Foto ⟩ Levits Rīgas pilī tiekas ar visiem 14.Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem

Papildināts
TVNET/LETA
Levits Rīgas pilī tiekas ar visiem 14.Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12
Valsts prezidents Egils Levits (no kreisās) un 14. Saeimā ievēlētās politisko partiju apvienības "Apvienotais saraksts" pārstāvji - "Latvijas Reģionu apvienība" valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, partijas priekšsēdētājs Uldis Sesks un "Latvijas Liepājas partija" līdzpriekšsēdētājs, "Latvijas Zaļā partija" vadītājs, 13. Saeimas deputāts Edgars Tavars tikšanās laikā Rīgas pilī, kur pārrunās redzējumu par nākamās valdības uzdevumiem.
Valsts prezidents Egils Levits (no kreisās) un 14. Saeimā ievēlētās politisko partiju apvienības "Apvienotais saraksts" pārstāvji - "Latvijas Reģionu apvienība" valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, partijas priekšsēdētājs Uldis Sesks un "Latvijas Liepājas partija" līdzpriekšsēdētājs, "Latvijas Zaļā partija" vadītājs, 13. Saeimas deputāts Edgars Tavars tikšanās laikā Rīgas pilī, kur pārrunās redzējumu par nākamās valdības uzdevumiem. Foto: Paula Čurkste/LETA

3. oktobrī turpināsies vismaz neformālas sarunas par jaunās koalīcijas veidošanu pēc 14.Saeimas vēlēšanām.

Centrālais oficiālais notikums šodien ir Valsts prezidenta Egila Levita plānotās tikšanās Rīgas pilī ar visiem 14.Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem. Pēc prezidenta paustā, tikšanās mērķis būšot pārrunāt redzējumu par nākamās valdības uzdevumiem.

Kā informēja prezidenta padomniece Aiva Rozenberga, šodien plkst.9 prezidents Rīgas pilī tikās ar "Jaunās vienotības" (JV) pārstāvjiem, kam sekoja tikšanās ar Nacionālo apvienību un Apvienoto sarakstu.

Tāpat Levitam paredzēts šodien tikties ar "Progresīvajiem", ZZS, "Stabilitātei!" un "Latvija pirmajā vietā".

NA rīcībspējīgu valdības modeli redz kopā ar "Jauno vienotību" un "Apvienoto sarakstu"

Nacionālā apvienība (NA) rīcībspējīgu valdības modeli redz kopā ar "Jauno vienotību" un "Apvienoto sarakstu" (AS), šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu sacīja NA līderis Raivis Dzintars.

Levits un NA pārrunājuši jomas, kurās valdības veidošanas gaitā jāapspriež uzlabojumu veikšana - tie esot valsts valodas un latviskuma stiprināšanas jautājumi, kā arī ekonomikās attīstības stiprināšana, tajā skaitā, ražošanas un eksportspējas veicināšana, atzīmēja Dzintars.

Tāpat nākamajai koalīcijai nepieciešams panākt vienprātību imigrācijas un valsts pārvaldes jautājumos.

Vislabākās iespējas par to vienoties un stabili strādāt ir JV, AS un NA veidotā valdībā, uzskata politiķis.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) norādīja, ka svarīgas nākamās valdības prioritātes būs ārējā un iekšējā drošība, un šajos jautājumos ar abiem minētajiem topošās koalīcijas partneriem NA esot vienisprātis.

Vaicāts par gatavību runāt par partijas "Progresīvie" (P) pievienošanos koalīcijai, Dzintars norādīja, ka abām partijām esot ļoti būtiskas ideoloģiskās un vērtību atšķirības.

NA līderi jūtot stingru pieprasījumu no partijas biedriem un atbalstītājiem veidot vērtību ziņā savienojamu koalīciju, ko veidotu NA, JV un AS. Dzintars uzskata, ka šo 54 deputātu koalīcija būtu iespējama, un arī no prezidenta neesot saklausīti iebildumi pret to.

NA līderis pauda, ka koalīcijas skaitliskais sastāvs nav vienīgais kritērijs, lai koalīcija nebūtu trausla - būtiska esot arī frakcijas deputātu disciplīna un spēja operatīvi pieņemt lēmumus. "Var būt 60 balsu koalīcija, kura ir tik raiba un iekšēji pretrunīga, ka tā nespēj pieņemt lēmumus, un var būt 54 vai 52 balsis un darboties labāk," klāstīja Dzintars.

Pēc vēlēšanām paustās P pozīcijas politiķis nosauca par mulsinoši līdzīgām NA pozīcijām, tomēr vairāku gadu garumā saklausītie vēstījumi, viņaprāt, ir bijuši "no ekstrēmi liberāliem līdz komunistiskiem", un tas NA atbalstītājiem neļaujot uzticēties P. Ir vajadzīgs laiks, lai izvērtētu partiju, izteicās Dzintars.

Kā ziņots, pēc būtības kā vienīgais reālais nākamās valdības vadītājs tiek minēts pašreizējais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), savukārt koalīcijas kodolu varētu veidot JV, "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA).

Pīlēns: Jautājumu par "Progresīvo" ņemšanu koalīcijā izrunāsim ar JV un NA

Jautājumu par "Progresīvo" ņemšanu vai neņemšanu koalīcijā "Apvienotais saraksts" (AS) vēl plāno izrunāt ar "Jauno vienotību" (JV) un Nacionālo apvienību (NA), kuras redz kā nākamās koalīcijas kodola partijas, pirmdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu žurnālistiem paziņoja AS viens no līderiem, uz Saeimu nekandidējušais uzņēmējs Uldis Pīlēns.

Vaicāts par viņa attieksmi pret "Progresīvo" iekļaušanu topošajā koalīcijā, Pīlēns sacīja, ka sākotnēji par šo jautājumu "koalīcijas kodols" aprunāsies savā starpā. Pēc viņa vārdiem, daļā politisku jautājumu ar "Progresīvajiem" nav ideoloģisku pretrunu un var rast kopīgus risinājumus.

Cits AS līderis, Rīgas domnieks Edvards Smiltēns pauda, ka arī bez "Progresīvajiem" trīs partiju koalīcijai faktiski būšot "ievērojams astoņu balsu pārsvars" pār opozīciju. Šobrīd vismazāk pretrunu esot starp AS, NA un JV, bet ar "Progresīvajiem" būtu nepieciešams diskutēt, lai saprastu partiju "saskarsmes punktus un sadarbības iespējas".

AS pārstāvji prezidentam esot pieteikuši vairākus, viņuprāt, prioritāros jautājumus, kas būtu jārisina nākamajai valdībai, stāstīja Smiltēns. Viens no tiem esot administratīvi teritoriālās reformas "kļūdu labojums", ko AS biedri izstrādājuši un gatavi diskutēt ar partneriem. Tāpat AS saredz nepieciešamību diskutēt par vēlēšanu sistēmas izmaiņām, virzoties uz jaukto vēlēšanu sistēmu, kad daļu deputātu ievēl vienmandāta apgabalos. AS esot akcentējusi enerģētikas politikas trūkumu, kas šobrīd, pēc Smiltēna teiktā, radot daudz neskaidrību.

Taujāts, vai JV un NA atšķirīgā skatījuma dēļ par iespēju "Progresīvos" iesaistīt koalīcijā, AS varētu būt izšķirošā balss šajā jautājumā, Pīlēns solījās, ka AS būs "ļoti konstruktīva balss" un ieklausīsies gan NA, gan JV viedoklī, kopīgi mēģinot rast labāko risinājumu.

Komentējot koalīcijā iekļaujamo partiju jautājumu, Smiltēns pauda viedokli, ka "koalīcijas kodols" ir diez gan skaidri iezīmējies un tas ir AS, JV un NA. Savukārt ar partiju "Progresīvie" vēl ir jāatrod diez gan daudz saskarsmes punkti un vēl jāsaprot viņu pozīcija daudzos svarīgos jautājumos.

AS politiķis, Liepājas partijas priekšsēdētājs priekšsēdētājs Uldis Sesks sacīja, ka pēdējos četros gadus reģioni no valdības puses esot jutuši diezgan noraidošu attieksmi pret vietējo iedzīvotāju interesēm un vajadzībām. Tāpēc vēlēšanu rezultāti rādot, ka tagad valsts ir kopumā jāstiprina, būvējot arī stiprus reģionus.

Sesks uzskata, ka enerģētikas jomā ir vai nu jāveido ministrija, vai arī kāda starpministriju institūcija, kas izstrādātu valsts enerģētikas stratēģiju. Politiķis norādīja, ka atsevišķās pašvaldībās Latvijā, kur joprojām apkurei tiek izmantota dabasgāze, tas rada izdevumu slogu.

AS ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars uzsvēra, ka topošajai koalīcijai ir jābūt ļoti skaidrai līnijai, nosodot Krievijas agresiju pret Ukrainu, un šajā jautājumā nav pieļaujama šaubu ēna attiecībā uz tiem, kuri veido koalīciju. Tāpēc sākumā tiekot strādāts, koncentrējoties uz AS, JV un NA kā koalīcijas kodolu, sacīja politiķis.

Netieši partijas "Progresīvie" kontekstā Tavars pauda, ka var tik spriests par to, vai ir iespējams paplašināt koalīcijas kodolu, lai nerastos nestabilitāte ar vairākumu Saeimā tādās situācijās, kad daži kolēģi, piemēram, ir devušies komandējumos.

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās partiju apvienības "Jaunā Vienotība" pārstāvjiem

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās nacionālās apvienības "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" pārstāvjiem

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās politisko partiju apvienības "Apvienotais saraksts" pārstāvjiem

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās partijas "Zaļo un zemnieku savienība" pārstāvjiem

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās partijas "Progresīvie" pārstāvjiem

Foto: Valsts prezidents tiekas ar 14. Saeimā ievēlētās partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvjiem

 

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu