Pk, 22.09.2023.

"Pilnīgi nepareiza iniciatīva." Bondars neatbalsta iniciatīvu par brīvprātīgu VAD

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3
Foto: Evija Trifanova/LETA

Politiskās partijas "Latvijas attīstībai" (LA) biedrs un 13.Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars neatbalsta partijas biedra Sergeja Pogorelova iesniegto iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" par brīvprātīgu Valsts aizsardzības dienestu (VAD), atklāja politiķis.

"Pilnīgi nepareiza iniciatīva, bet tas ir Sergeja ziņā," pauda Bondars, apstiprinot, ka iniciatīvas iesniedzējs ir "Latvijas attīstībai" biedrs.

Politiķiem no jebkura politiskā spēka ir jāiestājas par brīvības sargāšanu, uzsvēra parlamentārietis.

Vaicāts, vai viņš nepiekrīt Pogorelova paustajai argumentācijai, sakot, ka obligātā dienesta vietā būtu mērķtiecīgi jāceļ dienesta prestižs, jāpiedāvā konkurētspējīga kompensācija un izdevīgi noteikumi, Bondars atzīmēja, ka brīvībai vajadzētu būt pietiekami lielai kompensācijai. "Tā ir Sergeja izpratne, mums tā ir atšķirīga," pauda politiķis.

Kā ziņots, sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par brīvprātīgu Valsts aizsardzības dienestu (VAD).

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Sergejs Pogorelovs. Viņš akcentē, ka pašlaik apspriešanā esošā VAD modelis paredz, ka jauniešiem dienests būs obligāts. Šāda pienākuma uzlikšana, viņaprāt, nesamērīgi ierobežo pilsoņu brīvību.

Pogorelova ieskatā, piedāvātajam dienestam nepieciešamo pieteikumu skaitu ir iespējams savākt brīvprātīgā kārtā. Aizsardzības ministrijai būtu mērķtiecīgi jāceļ dienesta prestižs, jāpiedāvā konkurētspējīga kompensācija un izdevīgi noteikumi. Jo pievilcīgāki būs nosacījumi, jo vairāk brīvprātīgo pieteiksies dienestam, jo prestižāks tas būs, un valsts drošību tas stiprinās paredzami efektīvāk par obligātu dienestu, pieļauts iniciatīvas pieteikumā.

Gadījumā, ja VAD būs brīvprātīgs, motivācija dienējošajiem būtu augstāka; nebūtu gadījumu, ka cilvēki izvairās no iesaukšanas; jaunieši respektētu valsti, kas dienestu viņiem neuzspiež, pārliecināts Pogorelovs, piebilstot, ka cieņpilna valsts attieksme pret pilsoņiem veicinās patriotismu.

Tāpat ziņots, ka Saeima konceptuāli atbalstīja VAD likumprojektu un citus rekrutēšanas reformai paredzētus vairāku likumu grozījumus.

VAD likumprojekts paredz, ka pienākums dienēt būs visiem Latvijas pilsoņiem - vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, kā arī dienestam brīvprātīgi varēs pieteikties Latvijas pilsones - sievietes šajā pašā vecuma grupā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais