nesen izskanēja informācija, ka daļējas mobilizācijas ietvaros Krievijā militāristi no civiliedzīvotājiem varēs ņemt transportlīdzekļus. Portāls "Apollo.lv" sazinājās ar Aizsardzības ministriju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), lai noskaidrotu, vai Latvijā kara gadījumā tiktu konfiscēti iedzīvotāju transportlīdzekļi.

Kā vēsta "Apollo.lv", mobilizācijas gadījumā Latvijā pastāv iespēja pārņemt arī cita veida tehniku vai materiāltehniskos līdzekļus (MTL). Normatīvajos aktos ir noteikta iespēja arī pieprasīt transportēšanas un jebkādu citu NBS nepieciešamo pakalpojumu sniegšanu, kā arī noteiktu preču ražošanu, kas atbilst komersanta darbības profilam.

Pēc demobilizācijas īpašums tiek atdots atpakaļ īpašniekam - komersantam vai privātpersonai. Tāpat tiek atlīdzināti zaudējumi, kas radušies īpašniekam viņa īpašuma pārņemšanas un izmantošanas dēļ. Gadījumos, ja pārņemtais transportlīdzeklis vai cits MTL tiek iznīcināts karadarbības laikā, īpašniekam tiek izmaksāta kompensācija. Tiek kompensēti arī saņemtie pakalpojumi.

Informācija par mobilizācijas resursiem un to apjomu, tostarp transportlīdzekļu un citas tehnikas un MTL daudzumu, tiek apkopota un noteikta NBS mobilizācijas plānā, ko apstiprina Ministru kabinets.

Tāpat tiek aprēķināts pakalpojumu daudzums un to veidi, ko NBS saņem no tautsaimniecības mobilizācijas izsludināšanas gadījumā. Ņemot vērā, ka šī informācija ir uzskatāma par sensitīvu, mobilizācijas plāns ir klasificēts, līdz ar to tā saturs vai satura daļas nav publiskojamas.

Vienlaikus personas, uz kurām attiecas mobilizācijas pienākums, pēc iespējas par to iepriekš tiek informētas, un atbilstoši noteiktai kārtībai tām tiek izsniegti mobilizācijas pieprasījumi.

Mobilizācijas pieprasījumā tiek norādīti gan mobilizācijai pakļautie resursi vai pakalpojumi, gan iekļauta cita saistošā informācija, ko nepieciešams zināt mobilizācijas gadījumā.

Svarīgi uzsvērt, ka mobilizācija ir plānots pasākumu kopums, līdz ar to Nacionālie bruņotie spēki jau miera laikā apzina nepieciešamos resursus un izsniedz mobilizācijas pieprasījumus, tādējādi jau laikus informējot noteiktās personas par tiem noteiktajiem pienākumiem un atbildību mobilizācijas gadījumā.

Lielākoties materiāltehnisko līdzekļu mobilizācijai prioritāri tiek izvēlētas noteiktas nozares un lielāki komersanti, kas var nodrošināt nepieciešamo tehniku vai pakalpojumus atbilstošos apjomos.

Līdz ar to iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties, ka tiem piederošais autotransports valsts apdraudējuma gadījumā varētu tikt pārņemts.

Kāpēc būtu jāpiesaista privātais sektors kara gadījumā?

Jau vairākus gadus valstī tiek strādāts pie visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas izveides un attīstības, tādēļ atsevišķu valsts aizsardzības uzdevumu izpildē un spēju uzturēšanā tiek iesaistīta civilā sabiedrība (komersanti, individuālie uzņēmēji, privātpersonas), tai skaitā izmantojot viņiem piederošos MTL un spējas (pakalpojumus).

Komersantiem un privātpersonām piederošie MTL, kā arī viņu sniegtie pakalpojumi kara gadījumā jāpiesaista/jāizmanto tādēļ, ka NBS nevar pastāvīgi uzturēt visus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei nepieciešamos MTL, kā arī ir pakalpojumi, kuru sniegšanai izpildītāji jāpiesaista no civilā sektora (piemēram, transportēšanas, inženiertehnisko darbu veikšanas, ēdināšanas un daudzi citi pakalpojumi).

It īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad šādi MTL un pakalpojumi nav nepieciešami NBS regulāri, bet tikai mobilizācijas gadījumā.

Mobilizācija Krievijā un Igaunijā

Krievijā izsludinātā daļējā mobilizācija attiecas ne tikai uz cilvēkresursiem, bet arī transportlīdzekļiem. Ne visi to zina, bet šāda kārtība ir paredzēta Krievijas Federācijas likumdošanā un par tās neievērošanu ir paredzētas sankcijas.

Iespēja mobilizēt civilo iedzīvotāju transportlīdzekļus bija paredzēta jau PSRS likumdošanā. Bija arī transportlīdzekļi, kurus obligāti bija jānodod militārām vajadzībām.

Mobilizācijas ietvaros no civilpersonām var izņemt N kategorijas transportlīdzekļus (kravas transportlīdzekļus), treilerus, traktorus, kā arī autobusus, kas paredzēti liela skaita cilvēku pārvadāšanai. Tiesa, šajā sarakstā neietilpst trolejbusi.

Tāpat no iedzīvotājiem var pieprasīt N1 un M1G kategorijas transportlīdzekļus. Galvenokārt apvidus auto, kuros ir mazāk par astoņām sēdvietām, piemēram, "Suzuki Grand Vitara", "Nissan X-Trail", "Chevrolet Niva" un citi. Citā kategorijā ir visi UAZ apvidnieki un GAZ komercauto.

Jābūt gataviem arī tiem civiliedzīvotājiem, kuriem ir pašiem savas bruņotās mašīnas, sniega motocikli, kāpurķēžu auto, bezceļu un purva auto. Principā visiem civiliedzīvotājiem, kuriem būs noderīgi transportlīdzekļi dažādiem braukšanas apstākļiem, var nākties šķirties no savas tehnikas. Tāpat šajā sarakstā ir iekļauti dažādu izmēru kvadricikli.

Savukārt Igaunijā bruņotie spēki piespiedu kārtā konfiscētu vairāk nekā 2000 transportlīdzekļu no privātajiem uzņēmumiem, vēsta laikraksts "Postimees". Izņemšana iespējama tikai kara laikā, turklāt, ja manta tiek bojāta, kompensācija netiks saņemta.

"Piemēram, uzņēmuma īpašnieks saņem vēsti, ka iestādes transportlīdzeklis tiks izņemts piespiedu kārtā. Tālāk īpašnieks dod norīkojumu šoferim, kurš konkrētā laikā un vietā ierodas ar transportlīdzekli," sacīja mobilizācijas resursu nodaļas vadītājs Alo Auliks.

Viņš norādīja, ka "saskaņā ar plānu mums bruņotajiem spēkiem ir jāsagādā aptuveni 2700 transportlīdzekļu". Viņš piebilda, ka skaits var mainīties, ja palielināsies karavīru skaits. Spēkiem ir nepieciešama dažāda tehnika - kvadricikli, motocikli, apvidus auto, kravas mašīnas, traktori, celtņi.

"Precīzāk sakot - ja sāksies karš un mūsu bruņotajiem spēkiem pietrūks tehnikas, būs jāpiesaista privātais sektors," sacīja Aizsardzības ministrijas pārstāvis Martins Magnuss.

Pēc bruņoto spēku pieprasījuma Aizsardzības departaments sarakstā iekļāvis 2600 izņemamos transportlīdzekļus. Spēkratu īpašniekiem ir pienākums tos uzturēt tehniski labā stāvoklī. Gadījumā, ja rodas tehniskas problēmas, tad par to jāziņo Aizsardzības departamentam.

Tēmas
Nepalaid garām!
Uz augšu